زلزله ۵.۴ ریشتری در مرز قزوین و همدان/در تهران و رشت هم حس شد/خسارت به برخی خانه‌های روستایی

کد خبر: 1028491

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم های ارزیاب در پی وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در مرز قزوین و همدان در حوالی آوج خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم های ارزیاب در پی وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در مرز قزوین و همدان در حوالی آوج خبر داد.

مجتبی خالدی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش های دریافتی ساعت ١۵:٠۴ دقیقه زمین لرزه ای با قدرت ۵.۴ ریشتر مرز قزوین و همدان را در عمق ١٠ کیلومتری زمین لرزاند.

وی ادامه داد: گروه ارزیابی برای بررسی خسارت های مالی یا جانی احتمالی به محل اعزام شدند.

در ادامه مهدی ولیپور -رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر- نیز در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: حوالی ساعت ١۵ زمین لرزه ای با قدرت ۵.۴ ریشتر در عمق ١٠ کیلومتری مرز استان های قزوین و همدان حوالی آوج را لرزاند.

زلزله ۵/۴ ریشتری در اطراف قزوین و همدان و آوج که در تهران و رشت هم حس شده است.

وی ادامه داد: در پی وقوع این زمین لرزه چهار تیم ارزیاب به محل اعزام شدند.

مختصات زلزله ۵.۴ ریشتری امروز در قزوین

زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۵.۴ ریشتر در مقیاس امواج درونی، حوالی"آوج" در استان قزوین را لرزاند.

به گزارش ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۱۵:۰۴:۱۵ ثانیه امروز شنبه سوم آبان ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.

مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده، ۳۵.۶۹ درجه عرض شمالی و ۴۸.۹۷ درجه طول شرقی ثبت شده است.

این زمین لرزه در ۲۵ کیلومتری آوج، ۲۹ کیلومتری آبگرم استان قزوین و ۳۰ کیلومتری دمق استان همدان رخ داده است. بنا بر اعلام موسسه ژئوفیزیک، محل وقوع زلزله امروز در ۱۰۷ کیلومتری همدان و ۱۱۴ کیلومتری قزوین واقع شده است.

خسارتی از زلزله گزارش نشده است

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین مرز استان‌های قزوین و همدان - حوالی آوج را لرزاند.

زلزله‌ای به بزرگی 5.4 ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین مرز استان‌های قزوین و همدان ـ حوالی آوج را لرزاند.

براساس این گزارش، این زلزله‌‌ که در ساعت 15:04 ‌رخ داد، در ‌استان همدان و کردستان نیز احساس شد.

درخواست فرماندار آوج از مردم

نصرت‌الله علیرضایی‌ فرماندار شهرستان آوج با اعلام اینکه ‌زمین لرزه‌5.4 ریشتری با مرکزیت آوج‌ استان قزوین ‌‌هیچ خسارات جانی و مالی در این شهرستان برجای نگذاشته است، گفت: ‌بلافاصله بعد از وقوع این زمین لرزه، تیم‌های ارزیابی از دهیاران و بخشداران در چهار گوشه شهرستان وارد عمل شدند.

وی افزود: از شهروندان آوجی درخواست داریم ضمن حفظ آرامش در حالت آماده‌باش قرار داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه حادثه، کمترین میزان خسارات جانی و مالی را داشته باشیم.

تاکنون خسارتی از زلزله گزارش نشده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با اشاره به وقوع زلزله 5.4 ریشتری در آوج گفت: تاکنون هیچ گزارشی از خسارت های احتمالی اعلام نشده است.

مهدیخانی با بیان اینکه ‌زلزله خارج از شهر آوج و در بین روستاها بوده است، افزود: ‌گروه های امدادی نیز در حالت آماد‌ه‌باش هستند.

اعزام 4 تیم ارزیاب به منطقه

براساس اعلام جمعیت هلال احمر، ‌بلافاصله 2 تیم ارزیاب جمعیت هلال احمر از استان قزوین و 2 تیم ارزیاب از استان همدان به محل وقوع زمین لرزه اعزام شد.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: 5.4 محل وقوع: مرز استان‌های قزوین و همدان - حوالی آوج تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1399/08/03 15:04:15 طول جغرافیایی: 48.97 عرض جغرافیایی: 35.69 عمق زمین‌لرزه: 10 کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها: 25 کیلومتری آوج (قزوین) 29 کیلومتری آبگرم (قزوین) 30 کیلومتری دمق (همدان) نزدیکترین مراکز استان: 107 کیلومتری همدان 114 کیلومتری قزوین

آخرین جزئیات زلزله در آوج قزوین/ وارد شدن خسارت به برخی خانه‌های روستایی

رییس سازمان مدیریت بحران کشور جزئیات زلزله اخیر در استان قزوین را تشریح کرد.

اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزئیات زلزله رخ داده در منطقه آوج اظهارکرد: این زلزله با بزرگی 5.4 ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین در ساعت 15:04 ظهر امروز در منطقه آوج در استان قزوین رخ داد که بلافاصله درپی آن تیم‌های ارزیاب و امدادی به محل حادثه اعزام شده و بررسی های خود را آغاز کردند که گزارش اولیه آنان حاکی از وارد شدن خسارات به برخی از خانه‌های روستایی است.

نجار با بیان اینکه این حادثه تاکنون خسارت جانی اعم از آسیب دیدگی یا مرگ نداشته است، گفت: دو دقیقه قبل از این زلزله پیش لرزه ای به بزرگی 3.9 ریشتر در همین محدوده رخ داد که این موضوع موجب افزایش هوشیاری مردم شده بود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه مردم نگرانی از زلزله نداشته باشند، گفت: همواره باید در برابر زلزله آماده بود و آمادگی داشت. در این مورد توصیه ما به ساکنان این مناطق این است که آمادگی خود را در برابر زلزله حفظ کنند. اما نگرانی جدی هم بابت آن نداشته باشند به ویژه آنکه وقوع چندین پس لرزه بعد از وقوع این زلزله نشان می‌دهد که زلزله اصلی همان زلزله 5.4 ریشتری بوده است.

به گفته وی، آمادگی تیم های امداد ونجات در مناطق متاثر از زلزله در استان های قزوین و همدان ادامه دارد.

آماده باش بیمارستان رزن و تاکستان/میزان آسیب دیدگی ها مشخص نیست

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از آماده باش اورژانس های محدوده وقوع زمین لرزه خبر داد و گفت: بیمارستان های رزن و تاکستان در حالت آماده باش بوده و پایگاه های اورژانس کل این مسیر نیز در آماده باش هستند.

خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره ادامه داد: از هر شهرستان همدان و قزوین دو تیم ارزیاب اعزام شده که اجازه داده شده از بالگرد اورژانس قزوین برای ارزیابی منطقه استفاده شود. اتوبوس آمبولانس و بیمارستان صحرایی قزوین نیز در آماده باش هستند.

خالدی افزود: تقریبا ۸۰۰۰ نفر جمعیت تحت تأثیر داریم که اقدامات لازم در حال انجام است. هنوز اطلاعات دقیقی از میزان آسیب دیدگی پیدا نکردیم.

زلزله قزوین و همدان یک مصدوم داشت

مهر نوشت: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع زلزله در مرز قزوین و همدان خبر داد و گفت: این حادثه تنها یک مصدوم داشت که آن هم در حین فرار دچار آسیب شده بود.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور از وقوع زلزله در مرز قزوین و همدان به عمق ۱۰ کیلومتری در ساعت ۱۵:۰۴ امروز خبر داد.

وی افزود: ۴ تیم واکنش سریع به محل اعزام شدند و مرکز اورژانس هوایی قزوین و همدان در حالت آماده باش هستند.

به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور در مراکز درمانی در شهرستانهای تاکستان و رزن هم در حالت آماده باش هستند.

خالدی تاکید کرد: تاکنون زلزله بدون هیچ صدمات جانی و خسارت مالی بوده است. البته ارزیابی‌هایی از شهر آوج و ۸ روستای دیگر هم حکایت از این دارد که این زلزله تلفات جانی نداشته و فقط برخی از منازل مسکونی ترکِ جزئی برداشته اند.

وی در پایان گفت: ارزیابی‌های از شهر رزن و ۵ روستا می‌گوید فقط یک نفر در حین فرار از ترس زلزله دچار مصدومیت شده است وجود دارد و زلزله در شهرستان رزن هم بدون خسارت مالی بوده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت