آمار عجیب نزاع و دعوا در ایران

کد خبر: 1053496

آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی کشور در ده ماهه امسال با کاهش ۱.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۰۱ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، در 10 ماه سال جاری، 501 هزار و 264 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند؛ از کل مراجعین نزاع به مراکز پزشکی قانونی در مدت مذکور، 343 هزار و 372 نفر مرد و 157 هزار و 892 نفر زن بودند.

در این مدت استانهای تهران با 79 هزار و 491، خراسان رضوی با 43 هزار و 133 و آذربایجان شرقی با 34 هزار و 311 بیشترین و استانهای ایلام با سه هزار و 88، بوشهر با سه هزار و 239 و خراسان جنوبی با سه هزار و 520 کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.

آمار مذکور در 10 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.1 درصد کاهش داشته است.

افزایش مراجعان دی ماه

در دی ماه امسال آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.5 درصد افزایش یافته است؛ در این ماه 38 هزار و 578 مصدوم نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مدت مشابه سال قبل 37 هزار و 651 نفر بود.

چند نکته کوتاه برای مراجعان نزاع

1. از آنجا که در پزشکی قانونی کار درمانی صورت نمی‌گیرد لذا اولویت نخست برای مصدومان ناشی از منازعه،‌ مخصوصاً در موارد پرخطر، مراجعه به مراکز درمانی برای انجام اقدامات درمانی است چرا که در برخی موارد تأخیر در درمان می‌تواند جان مصدوم را به مخاطره بیاندازد.

2. داشتن معرفی‌نامه از مراجع قضائی یا انتظامی برای پذیرش و ارائه نظر پزشکی قانونی الزامی است.

3. در مراجعه به پزشکی قانونی کارت شناسایی معتبر، مستندات پزشکی و بیمارستانی و کارت بانکی برای پرداخت الکترونیکی به همراه داشته باشید.

4. داشتن ظاهر خون‌آلود نه تنها تأثیری در نظریه کارشناسی پزشکی قانونی نخواهد داشت بلکه معاینه دقیق‌تر زخم را با مشکل مواجه خواهد کرد.

5. اخذ مدارک بیمارستانی، کلیشه‌های رادیوگرافی، جواب آزمایشات پاراکلینیک و برخی اوقات انجام مشاوره با متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی، برای تعیین دقیق‌تر تعداد و نوع صدمات و جلوگیری از تضییع حقوق مراجعه‌کننده است لذا با صبر و شکیبایی در جمع‌آوری و ارائه مستندات در حفظ حقوق خود کارشناسان پزشکی قانونی را یاری کنید.

6. طول درمان تأثیری در میزان دیه یا ارش صدمات ندارد و اصولاً امروزه توسط پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود.

7. هدف از دادن زمان معاینه مجدد، تعیین سرنوشت جراحت است که آیا جراحت یا صدمه به صورت بدون عیب التیام می‌یابد یا اینکه با التیام نامطلوب موجب ایجاد نقص عضو نیز می‌شود، انجام این کار برای حفظ حقوق مصدوم و تعیین خسارت نقص عضو ایجاد شده است لذا برای حفاظت از حقوق خود، به بسته شدن زودهنگام پرونده اصرار نکنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت