آخرین اخبار زلزله سی سخت/تعداد مصدومان به ۴۷ نفر رسید/آغاز بارش برف در دنا

کد خبر: 1051792

کهگیلویه و بویراحمد زلزله نسبتا شدیدی که ساعات پایانی چهارشنبه ۲۹ بهمن شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند علاوه بر خسارات زیادی که به ساختمان ها و ابنیه در این مناطق وارد کرد و موجب مصدوم شدن تعدادی از شهروندان شد.

کهگیلویه و بویراحمد بعد از زلزله نسبتا شدیدی که ساعات پایانی چهارشنبه ۲۹ بهمن شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند و علاوه بر خسارات زیادی که به ساختمان ها و ابنیه در این مناطق وارد کرد موجب مصدوم شدن تعدادی از شهروندان شد، امدارسانی به زلزله زدگان به سرعت آغاز شد و در شرایطی که بارش برف هم در دنا شروع شده با شدت بیشتری این امدارسانی انجام می شود.

١٤ هزار نفر تحت تاثیر زلزله سی‌سخت قرار گرفته‌اند/لزوم ایجاد خانه‌های هلال در روستاها

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با بیان این که جمعیتی حدود ١٤ هزار نفر تحت تاثیر زلزله سی‌سخت قرار گرفته‌اند، اعلام کرد که تخریب‌ها عمدتا تخریب دیوارها بوده و خوشبختانه درصد ریزش سقف کم است و بیشتر حیاط و محوطه‌های منازل روستایی تخریب شده‌اند.

محمدحسن قوسیان مقدم پنج‌شنبه ٣٠ بهمن در حاشیه سفر به فارس در جمع خبرنگاران از افتتاح ١٣٥ خانه هلال در روستاهای فارس خبر داد و به کارکرد خانه‌های هلال هم اشاره و عنوان کرد: به عنوان مثال شامگاه چهارشنبه ٢٩ بهمن زلزله سی‌سخت خسارت‌هایی در  ١٢١ روستا ایجاد کرد و از ساعت ٢٢ شب گذشته تا ٤ بامداد امروز ارزیابان جمعیت هلال احمر در روستا مشغول ارزیابی بودند، در حالی که اگر خانه‌های هلال در روستاها فعال باشند، با یک تلفن می‌توان وضعیت روستا را مشخص کرد و درصد خرابی را مشخص می‌کنند و در صورت عدم پاسخگویی نشان از اوضاع نابسامان دارد و تیم اعزام می‌شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه جمعیت هلال احمر شب گذشته عملیات سنگینی در کهگیلویه و بویر احمد انجام داده است، گفت: خانه‌های هلال این ظرفیت را ایجاد خواهد کرد که در حوادث به سرعت نیروهای امدادی را اعزام کنیم.

قوسیان‌مقدم با بیان اینکه تاکنون آماری از تلفات انسانی نداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: در روستاهای اصفهان ٥ مصدوم و در روستاهای کهگیلویه و بویر احمد حدود ٤٤ مصدوم داشتیم که خوشبختانه مراحل درمانی و مراقبت‌های اولیه از آنها انجام شد.

او همچنین از آمادگی کامل جمعیت هلال احمر خبر داد و گقت: از شامگاه گذشته ٦ استان کشور آماده باش بودند؛ چادرهای امدادی و مسافرتی از استان‌ها همان دیشب به سی‌سخت ارسال و به دلیل بارندگی دو اردوگاه نیز در این شهر برپا شد. امروز هم از خوزستان یکسری چادر ارسال خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه توزیع چادر براساس مصوبه ستاد بحران انجام می‌شود و موقعی توزیع انجام می‌شود که امکان اسکان وجود نداشته باشد، عنوان کرد: امروز هم قرار شده زیر نظر ستاد مدیریت بحران کانون‌هایی که امکان اسکان ندارند در محل خانه زلزله زدگان چادر برپا شود.

حسین درویشی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس نیز با بیان اینکه فارس معین استان کهگیلویه است، گفت: بر همین اساس در همان لحظات اولیه بروز زلزله در سی‌سخت، شهرهای شمالی و شمال غربی و شهر شیراز را آماده باش دادیم و دو کامیون چادر مسافرتی و امدادی به میزان٤٠٠ دستگاه ارسال کردیم.

به گزارش ایسنا، دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور به منظور افتتاح چند پروژه امدادی، بازدید از پروژه‌های تجاری جمعیت هلال احمر، افتتاح انبار امدادی در شهرستان‌های داراب، مهر و کازرون از روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن وارد استان فارس شده است.

بازگشایی کلیه محورهای مواصلاتی استان و آمادگی کامل راهداران

روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد طی اطلاعیه ای اعلام کرد: نظر به وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری دیشب، به اطلاع می رساند: کلیه ادارات شهرستان دنا به استثناء واحدهای عملیاتی امروز پنج شنبه۳۰ بهمن ماه تعطیل و ادارات شهرستان بویراحمد نیز با دو ساعت تاخیر در محل کار حاضر باشند.

همچنین محمدحسین نصیری راد، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه وبویراحمد از بازگشایی کلیه محورهای مواصلاتی استان و آمادگی کامل راهداران خبر داد.

وی با بیان اینکه با تلاش راهداران کلیه محورهای مواصلاتی و تونل‌های استان هم اکنون باز است و تردد در آنها جریان دارد، افزود: با وجود وقوع زلزله دیشب و بارش باران هیچ مسیری در استان مسدود نیست و تنها چند مورد ریزش داشتیم که با حضور به موقع راهداران اقدام به ریزش برداری شد.

XqjkbiMOvUFS

صف توزیع چادر و نایلون در بین زلزله زدگان سی سخت 

نصیری راد اظهارکرد: باتوجه به زلزله اخیر در سی سخت و حضور راهداران در این محل اما هیچ‌گونه مشکلی در محورهای مواصلاتی نداریم. با توجه به شرایط بارندگی لغزندگی در سطح جاده ها افزایش می یابد که نیاز است رانندگان با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

OBdjtSBOJzFU

واحدهای مسکونی ایثارگران و خانواده های شهدا در برابر حوادث بیمه است

مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد گفت: در حال حاضر تمام ایثارگران و خانواده های شهدا به ویژه واحدهای مسکونی آنها در برابر حوادثی همچون سیل و زلزله بیمه هستند.

سیدمنصور موسوی مدیرکل بنیاد شهید وامورایثارگران کهگیلویه وبویراحمد صبح امروز پنج شنبه ۳۰ بهمن در یاسوج  افزود: در کل کشور هرکجا سیل، زلزله یا حوادث غیرمترقبه رخ دهد، طبق قرارداد با شرکت بیمه، ایثارگران از پنج درصد به بالا تا خانواده شهدا و همسران جانبازان و آزادگان متوفی بیمه هستند.

وی با بیان این که این کمک ها به ایثارگران و خانواده های شهدا برای همه آنها بلاعوض است، اظهار داشت: در حادثه زلزله اخیر در شهرستان دنا و بویراحمد تمامی خانواده های ایثارگران در این مناطق از مزایای بیمه بهره مند شده و برای هر منزل مسکونی آنان، تامبلغ ۳۵ میلیون تومان بابت خسارت به واحدها یا اسباب و اثاثیه آنها پرداخت می شود.

موسوی خاطرنشان کرد: البته اگر فردی مستاجر باشد، این ۳۵ میلیون تومان بابت جبران خسارات وسایل منزل ایثارگر داده می شود.

وی با بیان این که مسئولان بنیادشهید برای جبران خسارت به خانواده های شهدا و ایثارگران، از قبل تمهیداتی را اندیشیده اند، افزود: با امضای تفاهمنامه و قرارداد با بیمه کوثر این مشکل حل شده است تا در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه بخشی از خسارات وارده به آنها جبران شود.

موسوی تصریح کرد: پس از برآورد میزان خسارت، طبق قرارداد بعد از طی مراحل قانونی کمک بلاعوض به این افراد پرداخت می شود.

موسوی  گفت: موضوع خسارت به واحدهای مسکونی ایثارگران و خانواده های شهدا در این زلزله نیز در حال بررسی و ارزیابی است و با همکاری بیمه کوثر و بنیاد شهیدکارشناسان برای بررسی وضعیت به این منطقه اعزام می شوند.

36AooRGU6rhX

تعداد مصدومان به ۴۷ نفر رسید

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: مصدومان زلزله به ۴۷ نفر افزایش یافت.

کیامرث حاجی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: تلفات انسانی ناشی از این زلزله گزارش نشده است.

وی اظهارکرد: با دستور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، کمیته پاکسازی، ارزیابی، اسکان و تغذیه و بهداشت تشکیل شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت همه دستگاه‌های امدادی خدماتی و هلال احمر و اورژانس انتظامی-سپاه و نیروهای امنیتی پای کار بوده و در حال کمک و امداد رسانی به مردم زلزله زده شهر سی سخت هستند.

حاجی زاده تصریح کرد: منازل مسکونی در شهر سی سخت و مناطق روستایی خسارت دیدند که در حال ارزیابی خسارات میزان خسارت وارده هستیم.

وی ادامه داد: هم اکنون نیروهای هلال احمر در حال جستجوی خانه به خانه جهت بررسی وضعیت زلزله زدگان شهرستان دنا برای توزیع چادر و اقلام امدادی هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: دولت و نظام و همه مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد تا آخر در کنار مردم شهرستان دنا به خصوص شهر سی‌سخت و روستاهای اطراف خواهند بود.

۳۸۰ واحد مسکونی در شهرستان دنا قابل سکونت نیستند

مدیرکل بنیاد مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق برآوردهای اولیه تا کنون ۳۸۰ واحد مسکونی در شهرستان دنا قابل سکونت نیستند و باید بازسازی شوند.

حسین جنتی در گفت و گو با ایسنا افزود: ستاد بازسازی بنیاد مسکن استان در شهرستان دنا مستقر شده است و از صبح فردا تا ساعت ۲۴ شب آماده گزارشات مردم جهت اعلام خسارات وارده ناشی از زلزله سی سخت است.

وی اظهار کرد: رئیس بنیاد مسکن کشور طی تماس تلفنی با استان از تسریع ساخت و بازسازی ساختمان‌های خسارت دیده در کم‌ترین زمان ممکن خبر داد.

جنتی تاکید کرد: حدود ۹۰ ارزیاب در سطح روستاهای شهرستان و شهرسی سخت در حال ارزیابی خسارات وارده به منازل مسکونی مردم هستند.

برپایی دو اردوگاه اسکان اضطراری و فعالیت ۱۰ تیم ارزیاب در شهرسی سخت توسط هلال احمر

محمدی معاون عملیات سازمان امدادونجات از برپایی دو اردوگاه اضطراری و فعالیت ۱۰ تیم ارزیاب در شهر زلزله زده سی سخت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه وبویراحمد، محمدی معاون عملیات سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر کشور عنوان داشت عملیات های ارزیابی اولیه وجستجو ونجات از شب گذشته آغاز شده وهم اکنون نیز ادامه دارد که خوشبختانه به غیر  از تعدادی  مصدوم سرپایی این زلزله تلفات جانی نداشته است ولی خسارات مالی و فیزیکی زیادی به ابنیه ها و ساخت وسازها وارد شده و به همین منظور شهر سی سخت به ده منطقه عملیاتی تفکیک شد و امروز صبح نیروهای عملیاتی ارزیاب در قالب ده تیم تقسیم بندی شده و تمام نواحی شهر سی سخت و روستاهای اطراف را پایش و ارزیابی می کنند.

محمدی افزود: با تعامل با همه دستگاههای عضو مدیریت بحران در استان و شهرستان دو اردوگاه اسکان اضطراری برپا و آماده خدمت رسانی به زلزله زدگان می باشد که البته تاکنون با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا از این اردوگاهها استقبال نشده است. 

معاون عملیات سازمان امدادونجات بیان داشت: باتوجه به گزارش بخشداران و خانه های هلال در روستاهای اطراف نیز آسیب ها عمدتا"مالی بوده  است.

وی ادامه داد: هم اکنون در همه بخش ها و روستاهای متاثر از زلزله و شهر سی سخت درحال توزیع اقلام امدادی بین زلزله زدگان هستیم که تلاش می شود ان شاء الله تا امروز بعداز ظهر بتوانیم همه مناطق را پوشش دهیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت