۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات در ایام نوروز

کد خبر: 1059394

رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: از روز ۲۰ اسفند سال ۹۹ تا ساعت ۸ صبح امروز ۱۸ فروردین ماه، ۱۱۸ هزار و ۳۷۴ نفر از مسافران در ورودی مرزها کنترل شده‌اند.

 خبرگزاری مهر: کریم همتی درباره اجرای طرح امداد و نجات هلال احمر در ایام نوروز، گفت: جمعیت هلال احمر در راستای تسکین آلام بشری، ارتقای سطح ایمنی و آمادگی جامعه، کاهش خسارت‌های مادی و صدمات جسمانی، امدادرسانی موثر و کارآمد به آسیب دیدگان از حوادث و سوانح هرساله در ایام نوروز و همزمان با افزایش سفرهای مردم، نسبت به بالا بردن توان عملیاتی و ایجاد پایگاه‌های موقت و سیار در اقصی نقاط کشور اقدام کرده است.

وی افزود: جمعیت هلال احمر با توجه به گسترش ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید ۱۹ از ابتدای سال ۱۳۹۹ با رویکردی جدید و سلامت محور نسبت به ارائه خدمات اقدام کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امسال همزمان با اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰ (طبق سنوات گذشته) و در راستای مدیریت بهینه و مطلوب در روند قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور و به منظور هم افزایی، مطابق با مصوبات پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مسئولیت کنترل بهداشتی مسافران ورودی از مبادی مرزهای رسمی کشور (زمینی، هوایی و دریایی) در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برعهده جمعیت هلال احمر گذاشته شد، بیان کرد: به همین منظور در ۱۶ استان کشور و ۳۳ مرز رسمی، هماهنگی و استقرار نیروهای امدادی از ۲۰ اسفندماه ۹۹ کلید خورد و خدمات لازم به هموطنان ارائه شد.

همتی با اشاره به مشارکت در طرح مراقبت بهداشتی مسافران مبادی مرزی رسمی کشور همراه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: از روز ۲۰ اسفند سال ۹۹ تا ساعت ۸ صبح امروز ۱۸ فروردین ماه، ۱۱۸ هزار و ۳۷۴ نفر از مسافران در ورودی مرزها کنترل شده‌اند.

وی به انجام ۲۰ هزار و ۴۱۹ تست فوری کرونا اشاره کرد و افزود: از ۶۸۳۹ نفر هم که دارای علائم بودند، تست PCR گرفته شد و ۴۳ نفر از مسافران مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شدند. مراکز قرنطینه در مرز سرو در استان آذربایجان غربی، مهران در استان ایلام و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. افراد مشکوک به کرونا از نزدیک از سوی همکاران وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم انجام می‌شد.

همتی گفت: ۴۱ هزار بروشور میان هموطنان که وارد کشور می‌شدند توزیع، آموزش‌های چهره به چهره انجام شد، به علاوه ۵۳ مورد بنرهای آموزشی و تبلیغاتی توسط جمعیت هلال احمر در مبادی ورود کشور نصب شد، ۵۱ محتوای آموزشی هم کار شد. همه اینها باعث شد تا بخشی از بیماران را که از خارج از کشور می‌آمدند را کنترل کنیم. کماکان به همکاری نزدیک هموطنان نیاز داریم. این ماموریت تا زمانی که ستاد مرکزی کرونا تصمیم بگیرد توسط جمعیت هلال احمر اجرا خواهد شد تا بتوانیم شاهد کاهش این بیماری باشیم.

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر، ۴۳۱ نیروی عملیاتی به صورت روزانه برای کنترل ۱۶ مرز زمینی، ۲ مرز دریایی و ۱۰ مرز هوایی در حال فعالیت هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر به تعداد پایگاه‌ها و مراکز امدادی فعال هلال احمر در طرح امداد و نجات نوروز ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: ۱۲۰۵ پایگاه و مرکز امدادی در طرح نوروز فعال بود که این تعداد شامل ۵۶۱ پایگاه ثابت، ۴۳۳ شعبه، ۳۲ مرکز استان، ۳۴ تیم آنست، ۳۲ مرکز امداد و نجات هوایی، ۹۰ پست موقت نوروزی و۳۳ پست موقت مرزی است.

همتی با اشاره به تعداد تیم‌های عملیاتی فعال در زمان اجرای طرح امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰، بیان کرد: ۱۵۵۳ تیم شامل ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی با به کار گیری ۱۰۶۲ دستگاه آمبولانس، ۱۲۲۹ دستگاه خودروهای امدادی، ۱۹ اتوبوس آمبولانسی، ۱۶ خودروی ارتباطات، ۶۰۲ موتورسیکلت امدادی، ۴۵۶ خودروی نجات، ۵۰ آرگو و۱۹ بالگرد به هموطنان خدمات امدادی ارائه کردند.

۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات در ایام نوروز

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به گزارش خدمات امداد و نجات در سطح کشور از ۲۵ اسفندماه تا ساعت ۸ صبح روز شنبه ۱۴ فرودین ماه ۱۴۰۰، گفت: در این مدت ۱۷۶۲ ماموریت امداد و نجات انجام شده و بر این اساس ۸۷۲۶ حادثه دیده از خدمات امدادی برخوردار شده، ۱۰۰۴ نفر به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل و ۴۸۸ نفر هم به صورت فنی نجات داده شده‌اند.

وی تاکید کرد: ماموریت‌های امداد و نجات در سال ۱۴۰۰، نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، ۱۸۲ درصد رشد داشته و این میزان نسبت به نوروز سال ۹۸، با ۶۶ درصد کاهش مواجه بوده است.

همتی درباره انجام بیشترین ماموریت امداد و نجات در استان‌های مازندران، اصفهان و گلستان، گفت: مازندران با ۱۵۲ مورد (۸.۵ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات)، اصفهان با ۱۳۸ مورد (۸ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات) و گلستان با ۱۲۱ مورد (۷ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات) را به خود اختصاص دادند.

رئیس جمعیت هلال احمر به رشد ۲۳۸ درصدی ماموریت‌های امداد و نجات ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹ و کاهش ۴۰ درصدی نسبت به نوروز ۱۳۹۸ اشاره و بیان کرد: در محورهای برون شهری ۳۱ استان کشور ۱۱۲۶ ماموریت سوانح ترافیکی توسط نجات گران جمعیت هلال احمر انجام شده است که منجر به اعزام ۷۵۱ مصدوم به مراکز درمانی و رهاسازی ۲۹۰ مصدوم در ۲۰۳ مورد عملیات نجات فنی شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین ماموریت امداد و نجات ترافیکی به ترتیب در استان‌های گلستان با ۹۱ مورد (۸ درصد از ماموریت‌ها)، اصفهان با ۸۰ مورد (۷ درصد از ماموریت‌ها) و مازندران با ۷۴ مورد (۶.۵ درصد از ماموریت‌ها) انجام شده است.

همتی درباره بیشترین عملیات نجات فنی در سوانح ترافیکی، گفت: کرمان با ۳۳ مورد (۱۶ درصد از ماموریت‌ها)، سیستان و بلوچستان با ۲۴ مورد (۱۲ درصد از ماموریت‌ها)، فارس با ۲۰ مورد (۱۰ درصد از ماموریت‌ها) و قزوین با ۱۶ مورد (۹ درصد از ماموریت‌ها) را به خود اختصاص داده‌اند.

همتی درباره انجام ماموریت‌های امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی در ایام نوروز، گفت: ۱۷۸ ماموریت امداد و نجات از ۲۵ اسفندماه تا ۱۴ فرودین ماه انجام شد و ماموریت‌های امداد و نجات کوهستان در سال جاری نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹، ۲۲۸ درصد رشد داشته و این میزان نسبت به نوروز ۹۸ با ۴۰ درصد رشد مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه ماموریت‌های امداد و نجات در کوهستان منجر به نجات ۱۹۰ نفر و انتقال ۴۵ مصدوم به مراکز درمانی شده است، خاطرنشان کرد: بیشترین ماموریت مرتبط با حوادث کوهستان در استان‌های فارس با ۱۸ مورد (۱۰ درصد از کل ماموریت‌های کوهستان)، البرز با ۱۵ مورد (۸ درصد از کل ماموریت‌های کوهستان) و تهران با ۱۴ مورد (۸ درصد از کل ماموریت‌های کوهستان) بوده است.

انجام ۲۲ ماموریت امداد و نجات در محیط‌های آبی کشور

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر انجام ۲۲ ماموریت امداد و نجات در محیط‌های آبی کشور، گفت: این ماموریت‌ها با رشد ۳۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹ و کاهش ۴۵ درصدی نسبت به نوروز ۱۳۹۸ مواجه بوده است.

وی بیان کرد: در طرح ملی امداد و نجات نوروز ۱۴۰۰، توسط نجات گران جمعیت هلال احمر ۲۲ مورد ماموریت امداد و نجات در حوادث مرتبط با محیط‌های آبی در ۱۵ استان انجام شد که منجر به نجات ۱۲ نفر، انتقال ۴ مصدوم به مراکز درمانی و ارائه خدمات سرپایی به ۳ نفر از مصدومان در این حوادث شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت