کار کثیف گوگل در لو دادن معترضان قتل فلوید!

کد خبر: 1049921

پلیس در مینیاپولیس آمریکا با دریافت حکم قضایی به گوگل دستور داد که که داده‌ها و اطلاعات مربوط به حساب افراد متهم به دامن‌زدن به خشونت در پی قتل "جورج فلوید" توسط پلیس را تحویل بدهد که گوگل نیز با این درخواست موافقت کرده است!

خبرگزاری تسنیم: پلیس در مینیاپولیس آمریکا با صدور حکم قضایی به گوگل دستور داد تا داده‌ها و اطلاعات مربوط به حساب افراد متهم به دامن‌زدن به خشونت، در پی قتل جورج فلوید توسط پلیس را تحویل بدهد که گوگل نیز با این درخواست موافقت کرد!

"جورج فلوید" مرد سیاه‌پوستی است که در ماه مه سال 2020 توسط یک افسر پلیس سفیدپوست کشته شد که همین امر باعث شد هزاران نفر به اعتراض مسالمت‌آمیز روی بیاورند اما به سرعت این اعتراضات با دخالت پلیس آمریکا به خشونت کشیده شد.

فروشگاه "AutoZone"نخستین فروشگاه در میان ده‌ها ساختمان در سراسر شهر بود که در روزهای بعد به آتش کشیده شد؛ پلیس گوگل را مجبور کرده که با "geofence" اطلاعات هر کسی که در منطقه جغرافیایی فروشگاه "AutoZone" در هنگام شروع خشونت در 27 مه دو روز بعد از مرگ فلوید بوده است را در اختیار پلیس قرار دهد.

ژئوفنس یا حصار جغرافیایی (Geofence) برای نخستین بار در سال 2002، برای استفاده از برنامه‌های مختلف نقشه‌برداری آنلاین به‌صورت رقومی سفارشی‌سازی و تهیه شد؛ حصار جغرافیایی (Geofence) یک محدوده مجازی است که در نرم‌افزار مورد استفاده ما ایجاد می‌شود و محدوده‌ای را که ما در آن هستیم، مشخص می‌کند؛ یک حصار جغرافیایی با استفاده از موقعیت ما (که برای مثال، با استفاده از جی‌پی‌اس تعیین می‌شود) و استفاده از سامانه بازشناسی توسط امواج رادیویی (RFID) تعیین و مخابره می‌شود.

این ضمانت‌نامه‌های "geofence" به پلیس اجازه می‌دهد که از شرکت‌های فناوری بخواهد سوابق مربوط به هر کسی را که در یک زمان خاص وارد یک منطقه جغرافیایی شده را درخواست کند اما منتقدان می‌گویند که این ضمانت‌نامه‌ها مغایر قانون اساسی هستند چراکه آنها اطلاعات شهروندان بی‌گناه را نیز جمع‌آوری می‌کند.

"ساعد عبداللهی" یکی از ساکنین میناپولیس آمریکا ایمیلی از گوگل دریافت کرده است مبنی بر اینکه اطلاعات حساب وی در اختیار پلیس قرار گرفته است اما این شخص می‌گوید که در این خشونت‌ها سهیم نبوده و فقط هنگام فیلمبرداری از اعتراضات در هنگام شروع خشونت در فروشگاه "AutoZone" در منطقه بوده است.

همچنین در این حکم گفته شده که پلیس داده‌های حساب افراد ناشناس را از گوگل یا هر تلفن یا دستگاهی که نزدیک فروشگاه "AutoZone" و پارکینگ در هنگام بعداظهر بوده است، دریافت کرده است؛ طبق اظهارات پلیس، ابتدای اعتراضات بسیار مسالمت‌آمیز بوده است تا زمانی که یک مرد نقاب‌دار شروع به شکستن شیشه‌های فروشگاه "AutoZone" می‌کند و پلیس این شهر با همکاری گوگل درصدد یافتن این مرد نقاب‌دار است که عامل اصلی شروع خشونت‌ها معرفی شده است.

مجری قانون در آمریکا برای حل جنایات بی‌شماری که در این کشور اتفاق می‌افتد به ضمانت‌نامه‌های ژئوفنس روی آورده است؛ پلیس از استفاده از این ضمانت‌نامه‌ها دفاع کرده است زیرا آنها می‌توانند به شناسایی مظنونان بالقوه‌ای که وارد یک منطقه جغرافیایی خاص در زمان ارتکاب  جرم شده‌اند، کمک کند.

طبق گفته‌های یک دادگاه در سال 2019، گوگل گفته است که تعداد ضمانت‌نامه‌های ژئوفنس دریافتی بین سال‌های 2017 و 2018، 1500 درصد و بین 2018 و 2019 بیش از 500 درصد افزایش یافته است همچنین گوگل حکم ارائه اطلاعات جغرافیایی 180 منطقه را در یک هفته در سال 2019 صادر کرده است.

گروه‌های آزادی مدنی از این احکام جاسوسی توسط پلیس و گوگل انتقاد کرده‌اند؛ اتحادیه آزاد‌ی‌های مدنی آمریکا در همین زمینه می‌گوید که حکم‌های ژئوفنس، قانون اساسی را زیر سؤال می‌برد همچنین یک دادگاه منطقه‌ای در ویرجینیا گفته است که ضمانت‌نامه‌های ژئوفنس، قانون اساسی را نقض می‌کند زیرا اکثریت افرادی که داده‌های آنها جمع‌آوری می‌شود، هیچ ارتباطی با جرایم مدنظر ندارند.

"ان‌بی‌سی‌نیوز" گزارش کرده که پلیس در هنگام پیگیری یک سرقت، به یک فرد در فلوریدا مظنون شده است که اطلاعات حساب وی توسط گوگل به پلیس داده شده اما این شخص به لطف برنامه‌ای که در تلفن خود نصب کرده و فعالیت وی را ردیابی می‌کرد، توانست اثبات کند که هیچ ارتباطی با این سرقت ندارد؛ قانون‌گذاران در نیویورک، سال گذشته لایحه‌ای را ارائه کردند که در صورت تصویب، حکم ضمانت‌نامه‌های ژئوفنس را در سراسر این ایالت ممنوع می‌کند و دلیل آن را نیز هدف قرار دادن بی‌مورد معترضان توسط پلیس می‌داند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت