بحران کمبود معلم امسال هم نظام آموزش ایران را تهدید می‌کند

غیاب معلمان

کد خبر: 1239921

همین امروز معاوت وزارتخانه آموزش و پرورش گفته است این وزارتخانه از کمبود ۶۰ هزارمعلم پرورشی در مدارس کشور آسیب می‌بیند. 60 هزار معلم عددی است که او تنها برای معلمان پرورشی به کار برده وگرنه حالا می‌دانیم که کمبود معلم در وزارت آموزش و پرورش چالشی است که محدود به معلمان پرورشی نیست و نمودارهای آماری نشان می‌دهد نسبت دانش آموزان به معلمین در ایران طی دو دهه گذشته همراه با شیب محسوسی افزایشی بوده است و همه اینها در حالی است که هر سال به تعداد معلمان بازنشسته اضافه می‌شود و هیچکدام از آنها هم جایگزینی ندارند.

غیاب معلمان

 

معلم نیست!

میانه‌های تابستان هر سال چالشی تکراری در نظام آموزش ایران مطرح است، چالشی به نام کمبود معلم. آن‌قدر که بیش از مشکلات بودجه‌ای، نظام رتبه‌بندی و کاهش کیفیت آموزش به مهم‌ترین مشکل این وزارتخانه حداقل در یک دهه گذشته تبدیل شده است. اگرچه کمی که تامل کنیم، کمبود معلم مشکلی است که به نوعی محاط بر دیگر مشکلات است به این معنا که همین کمبود معلم است که باعث شده کیفیت نظام آموزشی ایران افتی معنادار و محسوس داشته باشد یا مشکلات معیشتی معلمان است که باعث شده بسیاری قید تدریس در نظام آموزشی را بزنند و به مشاغل دیگری روی بیاورند.

کمبود معلم

کلاس‌ها شلوغ‌تر می‌شوند

آنچه بدیهی است این‌که دومینوی مشکلات آموزش و پرورش به نوعی با افتادن مهره‌ای به نام معلمان آغاز شده است. اعداد و ارقام بسیاری هم در میانه این سال‌ها از زبان مسئولان در این رابطه مطرح شده است، تازه‎ترین و البته پرتکرارترین آنها حاکی از کمبود حداقل ۳۰۰ هزار معلم در نظام آموزشی ایران است، این رقم در حالی مطرح می‌شود که همین حالا در استان تهران میانگین دانش‌آموزان در کلاس درسی بسیار بالاتر از متوسط استاندارد جهانی آن است به این معنا که تا سال گذشته نزدیک به ۴۹ درصد از دانش‌آموزان در کلاس‌های ۳۶ تا ۴۰ نفره و ۱۵درصد نیز در کلاس‌های ۴۱ تا ۴۵ نفره تحصیل می‌کردند. این درحالی است که طبق بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی، تراکم دانش‌آموزان در نقاط شهری و در سه‌ساله نخست دوره ابتدایی، حداکثر ۳۲ نفر و در سه ساله دوم حداکثر ۳۵ نفر است، همچنین در دوره متوسطه اول و دوم تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس حداکثر ۳۶ نفر است. البته آگاهی از این موضوع مهم است که بدانیم استاندارد جهانی حضور دانش‌آموزان در یک کلاس «حداکثر ۲۶ نفر» است.

معلمان ایرانی آب می‌روند

 در سوی مقابل، وزارت آموزش و پرورش در کمترین حالت به بیش از ۳۰۰هزار معلم جدید نیاز دارد و این در حالی است که فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان هر ساله بیش از ۱۰۰هزار نفر نمی‌شوند. از این رو جذب معلم از طریق آزمون استخدامی همواره یکی از راه‌های جذب نیرو برای آموزش و پرورش بوده است. با این وجود عدد پذیرفته‌شدگان در آزمون استخدامی هم چندان بالا نیست. در آزمون اردیبهشت همین امسال که ۵۳۴هزار و ۴۴۵نفر برای شرکت در آن ثبت‌نام کرده بودند؛ تنها ۲۸هزارنفر پذیرفته شدند. در بحرانی بودن شرایط کنونی، همین بس که بدانیم سال گذشته حداقل۲۵۰ هزار معلم بازنشسته شدند. به عبارت دیگر ۲۵۰ هزار نفر از باتجربه‎ترین معلمان آموزش و پرورش خانه‌نشین شدند درحالی‌که برنامه‌ای برای جایگزین شدن آنها وجود نداشته و ندارد و تنها راه‌حلی که آموزش و پرورش به آن پناه برده، استفاده از دانشجومعلمانی بود که هنوز دوره کارورزی خود را به پایان نرسانده‌اند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها