ردپای مشکوک رئیس جمهور آذربایجان در پرونده وزنه‌برداری

کد خبر: 998342

گزارش مک‌لارن از پرونده فساد وزنه‌برداری اشاره به نامه رئیس‌جمهوری آذربایجان در خصوص دوپینگ دارد.

خبرگزاری فارس: ریچارد مک‌لارن استاد حقوق کانادایی روز گذشته گزارشی را از فساد در وزنه‌بردار منتشر کرد که در آن تاماش آیان رئیس سابق فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به خاطر مخفی کردن نمونه‌‌های 40 دوپینگ مثبت و 10 میلیون مفقودی محکوم شد.

در بخشی از گزارش مک‌لارن، نامه الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان به چشم می‌خورد که خطاب به آیان از تاخیر در تعلیق ورزشکاران این کشور که دوپینگ‌شان مثبت بوده تشکر کرده است.

مک‌لارن فاش کرد که ده‌ها نمونه دوپینگ مثبت شده مخفی شده بود که بیشتر آنها ورزشکارانی از آذربایجان و ترکیه هستند. آیان بارها برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه درباره دوپینگ، قوانین را زیر پا گذاشت.

در این گزارش همچنین آمده است که نمونه‌های خارج از مسابقه ارائه شده توسط 24 ورزشکار قبل از مسابقات جهانی وزنه‌برداری در سال 2015 هوستون بسیار مشکوک بود.

آیان به دنبال پخش مستند از یک شبکه آلمانی چندماه پیش از سمت خود در فدراسیون جهانی استعفا کرد. وی بعد از انتشار گزارش مک‌لارن تاکید کرد ادعاهای مطرح شده علیه او درست نیست.

در گزارش روز گذشته مک‌لارن هیچ اسمی از علی‌اف ذکر نشده بلکه نوشته شده رئیس کمیته المپیک آذربایجان. علی‌اف از سال 1997 این سمت را برعهده گرفته است.

در این گزارش آمده است: در بررسی سرورهای IWF یک نامه پاک شده کشف شد که خطاب به آیان از سوی رئیس کمیته المپیک آذربایجان در سال 2016 ارسال شده است.

در این نامه از آیان به خاطر تاخیر در تعلیق وزنه‌برداران آذربایجانی که تست دوپینگ‌شان مثبت بوده تشکر شده است. ورزشکارانی که با وجود ممنوعیت در مسابقات باکو هم حضور داشته‌اند.

براساس وب‌سایت IWF تست 18 وزنه‌بردار آذربایجان در سال 2013 مثبت شده است. مداخله آیان در مبارزه با دوپینگ خلاف قانون بوده که این موضوع در گزارش مک‌لارن به صورت برجسته مطرح شده است. در این خصوص 21 ورزشکار ترکیه از تعلیق فرار کرده و 41 نمونه نیز مخفی شده است.

گزارش مک‌لارن از سال‌های 2009 تا 2014 نشان می‌دهد تکلیف 45 نمونه مشخص نشده است که بسیاری از آنها اهل ترکیه بوده‌اند. بین سالهای 2010 و 2012 تست دوپینگ 26 وزنه‌بردار ترکیه‌ای مثبت شده است.

با آزمایش مجدد نمونه‌های اخذ شده از المپیک 2008 پکن و 2012 لندن نیز تست دوپینگ 60 وزنه‌بردار مثبت شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت