چرایی ۳ رقمی شدن مرگ های کرونایی

کد خبر: 1054105

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بی‌توجهی‌ها و نارفیقی‌ها ما را به سمت مرگ‌‌های سه رقمی کرونا برد.

خبرگزاری مهر: سعید نمکی در بیست و دومین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه علی رغم توصیه‌های مکرری که کردیم، باز هم برخی بی‌توجهی ‌ها و نارفیقی‌ها ما را به سمت مرگ‌‌های سه رقمی کرونا برد که امیدوارم باز هم بتوانیم از این شرایط عبور کنیم؛ ما وقتی از یک پیک رد می‌شویم، تمام عضلات جسم و روحمان دچار فرسودگی است، به خصوص همکارانمان در استان‌‌ها؛ در این روزها بر همکاران سخت‌کوشم در استان خوزستان چه می‌گذرد و چه شبانه روزهای سخت و غیرقابل تصویر و تحملی را سپری می‌کنند و بعد هم نگرانی از خیز این موج در استان‌‌های دیگر با یک ویروس سرکش جدید؛ دعا بفرمایید که ان‌شاالله بتوانیم بر این بلای خانمان سوز فائق آییم.

وی در ادامه مراسم به بحث اقتصاد و رویش سبز اشاره و عنوان کرد: بحث اقتصاد سبز بسیار مهم و جدی است و خوشحالم که در میان هیاهوی سهمگین فشار تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی گوناگون که کشور را احاطه کرده، مسئولان سازمان محیط زیست به فکر چنین نهضتی در این شرایط سخت هستند؛ من همیشه می‌گویم اولین افرادی که برخی صحبت‌ها را در تاریخ مطرح کرده‌اند، نباید فراموش شوند.

نمکی با تاکید بر اینکه هیچ وقت دولت‌ها و حتی صاحبان صنایع در جهان، به فکر اقتصاد سبز و رشد سبز نبودند، بیان کرد: من همیشه به دانشجویانم می‌گویم درست است که امروز ما واکسن داریم، اما اولین کسی که بحث واکسن را در دنیا مطرح کرد، پاستور و کُخ بودند. درست است که امروز آنتی‌بیوتیک‌ های مختلفی داریم اما اولین شخصی که پنسیلین را کشف کرد، فلمینگ بود و امروز همچنان می‌توانیم پیچیده‌ترین عفونت‌ ها را درمان کنیم؛ این نام‌‌ها باید در تاریخ بمانند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به همین دلیل معتقدم که دانشمندان، دانشگاهیان و سازمان های مردم نهاد، نهضت‌های نواندیشی را در دنیا بنا کردند؛ خانم راسل کارسون اولین بار در سال 1962 وقتی دید بعد از جنگ جهانی دوم و استفاده از سموم و آفت کش‌ها و سم پاشی گسترده مزارع، دیگر صدای چکاوک‌ها از مزارع شنیده نمی‌شود، کتابی با عنوان «بهار خاموش» نوشت و در اوج تسلط صنعت و توسعه صنعتی این بانوی بزرگوار گفت که جهان به سمت بدی می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بهار سال 1972 در MIT گروهی از هواداران محیط زیست که دانشگاهی بودند، کتابی به عنوان «موانع توسعه و رشد» نوشتند که همه این‌ ها اندیشه نشست استکهلم را در تابستان همان سال برای اولین بار در زمینه توسعه پایدار مطرح کرد و بعد هم در مکان هایی دیگری این مباحث مطرح شد، عنوان کرد: بعد از مدتی بحث رشد سبز مطرح شد؛ رشد سبز، رشدی است که بتواند شاخص ‌های زیست محیطی را تضمین و تامین کند.

نمکی افزود: رشد سبز نباید منابع طبیعی را تخریب کند و باید بتواند زمین را بدون عارضه به دست نسل بعدی تقدیم کند؛ یک ضرب المثل سرخ پوستی می‌گوید ما زمین را از پدران‌ مان به ارث نگرفته‌ایم، بلکه از فرزندان‌مان به امانت گرفته‌ایم و باید بدون تخریب و دست خورده به آنها تحویل دهیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از بحث‌های رشد سبز، اقتصاد سبز است، عنوان کرد: اقتصاد سبز پرهزینه بوده و بدون حمایت دولت‌‌ها برای فعالان اقتصادی جامعه میسر نیست چرا که بین سرمایه گذاری و بازگشت منفعت سرمایه فاصله زمانی وجود دارد، تاب آوری در این زمان مهم است و اگر دولت‌‌ها حمایت نکنند، هیچ سرمایه‌گذار اقتصادی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد، به عنوان مثال اگر بخواهید صنعت توریسم را به شکل صنعت سبز اداره کنید همین که به گردشگر آموزش دهید، رفتارش را اصلاح کند، می‌توان مشکل را حل کرد، اما در صنعت سبز وقتی می‌خواهید به جای فلان سوخت، سوختی دیگر یا به جای فلان فیلتر، فیلتر دیگری استفاده کنید، همه هزینه‌بر است و امکان ندارد صنایع بتوانند قیمت تمام شده آن را بپردازند.

وی ادامه داد: به همین دلیل در اولین نشست‌های توری که مربوط به اقتصاد سبز بود، قرار شد کشورها 10 سال حداقل سالیانه دو درصد از GDP را صرف توسعه زیرساخت‌های رشد سبز و اقتصاد سبز کنند؛ معتقدم بدون توجه به این موضوع از سوی دولت‌‌ها توجه و پیش‌برد اقتصاد سبز بسیار کار سختی است، دولت‌‌ها باید کمک کنند زیرا برای تولیدکننده، صنعت گران قیمتی است؛ باید از صنایع آلاینده مالیات گرفت و آن مبلغ را به عنوان یارانه به اقتصاد سبز داد؛ باید راه را برای صنعتگر باز کرد و تشویقی برای صنعت سبز در نظر گرفت.

نمکی با اشاره به اینکه در بسیاری از نقاط مختلف دنیا به دلیل هماهنگی که بین حوزه سلامت و محیط زیست وجود دارد وزیر بهداشت و محیط زیست داریم، گفت: در دنیای امروز نقش محیط زیست در سلامت بسیار حساس است، در زمینه آلاینده هوا، صدها مبتلا به سرطان ریه، سکته‌های قلبی و مغزی وجود دارد. امروز نقش بیماری‌های غیرواگیر بسیار مهم است؛ در برهه‌ای از زمان با 6 دلار بچه‌هایمان را علیه 6 بیماری مهلک و مسری و قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم، اما امروز آمار وحشتناکی از مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا و سرطان‌ها داریم؛ پیش از شیوع کرونا حدود 313 هزار فوتی از 380 هزار مرگ و میر سالانه در کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود که محیط زیست نقش بسیار مهمی در این خصوص دارد.

نقش پسماندها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است

وزیر بهداشت به بحث بهداشت روان در کشور هم اشاره و اظهار کرد: جامعه‌ای که درگیر آلودگی های صوتی است روح آن با تخریب جنگل و حذف زیبایی‌‌ها گرفتارتر می‌شود، جامعه‌ای که در این آلونک‌های عمودی زندگی می‌کند و فضا و سبزه کافی و هوای سالم لازم ندارد، بیمار است.

وی افزود: نقش پسماندها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است؛ امروز پسماندهای مختلف، سلامت کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه را به سمت تهدید و نابودی سوق می‌دهد، به همین دلیل ما در وزارت بهداشت به عنوان یار و همراه سازمان محیط زیست ایستاده‌ایم تا قد علم کنیم و برای حمایت از عزیزان در شاخص‌ها و استانداردهای زیست محیطی که باید حرف بزنیم و قدم برداریم، کوتاهی نخواهیم کرد. خوشبختانه ما در وزارت بهداشت به سمتی می‌رویم که بتوانیم با تله مدیسین و دوراپزشکی رفت و آمدها را بکاهیم که این امر می‌تواند مصرف سوخت و آلودگی ها را کاهش دهد.

نمکی در پایان با بیان اینکه گرچه امروز کرونا روزهای سختی را رقم زد، اما می‌تواند در تغییر سبک زندگی مردم، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و در راستای آموزش همگانی گام های موثری بردارد، بیان کرد: از همه عزیزان حاضر در محیط زیست سپاسگزارم؛ اکنون در شرایطی هستیم که باید صبوری کنیم تا ان شاالله بتوانیم در دفاع از مردم و شاخص‌های محیط زیست کشور گام های موثرتری برداریم. از خداوند متعال برای همه افرادی که علی رغم وجود همه مشکلات در راستای اقتصاد سبز گام برداشته اند، آرزوی تندرستی و سلامتی دارم.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت