ماجرای نامه‌نگاری‌های فیفا برای ورود زنان چیست؟

سایه تعلیق روی سر فوتبال

کد خبر: 1237292

در آستانه آغاز فصل تازه فوتبال ایران نامه‌نگاری‌های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به فدراسیون فوتبال ایران بیشتر شده است، محتوای همه آنها هم همان همیشگی است، ورود بدون گزینشی زنان در ورزشگاه‌ها، آن هم نه فقط برای بازی‌های ملی که برای تماشای تمامی بازی‌های لیگ و در تمامی شهرها! اولین نامه فیفا البته که حالا عمری یکساله دارد، پرا که مرداد سال گذشته خبر آمد که فیفا نامه «هشدارآمیزی» برای ورود زنان به ورزشگاه به فدراسیون فوتبال ارسال کرده است، اگرچه حمیدرضا سجادی وزیر وقت ورزش ایران خیلی زود به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد «نامه فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حد پیشنهاد است» اما حالا و با گذشت یک سال از این واکنش یه نظر می‌رسد نامه‌های بعدی ارسال شده خیلی لحنی پیشنهادی نداشته باشد و اگر مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها حل نشود فوبال باشگاهی و ملی ایران باید منتظر عواقب بدتری باشد.

سایه تعلیق روی سر فوتبال

زمان خریدن برای دفع یک تهدید

رفتار فدراسیون فوتبال و مهدی تاج در این چند ماه گذشته نشان می‌دهد برای حل موضوع به زمان بیشتری نیاز دارند و همین زمان‌خریدن حتی به تعویق یک هفته‌ای لیگ برتر هم منجر شده است. اگرچه متن نامه فیفا منتشر نشده است اما حداقل واکنش فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد ماجرا جدی‌تر از همیشه است و عمل نکردن به این خواسته می‌تواند پیامدهای بسیاری داشته باشد.

ورزشگاه‌هایی که آب رفت

پیش از این اما اعلام شده بود که 4 ورزشگاه ایران آن هم در سه شهر مختلف میزبان زنان تماشاگر خواهند بود، البته که در کمال تعجب نام ورزشگاه آزادی تهران جزو این ورزشگاه‌ها نبود و خیلی زود هم مهدی تاج دلیل آن را  عدم «مناسب‌سازی» آزادی خواند، دو ورزشگاه شهر اصفهان، ورزشگاه گل‌گهر و ورزشگاه فولاد در زمره ورزشگاه‌هایی بودند که قبلا مجوز را گرفته بودند ولی حالا در آستانه شروع رقابت‌های لیگ برتر این چهار ورزشگاه دوباره آب رفته و فقط به یکی رسیده است. آن‌طورکه سهیل مهدی مسئول کمیته برگزاری لیگ گفته فقط گل‌گهر سیرجان در هفته نخست می‌تواند میزبان زنان تماشاگر باشد!

کرونا ناجی فوتبال ایران

نامه تهدید‌آمیز فیفا در حالی به فوتبال ایران ارسال شده است که فوتبال ایران سال مهمی را در پیش رو دارد، مسابقات جام ملت‌های آسیا که حسرت فتح آن برای ما به نیم قرن رسیده است، اما عدم اجازه ورود به زنان در ورشگاه‌ها مختلف درگیر در لیگ می‌تواند حتی به تعلیق فوتبال ملی ایران هم بینجامد. اتفاقی که در سال 98 بسیار نزدیک به آن بودیم اما به نوعی فراگیری کرونا آن را سه سال به تاخیر انداخت. حوالی سال 98 بود که فیفا رسما از مسئولان فوتبال ایران خواسته شده بود تا به غیر از بازی‌های ملی، زمینه برای ورود تماشاگران در بازی‌های لیگ هم فراهم شود. پیش‌تر و زمانی که حسن روحانی، ریاست‌جمهوری ایران را بر عهده داشت، جانی اینفانتیو، رئیس فیفا، در بخش سی‌آی‌پی فرودگاه امام با روحانی دیدار کرد و از او قول گرفت تا زنان وارد ورزشگاه‌ها شوند. دولت به فیفا قول مساعدت داد ولی آن قول فقط در بازی‌های ملی و فقط در شهر تهران اجرا شد.

در انتظار چراغ سبز

وضعیت فدراسیون فوتبال اما حال ابا نامه تهدیدآمیز فیفا حتی نسبت یه چند ماه پیش هم پسرفت‌هایی داشته است. زمانی که مهدی تاج اعلام کرد 4 ورزشگاه میزبان زنان خواهند بود اما آن ورزشگاه‌ها به یک شهر تقلیل یافت چرا که شورای امنیت مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها را صادر کرده ولی این مورد به تنهایی کافی نیست و باید پنج نهاد دیگر هم چراغ سبزشان را برای ورود زنان به ورزشگاه نشان دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها