بعد از رفع توقیف از پلتفرم‌ها کسی دستور توقیف آنها را نمی‌پذیرد!

چه کسی پلتفرم‌ها را بست؟

کد خبر: 1236800

پس از یک هفته عجیب در رابطه با دستور توقیف برخی از پلتفرم‌ها خبر آمده که هر سه این پلتفرم با تعهد کتبی نسبت به عدم تکرار هنجارشکنی‌ها رفع توقیف می‌شوند. این اتفاق چند ساعت پس از این خبر افتاد، ابتدا طاقچه رفع فیلتر شد، پس از آن هم خبر بازگشایی مجدد فعالیت ازکی منتشر شد و در نهایت دفتر دیجی‌کالا رفع پلمپ شد. اما در کنار این سریال رفع توقیف‌ها اتفاقات جالبی افتاد که به شبهه‌های فراوان این ماجرا افزود. پس از رفع پلمپ‌ها این بار مسئولین یکی یکی عنوان کردند که از اساس تصمیم به توقف فعالیت این سه پلتفرم تصمیم آنها نبوده است! وزارت ارشاد اما دست بالا را گرفت که نه تنها درخواستی برای توقیف طاقچه نداشته بلکه این وزارتخانه یکی از نهادهایی بوده که سعی داشته با واسطه‌گری مشکل را حل کند! اما سوال این است که چه کسی دستور توقیف را داده بود؟

چه کسی پلتفرم‌ها را بست؟

دولت؛ ما مخالفیم!

پیش از آنکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حرف از مخالفتش با بستن طاقچه کند، عیسی زارع‌پور با تعمیم این مخالفت به کل بدنه دولت و الباته شخص رئیس‌جمهور از مخالفت دولت با تصمیم به بستن پلتفرم‌ها گفت. عیسی زارع‌پور راهکار را برخورد با افراد متخلف اعلام کرد و از مخالفت دولت با این شیوه از برخوردها گفت: «من هم معتقدم راه برخورد با کارکنان متخلف یک سکو، بستن آن سکو نیست. راه‌حل، برخورد با افراد متخلف است. شخص رئیس‌جمهور محترم هم مخالف توقف جریان خدمت‌رسانی فناورانه و نوآورانه به‌ویژه در بسترهای بومی به مردم عزیز هستند و در این زمینه به مراجع مسئول تذکر داده‌اند. پیگیر حل موضوع هستم.»حتی پیش از اینکه زارع‌پور چنین واکنش آشکاری در مخالفت دولت با بستن پلتفرم‌ها را عنوان کند این موضوع از زبان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم شنیده شده بود. جایی که او اظهار کرد «اخیرا جریانی به‌دنبال آسیب زدن به اقتصاد دانش‌بنیان و فضای کسب‌و‌کار است. از فعالان زیست بوم دعوت می‌کنم با همدلی از مسیر رشد کسب‌‌و‌کارها حمایت کنیم. سکو، کارخانه و… نباید تعطیل شود. تعطیلی به افرادی که از آن استفاده می‌کنند و همین‌طور به اشتغال و امید و تولید آسیب می‌زند.»

قوه قضائیه؛ بدون اطلاع پلمپ شدند!

اما با پس کشیدن دولت از تصمیم به بستن پلتفرم‌ها قوه قضائیه هم خیلی زود به این موضوع واکنش نشان داد. دیتگاه قضا این بار در رابطه با این اتفاق اعلام کرد «ما دستوری برای پلمب صادر نکردیم و اگر پلمب یا توقیف‌هایی در این زمینه صورت گرفته، بدون اطلاع و صدور دستور مربوطه از سوی قوه قضائیه بوده است؛ ما تاکنون چنین دستوری مبنی بر پلمب اماکن یا واحدهای متخلف صادر نکرده‌ایم.»

کمیته عفاف و حجاب زیرنظر کجاست؟

در رابطه با پلتفرم طاقچه شاید نتوان خیلی به موضوع اصلی پی برد اما حداقل درباره پلمپ دیجی‌کالا و ازکی می‌دانیم که این تصمیم از سوی پلیس اماکن عمومی فراجا و کمیته عفاف و حجاب صورت گرفته است. به این معنا که پلمپ دیجی‌کالا توسط پلیس اماکن عمومی فراجا صورت گرفته و از سوی دیگر تعلیق مجوز کارگزاری «ازکی» توسط کمیته عفاف و حجاب بیمه مرکزی انجام شده است. کمیته‌ای که به‌عنوان زیر‌مجموعه کارگروه حجاب و عفاف وزارت امور اقتصادی و دارایی در بیمه مرکزی فعالیت می‌کند. و همگی به نوعی شاخه‌هایی از ستاد عفاف و حجاب هستند که اولین بار در وزارت کشور تاسیس شده است .که البته به این معناست که زیر نظر دولت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها