خبر مهم برای متقاضیان حج تمتع ۱۴۰۰

کد خبر: 1003480

با توجه به لغو حج تمتع امسال از سوی عربستان، سهمیه زائرانی که امسال در کاروان‌ها ثبت‌نام کرده بودند، به سال آینده موکول می‌شود. به دلیل عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها، نام‌نویسی از متقاضیان حج تمتع ۱۴۰۰ با نرخ حج امسال ادامه دارد.

خبرگزاری فارس: با اعلام سعودی‌ها مبنی بر عدم پذیرش زائران حج از سایر کشورها و برپایی مناسک حج با حضور حدود ۱۰ هزار زائر مشتاق از عربستان، وضعیت حج تمتع مشخص شد و دیگر زائران ایرانی امکان تشرف به حج تمتع را ندارند.

با این وجود برخی از زائران خانه خدا که سال‌ها در انتظار این سفر نورانی بودند، باز هم باید یک سال دیگر انتظار بکشند تا بتوانند قدم در سرزمین وحی گذاشته و حج ابراهیمی را به جا آورند. برخی نیز که قسط اول هزینه حج را پرداخت کردند، نگران از هزینه‌های حج منتظر اعلام مسؤولان بودند تا اینکه به گفته علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت افرادی که با پرداخت ۲۵ میلیون تومان ثبت‌نام خود را قطعی کرده‌اند در لیست سفر به حج تمتع برای سال آینده قرار می‌گیرند. همچنین افرادی که به هر دلیل امکان تشرف به حج سال آینده را ندارند، می‌توانن هزینه‌های پرداختی را با مراجعه به مدیر کاروان دریافت کنند.

البته مسؤولان حج و زیارت تأکید دارند که زائران پول حج را پس نگیرند تا بتوانند با هزینه امسال به حج سال آینده مشرف شوند و مشمول افزایش هزینه حج سال ۱۴۰۰ نشوند.

به همین دلیل با توجه به عدم تکمیل ظرفیت و باقی ماندن بیش از ۵ درصد ظرفیت کاروان‌ها در برخی استان‌ها، همچنان امکان نام‌نویسی از متقاضیان حج تمتع سال آینده وجود دارد و افراد می‌توانند با پرداخت این هزینه برای سفر به سال آینده خود را آماده کنند.

افراد علاقه‌مند به تشرف به حج تمتع سال آینده می‌توانند با مراجعه به سامانه رزرو و همچنین تکمیل اطلاعات خود، در کاروان‌های باقی مانده صبت نامه به عمل آوردند. پس از تکمیل ظرفیت دیگر امکان ثبت‌نام وجود ندارد و در صورت افزایش سهمیه از سوی سعودی‌ها برا ی سال آینده، ثبت‌نام جدید از اواخر امسال با نرخ جدید انجام خواهد شد.

این روند قرار است تا در جلسه شورای عالی حج با حضور معاون اول رئیس جمهور هم مطرح شود تا دولت نیز موافقت خود برای این اقدام را اعلام کند، چرا که اکنون یک هزار و ‌۸۰۰ میلیارد تومان یا به عبارتی ۲۰۰ میلیون دلار از هزینه حج زائران به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

به گزارش فارس، در صورت عدم انصراف زائران کاروان‌ها و توجیه آن‌ها توسط مدیران، ترکیب کاروان‌ها برای سال آینده به شکل کنونی خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت