بحران کرونا در خوزستان/مرزهای خوزستان یک هفته بسته می‌شود

کد خبر: 1051785

استاندار جدید خوزستان با اشاره به ورود کرونای انگلیسی به خوزستان گفت: برای کنترل کرونا به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود.

خبرگزاری تسنیم: قاسم دشتکی استاندار جدید خوزستان شامگاه چهارشنبه در محل استانداری اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار کنیم، همانطور که پیک خای قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.

وی افزود: در ابتدای تشکیل  ستاد ملی کرونا که هنوز قرارگاه اجرایی این ستاد راه اندازی نشده بود پیگیری اجرای مصوبات نامشخص بود که با تشکیل این قرارگاه این مساله مرتفع شد.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: از مسوولیت‌های این قرارگاه بررسی این است که به عنوان مثال در ادارات، مراکز خدماتی، بازارها و اصناف تا چه میزان پروتکل ها رعایت می‌شود.

استاندار خوزستان بیان کرد: در صورتی که در خوزستان مسئول قرارگاه منصوب نشده باشد در اولین فرصت مسوولیت قرارگاه اجرایی ستاد استانی مدیریت کرونا را منصوب می‌کنم تا پیگیری اجرای مصوبات به صورت موثر و منسجمی انجام شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: بیشترین راه ابتلا از مبتلایان بدون علامت است. چون افرادی که دارای علائم هستند همه از آنها دوری می‌کنند اما افراد بی علامت ناقل اصلی کرونا هستند. مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تاثیر زیادی در شیوع دارد.

استاندار جدید خوزستان ادامه داد: در پیک فعلی ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند و خواهش می‌کنم همه مردم عزیز و شریف استان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهرها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلا و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم.

استاندار خوزستان تاکید کرد: تا وقتی کرونا شایع است مراسم عزا و عروسی و آئین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.

وی تصریح کرد: برای توجیه خانواده ها نیروی انتظامی و دادستانی آنها را دعوت کنند یا نزد خانواده عزادار بروند و درخواست کنند مراسم با تعداد محدود برگزار شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: قرارگاه شهید سلیمانی یکی از مهمترین عوامل کنترل این بیماری بوده است. قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز سه کار و وظیفه اصلی دارند.

وی درباره این وظایف اظهار داشت: وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند؛ مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم مراقبت از بیماران زمینه ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند؛ این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد وظیفه اصلی این قرارگاه است.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: از همه دستگاه‌ها می‌خواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک کنند همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند‌.  همچنین شهرداری‌ها پیام های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب کند.

استاندار خوزستان یادآور شد: در مراکز اجتماع محور همچون خانه های سالمندان، ندامتگاه ها، مراکز نظامی و .....تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است چون اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود البته تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

استاندار خوزستان بیان کرد: پروتکل‌ها و محدودیت‌ها در وضعیت‌های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود. از جمله اینکه مدارس در مناطق قرمز و نارنجی مطلقا غیر حضوری باشد.

نماینده عالی دولت در خوزستان در پایان گفت: ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است. تقاضا می‌کنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم محور دستورالعمل‌ها و محدودیت ها اجرا شوند.

وی ادامه داد: همه موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند من اولین شاکی آن هستم چرا که این مصوبات در حکم قانون بوده و مورد تائید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.

بحران کرونا در خوزستان / 10 شهرستان ‌در وضعیت پرخطر / اشباع تخت‌های ویژه بستری در بیمارستان‌ها

استاندار جدید خوزستان در نخستین اظهار نظر خود با اشاره به شیوع گسترده کرونا در استان گفت: کنترل کرونا نخستین اولویت‌ استانداری در دوره جدید است.

به گزارش تسنیم از اهواز، شرایط کرونا در خوزستان روز به‌روز بغرنج‌تر می‌شود به طوری که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خواستار اعلام وضعیت فوق العاده در استان شده است.

هم اکنون 10 شهرستان خوزستان در وضعیت پرخطر قرار دارند و در این کوران کرونا، تایید ورود کرونایی انگلیسی مزید بر زحمت شده و موج جدید و شدید کرونا را بیش از پیش محتمل کرده است.

اشباع تخت‌های ویژه بستری در بیمارستان‌های خوزستان/فعلا در اورژانس نگه داشتیم

فرهاد ابول نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز که اخیرا نیز از سوی وزیر بهداشت به عنوان مسئول عملیات ویژه مبارزه با کرونا نیز منصوب شده است، وضعیت کرونا را با روند صعودی اعلام کرده و کمبود تخت ویژه بستری را متذکر شده است.

طبق روندهای گذشته همچنان تردد درون شهری، تجمع خانوادگی و حضور در آیین‌های عروسی و عزا از  سوی مسئول مقابله با کرونا خوزستان به عنوان عوامل اصلی شیوع کرونا معرفی شدند. عواملی که شلوغی بازارها و خیابان‌ها نشان می‌دهد مردم به این امر اعتنایی ندارند.

ستاد استانی مقابله با کرونا هر چند با افزایش محدودیت‌ها و بستن خیابان‌ها سعی بر خاموش کردن عطش بیرون گردی مردم دارد، دانشگاه علوم پزشکی اهواز امروز در ابتکاری جدید مانور خودرویی هشدار دهنده و مقابله با کرونا در سطح شهرستان اهواز انجام داد.

کاهش سن ابتلا به کرونا در خوزستان

مانوری برای اعلام هشدار به مردم برای جدی گرفتن کرونا است. ویروسی که اکنون پرخطر از قبل شده و به نوزدان هم رحم نمی کند.

مسئله‌ی که امرالله اورکی رئیس بیمارستان شهدای ایذه بر آن صحه می‌گذارد. امرالله اورکی در این باره اظهار داشت: سن ابتلا به کرونا در ایذه کاهش یافته و اخیرا یک نوزاد با سن کمتر از یکسال با تست پی‌سی‌آر مثبت در بیمارستان شهدای ایذه بستری شده‌است.

وی با اشاره به ابتلای والدین این نوزاد به کرونا افزود: پرونده پزشکی این نوزاد نیز برای دانشگاه علوم پزشکی اهواز و وزارت بهداشت ارسال شد تا به‌عنوان یک نمونه نادر به دست سازمان بهداشت جهانی برسد.

رئیس بیمارستان شهدای ایذه با نامعلوم بودن نوع کرونای نوزاد ایذه ای بیان داشت: باور قبلی راجع‌به اینکه کرونا فقط افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد در پیک چهارم کاملا تغییر کرده است، وقتی نوزاد زیر یکسال درگیر کرونا شده و کارش به بستری کشیده شده است باید زنگ هشدار را به صدا درآورد.

سن ابتلا به کرونا در ایذه 10 سال کمتر شده است

امرایی با کاهش 10 ساله سن ابتلا به کرونا در ایذه، تصریح کرد: سن ابتلا به کرونا در ایذه از 65 سال در ماه‌های گذشته به 55 سال در بهمن رسیده است.

وی گفت : از چهارشنبه هفته گذشته تا امروز میزان افراد بستری در بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان شهدای ایذه 100 درصد افزایش پیدا کرده‌است، این آمار در بخش داخلی کرونا از 100 درصد نیز بیشتر شده است.

تکمیل بخش‌های ویژه بستری کرونا در 5 بیمارستان اهواز

کرامت جاودان‌زاده مدیر بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز با اشاره به تکمیل بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های پذیرای این بیماران گفت: ظرفیت بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های رازی، گلستان، سینا و امیرالمومنین(ع) که پیش از این به مقابله با کرونا اختصاص داده شده بودند، تکمیل شد.

وی افزود: بخش جدیدی برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز تجهیز و راه‌اندازی شد.

رئیس بیمارستان امیرالمومنین(ع)  خوزستان نیز با اذعان به اشباع تختهای ویژه بستری در این بیمارستان، گفت: در حال حاضر مجبور هستیم بیماران را در اورژانس نگهداری کنیم تا بین تخت‌ها، تختی افزوده شود.

مقابله با کرونا؛ اولویت استانداری خوزستان است

استاندار جدید خوزستان که چند روز پس از انتصاب از شمال خوزستان به سمت خوزستان حرکت کردند. در نخستین حضور خود به عنوان استاندار در دزفول، گفت: : مسئله کرونا به دلیل رواج نوع انگلیسی در خوزستان نگران کننده است.

قاسم سلیمانی دشتکی تصریح کرد: یکی از اولویت های اصلی در دوره جدید استانداری در خوزستان، مقابله با کرونا است.

دریافت کنندگان خوزستانی واکسن کرونا در سلامت کامل هستند

در کنار این خبرهای تلخ و نگران کننده، معاون علوم پزشکی اهواز با یک خبر به جمع اصحاب رسانه آمده و اظهار داشت: افرادی که در گام نخست در خوزستان واکسن روسی کرونا را دریافت کردند، در سلامت کامل هستند.

سید محمد علوی با اشاره به تزریق واکسن کرونا برای 277 پرسنل کادر درمان اظهار داشت: افرادی که این واکسن را دریافت کردند، در سلامت کامل هستند. دور بعد تزریق واکسن برای این افراد، 21 روز بعد خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت