توان موشکی رژیم صهیونیستی در چه حد است؟

کد خبر: 998008

در حالیکه کشورهای غربی بعد از هر آزمایش موشکی ایران، هیاهوی زیادی را به راه انداخته و اقدامات ایران هراسانه خود را افزایش می دهند اکنون در برابر آزمایش موشکی رژیم صهیونیستی سکوت کرده اند.

خبرگزاری مهر: رژیم صهیونیستی روز سه شنبه دوم ژوئن (۱۳ خرداد) اعلام کرد در هفته‌های اخیر دو موشک بالستیک را به طور آزمایشی در دریای مدیترانه پرتاب کرده و این آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است.

سازمان صنایع هوافضای اسرائیل با تأیید این خبر گفته این پروژه پیچیده که با بهره‌گیری از دو سامانه تسلیحاتی توپخانه دوربرد عملیاتی شده در «آب‌های آزاد» انجام شده است. این سازمان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «سناریوی اول شامل پرتابه کوتاه‌برد به فاصله ۹۰ کیلومتری و دومی به مسافت طولانی‌تر یعنی ۴۰۰ کیلومتر بوده است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «در هر دو سناریو، موشک به سمت مسیر پیش‌بینی شده پرتاب شده و به سمت هدف هدایت گردید و در نهایت با بیشترین دقت به آن برخورد کرد.»

تاریخ انجام این آزمایش‌ها اعلام نشده است.

در بیانیه سازمان هوافضای رژیم صهیونیستی ضمن تأکید بر این که هم سامانه تسلیحاتی و هم موشک‌ها «با موفقیت» تمامی اهداف پروژه آزمایشی را برآورده کردند، آمده است: «در بخش اهداف زمینی، سامانه بر روی یک کشتی در دریای آزاد مستقر شده بود تا مطابق با الزامات ایمنی آزمایش‌های از این نوع باشد.»

ابراز خرسندی نتانیاهو و سکوت مدعیان صلح جهانی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این خبر استقبال کرد و پس از اعلام موفقیت آزمایش دو موشک بالستیک گفت: «ما در بحبوحه نبرد با ویروس کرونا، به تضمین امنیت اسرائیل به دو روش تهاجمی و دفاعی ادامه می‌دهیم.»

ژنرال اسحاق بریک: ارتش اسرائیل در برابر این تهدیدات چه دفاعی دارد؟ پاسخ این است؛ دفاع بسیار اندک. در زمان امتحان به سادگی می‌توان گفت که هیچ

رژیم صهیونیستی تا کنون صدها بار به سوریه حمله نظامی کرده و آزمایش این موشک‌های بالستیک حکایت از سیاست‌های تجاوز کارانه این رژیم جعلی دارد.

همانطور که اشاره شد کشورهای غربی که در برابر پیشرفت‌های ایران همواره ابراز نگرانی می‌کنند در خصوص این اقدام صهیونیست‌ها هیچ واکنشی نداشته اند.

آزمایش این موشک‌های بالستیک در حالی انجام شده که نتانیاهو بدنبال الحاق بخش‌هایی از سرزمین‌های فلسطینی است و این تصمیم واکنش‌های منفی زیادی را در جهان باعث شده است.

تاریخچه کار بر روی تولید موشک در سرزمین های اشغالی به ۱۰ سال بعد از تأسیس رژیم صهیونیستی باز می‌گردد. تا پیش از ازمایش روز سه شنبه از موشک‌های «جریکو ۳» به عنوان یکی از جنگ افزارهای اسرائیلی یاد می‌شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، موشک‌های سه مرحله‌ای جریکو ۳ قابلیت حمل کلاهکی ۲.۲ تنی را دارند و موشکی با برد متوسط به شمار می‌روند. یک موشک جریکو ۳ با سوخت جامد که امکان پرتاب سریع آن در صورت نیاز وجود دارد، به طور قطع قادر به حمل یکی از آن کلاهک‌های هسته‌ای که اسرائیل هرگز به مالکیت آن اعتراف نکرده، خواهد بود. چنین موشک‌هایی یا دست کم آنهایی که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای متعارف را دارند، احتمالاً به اندازه کافی برای هدف گیری تأسیسات تحقیقات هسته‌ای دقیق نیستند.

توان موشکی رژیم صهیونیستی در چه حد است؟

در فوریه سال جاری میلادی «یوزی روبین» که از وی به عنوان پدر سیستم موشکی پیکان در سرزمین‌های اشغالی یاد می‌شود، در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گفت اسرائیل برای جلوگیری از حملات ویرانگر بالقوه پهبادی ایران باید قابلیت دفاع ۳۶۰ درجه‌ای داشته باشد.

وی این سخنان را هنگام رونمایی از کتاب جدید خود با عنوان «از جنگ ستارگان تا سپر آهنین» بیان کرد. روبین که از اعضای مؤسسه استراتژی و امنیت بیت المقدس محسوب می‌شود، در سخنانی در جمع افرادی موسوم به «پدران» سیستم موشکی پیکان توضیح می‌دهد که کلید اصلی برای اسرائیل، برتری اطلاعاتی و همچنین برخورداری از سیستم‌های به هم پیوسته هشدار اولیه است.

«یوزی روبین» پدر سیستم موشکی پیکان رژیم صهیونیستی: توانایی اسرائیل برای مقالبه با چالش‌های امنیتی متوسط است

در کتاب روبین، یک مساله مهم که درباره آن تحقیق شده این است که اسرائیل چگونه به صورت مؤثر: ۱) تهدیدات موشکی جدید را ارزیابی می‌کند ۲) مفاهیم جدید از این تهدیدات ارائه کرده و برای مقابله با این تهدیدات نیروسازی می‌کند ۳) برای خنثی کرد این تهدیدات، از الگوهای عملیاتی جدید زمینی تبعیت خواهد کرد.

وی توانایی‌های اسرائیل را در مقابله با این چالش‌ها در حد متوسط ارزیابی می‌کند.

بخشی از چالش منحصر به فردی که روبین در کتاب خود آن را شناسایی کرده، آن است که اسرائیل برای مواجهه با تهدیدات جدید موشکی ایران، حزب الله و حماس، فقط از ابزار ناکافی و اشتباه - در میان ابزارهای موجود - استفاده نمی‌کند.

وی می‌افزاید پیش از این که سیستم‌های موشکی گنبد آهنین، پیکان و دیوید اسلینگ به واقعیت تبدیل شوند، اسرائیل باید راهکارهای کاملاً جدیدی ابداع کند که قدرت‌های برتر نظیر آمریکا در خلق آن ناکام بوده اند.

علاوه بر وی، «اسحاق بریک» ژنرال احتیاط ارتش رژیم صهیونیستی، از سناریویی پرده برداشت که به مثابه پایان این رژیم با توجه به توان موشکی بالای محور مقاومت است. بریک افزود: ۱۵ سال از جنگ دوم لبنان (جنگ ۳۳ روزه) گذشته است و سیستم‌ها از آن زمان پیشرفته‌تر شده اند و قواعد درگیری در منطقه تغییر پیدا کرده است و این را دشمن درک می‌کند و منتظر وارد کردن ضربات مهلک به اسرائیل با ۲۰۰ هزار موشکی است که در انبارهای خود دارد.

این ژنرال صهیونیست اذعان کرد: تهدید فقط در آمار و ارقام نیست بلکه توسعه و پیشرفت در میزان دقت موشکهاست که به سلاحی کشنده تبدیل شده است و با توجه به امکاناتی از قبیل رایانه‌های ارزان و تکنولوژی جی پی اس می‌توان موشک دقیق و ابتدایی را به منطقه با مساحت ۱۰ هزار مترمربع شلیک کرد و هنگامی که این هدف در مرکز شهر باشد، تلفات و خسارات سنگین خواهد بود و هنگامی که از موشک سنگین و نقطه زن صحبت به میان آورده شود بهتر است که به جزئیات آنچه رخ خواهد داد (میزان تلفات و خسارات) نپردازیم.

بریک در ادامه می پرسد: ارتش اسرائیل در برابر این تهدیدات چه دفاعی دارد؟ پاسخ این است؛ دفاع بسیار اندک. در زمان امتحان به سادگی می‌توان گفت که هیچ.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها