استرداد آثار باستانی ایران از اتریش

کد خبر: 1006827

رئیس پلیس بین الملل ناجا از تحویل تعدادی از اشیای باستانی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور اتریش خبر داد.

خبرگزاری مهر: سردار هادی شیرزاد در تشریح این خبر اظهار داشت: بر اساس پیگیری‌های پلیس بین الملل ناجا و همکاری اینترپل وین، تعدادی از اشیای باستانی متعلق به جمهوری اسلامی ایران که توسط افراد سودجو به طور غیرقانونی به کشور اتریش قاچاق شده بود، برابر توافق قضائی پلیسی میان دو کشور طی تشریفات قانونی به نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش تحویل داده شد.

وی افزود: اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است که پس از اطلاع اینترپل تهران از این موضوع با استعلامات صورت گرفته از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشخص شد، اشیای مورد نظر متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا ادامه داد: با تلاش پلیس بین الملل ناجا و اقدامات فنی پلیسی، حدود چند ماه پیش، متهم اصلی این پرونده، با هماهنگی مرجع قضائی و اعزام تیمی از پلیس دستگیر شد.

وی ضمن اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با اینترپل وین، بیان کرد: ارتباطات پلیسی و دیپلماتیک هر دو کشور موجب ردیابی، شناسایی و استرداد اموال به نماینده کشورمان شد.

سردار شیرزاد در پایان گفت: با استفاده از بانک اطلاعاتی اشیای مسروقه فرهنگی هنری سازمان اینترپل و فناوری‌های پلیس بین الملل ناجا آثار باستانی مسروقه قابل شناسایی خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت