موضع قطر در چهارمین سال بحران با عربستان سعودی

کد خبر: 998337

وزیر خارجه قطر با تأکید بر مواضع این کشور در بحران سیاسی با کشورهای جریان سعودی، خواستار جایگزینی «عقلانیت» به جای دمیدن بر اختلافات شد.

خبرگزاری فارس: «محمد بن عبدالرحمن» وزیر خارجه قطر در چهارمین سال آغاز بحران سیاسی با دولت سعودی و امارات در صفحه توئیتر خود بر ثبات مواضع دوحه تأکید کرد.

او نوشت که کشورهای محاصره کننده قطر همزمان دست به تبلیغات دروغ و واهی می‌زنند و این به منافع تمامی مردم و کشورهای عربی خلیج فارس ضربه می‌زند.

وزیر خارجه قطر از «ایستادگی» مردم قطر در برابر محاصره و دشمنی کشورهای جریان سعودی تقدیر کرد و همزمان نوشت که دوحه از گفت‌و‌گوی غیر مشروط و بر مبنای مساوات و احترام به حاکمیت همه طرف‌ها حمایت می‌کند.

«محمد بن عبدالرحمن» در ادامه تأکید کرد: «این موضع ماست و هرگز تغییر نکرده و نخواهد کرد و امیدواریم که روزی بتوانیم در شورای [همکاری خلیج فارس] همانطور که پدرانمان بنای آن را نهادند، شراکت کنیم.»

وی با یادآوری شیوع ویروس کرونا و دیگر تهدیدات پیش روی کشورها، گفت که متأسفانه قطب‌بندی‌ها کماکان ادامه دارد و جای اندیشه و تعقل را گرفته است.

در تاریخ پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۱۳۹۶) کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده و قطر را در محاصره همه جانبه قرار دادند. این کشورها ۱۳ شرط را برای احیای دوباره روابط اعلام کرده‌اند که قطر هیچ کدام از آن‌ها را تا کنون نپذیرفته است.

تعطیلی پایگاههای نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران و تعطیلی شبکه الجزیره از اصلی‌ترین این شروط هستند.

بحران سیاسی مذکور در حالی وارد چهارمین سال خود شده است که تا کنون بارها دولت کویت و کشورهای غربی برای آشتی میان طرف‌های دخیل در این بحران اقدام کرده و نا موفق شده‌اند و در روزهای گذشته نیز خبرهایی از واسطه‌گری کویت با پشتیبانی دولت آمریکا منتشر شده است.

شیخ حمد بن جاسم؛ قطر را به حال خود رها کنید/ مکر زشت به صاحبش بازمی گردد

نخست وزیر سابق قطر در سالروز محاصره کشورش از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از سیاستهای داخلی و خارجی این کشورها انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «شیخ حمد بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر اسبق قطر در سومین سالروز محاصره دوحه به شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بابت مدیریت حکیمانه در دوران تحریم این کشور تبریک گفت.

وی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر با بیان این مطلب افزود: می خواهم کسانی رو مخاطب قرار دهم که با جهل و قلدری خود این محاصره را آغاز کردند، قطر را به حال خود رها کنید و از خود این سوال را بکنید که با سیاستهای داخلی و خارجی خود درخصوص ملتها و منطقه، چه چیزی را به دست آوردید؟

نخست وزیر اسبق قطر خاطرنشان کرد: به آنها می گویم که آنچه شما می گویید درست است، راه حل در یکی از پایتخت های شما است زیرا بحران از آنجا آغاز شد نه از دوحه.

وی در ادامه خطاب به کشورهای حاشیه خلیج فارس اعلام کرد: هر کس که عقل را میزان قرار ندهد و با ملت خود با عدالت رفتار نکند، نمی‌تواند در رفتار با دیگران، بر خلاف این رویه عمل کند.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی در پایان به این آیه شریفه «وَلَا یَحِیقُ الْمَکْرُ السَّیِّئُ إِلَّا بِأَهْلِهِ» (مکر زشت به صاحبش بازمی گردد) اشاره کرد.

عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات از خرداد ماه سال ۱۳۹۶ تاکنون روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده اند و این کشور را از نظر زمینی و هوایی تحت محاصره قرار داده اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت