آخرین اخبار کرونا در ایران/تهران به سمت وضعیت سیاه کرونایی+ نقشه

کد خبر: 1060803

بررسی جداول و نمودارهای رسمی نرخ ابتلا در سراسر ایران نشان می‌دهد که پایتخت اکنون به وضعیت نگران کننده‌ای رسیده و در برخی از مراکز استان رشد ابتلا به بیش از ۱۷ درصد رسیده است.

خبرگزاری تسنیم: با انتشار آمارهای روزانه وضعیت همه‌گیری کرونا از سوی وزارت بهداشت شیب تند صعودی آمارها بعد از تعطیلات نوروز تاکیدی براین واقعیت بود که باید منتظر وضعیت‌های بحرانی و خاص در کشور باشیم.

از همان روزهای آخر هفته دوم فروردین مسئولان بهداشت و درمان یکی پس از دیگری به موضوع اهمیت رعایت پروتکل‌ها و توجه به محدودیت‌های کرونایی اشاره داشتند و خبر از این دادند که اگر شرایط و نرخ ابتلا با همان روند ادامه داشته باشد روزهای سیاه کرونایی در پایان فروردین 1400 در انتظار است که نهایتا انتشار آمار 25 فروردین 1400 از سوی وزارت بهداشت مُهر تاییدی براین واقعیت زد.

در این آمار رسیدن به قله ابتلا روزانه بیش از 25 هزار نفر و همچنین ثبت اولین رکورد نرخ فوتی در سال جدید نشان داد که اوضاع روز به روز نگران کننده‌تر می‌شود و اگر مردم به کمک کادر درمانی نیایند و دوباره مثل بهار گذشته به موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه نداشته باشند شاید ویروس منحوس که اکنون به تعبیر سعید نمکی وزیر بهداشت افسارگسیخته شده سونامی مرگ در ایران بپا کند.

نگاهی گذرا به موضوع تغییر رنگ شهرستان‌ها در دوران همه‌گیری کرونا از ابتدای فروردین 1400 تا هفته سوم همین ماه نشان می‌دهد که این تغییر معنادار با درنظر گرفتن ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به ایران یکی پس از دیگری شرایط شهرستان‌ها را به سمت بحرانی شدن و همان سیاهی که قبلا کارشناسان هشدار داده بودند هدایت کرده و ممکن است در برخی نقاط به نوعی عامل شکست تلاش بیش از یکسال کادر درمانی بشود.

به هرحال پیگیری آخرین وضعیت شیوع بیماری در نقاط مختلف کشورمان هم حکایت از آن دارد که 295 شهرستان قرمز و 99 شهرستان نارنجی هستند و همچنین 45 شهرستان در وضعیت زرد و 9 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

بر پایه همین آمارها در 24 ساعت اخیر، «نرخ مرگ» در کشورمان 3.6 درصد  و به همین تناسب، «نرخ بهبود» 96.4 درصد تعیین شده که درصورت ادامه شرایط فعلی احتمالا باید منتظر اعداد و ارقام شگفت‌انگیزی در این دوبخش در روزهای آینده باشیم.

نمودار کرونا

تهران به سمت وضعیت سیاه کرونایی باسرعت در حرکت است

در چنین شرایطی دقت آمارها و همچنین تحلیل شرایط فعلی از سوی مسئولان نظام بهداشت و سلامت کشورمان نقش کلیدی و قابل توجهی در به دست گرفتن دوباره افسار ویروس منحوس بازی می‌کند، اما ظاهرا پاشنه آشیل این اتفاق همراهی و همکاری مردم بخصوص در کلانشهرهایی مثل پایتخت غیرقابل انکار است تاجایی که سعید نمکی وزیر بهداشت دو روز قبل رسما اعلام کرد مردم همراهی نکنند فاجعه خواهیم داشت.

این اظهار نظر وزیر بهداشت درست زمانی مطرح شد که در روز دوم آغاز تعطیلی 10 روزه آمار جابجایی مسافران متروی پایتخت عدد 800 هزار نفر را نشان داد که انتشار آن نه تنها تعجب مسئولان بهداشت و درمان بلکه بسیاری از کارشناسان را هم به همراه داشت، چون انتشار این آمار از مترو به عنوان یکی از کانون‌های اصلی دست به دست شدن ویروس کرونا می‌تواند فاجعه‌ای نگران کننده به همراه داشته باشد.

دقیقا از همان روز که آمار 800 هزار نفری مطرح شد دیدیم یکباره تعداد مراجعه‌های سرپایی در پایتخت به ارقام قابل توجهی یعنی 5000 هزار نفر رسید و نتیجه تست نیمی از آنها مثبت اعلام شد. نتیجه‌ای زنگ هشدار روزهای سیاه کرونایی در کلانشهر تهران را به صدا در آورد.

این روند اگرچه در پایتخت نگرانی‌های عمده‌ای ایجاد کرد اما  برخی از استان‌ها مثل البرز، قم، اصفهان، مازندران و گیلان نیز با روند صعودی نرخ ابتلا مواجه شدند و گروهی از کارشناسان براساس مدل‌های قبلی نرخ ابتلا رسما اعلام کردند که روزهای سیاه تنها به تهران ختم نمی‌شود بلکه نگرانی در سراسر ایران وجود دارد چون نرخ ابتلا در بسیاری از استان ها اکنون فراتر از 17 درصد شده است.

نمودار کرونا

شرایط قم در مواجهه با کرونا هرروز بدتر از دیروز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم ، شرایط استان قم بعد از 13 فروردین و همزمان با پایان تعطیلات نوروز در مواجه با بیماری کرونا به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، روندی آسانسوری به خود گرفته است و میزان بستری‌های روزانه به بیش از 75 نفر حداقل بیمار در روز رسیده است.

در آخرین وضعیت اعلامی در روز بیست و پنجم فروردین‌ماه تعداد 85 بیمار با علائم کرونا توسط مراکز بهداشتی پذیرش‌شده‌اند که از این تعداد 78 نفر در مراکز درمانی بستری‌شده‌اند.

فقط خبر خوش امروز را می‌توان پیشی گرفتن میزان ترخیصی بیماران دانست، جایی که 85 بیمار بعد از بهبودی نسبی از مراکز درمانی قم ترخیص شده‌اند و متأسفانه در این بازه زمانی سه نفر از همشهریان قمی فوت کردند.

در حال حاضر 483 بیمار در بیمارستان‌های قم بستری هستند که بیماران بدحال آنان 91 نفر است.

گفتنی است در 24 ساعت گذشته 1206 مورد تست روزانه از مشکوکین ابتلا به ویروس کرونا در قم انجام پذیرفته که 185 مورد از این تست‌ها مثبت اعلام‌شده است.

نیروهای مردمی چهارمحال و بختیاری به کمک کادر درمان می‌روند

حجت الاسلام والمسلمین عابدین‌کاظمی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  شهرکرد ، اظهار داشت: مرحله سوم طرح جهاد یاری‌رسانی در استان به جهت درخواست علوم پزشکی و کمبود نیروی انسانی در کادر درمان و کثرت بیماران کرونایی در حال اجرا می‌باشد، به دلیل آموزش‌ در مراحل قبل این طرح نیروها و داوطلبین جهادی نیازی به آموزش دوباره ندارند.  

مسئول جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری افزود: داوطلبین و علاقه‌مندان به کار جهادی و کمک به کادر درمان می‌توانند عدد 15 را به شماره پیامک 5000515153 ارسال نمایند و لینک ثبت نام خود را جهت کمک به کادر درمان، بیماران و ارائه سوابق خود دریافت کنند. همچنین شرایط خاصی برای ثبت نام داوطلبین وجود ندارد.

مسئول قرارگاه مردمی مدافعان سلامت استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: در نشستی که با مسئولین دانشگاه علوم‌پزشکی و نیروهای جهادی در استان برگزار شد، بنابر این شد که نیروها در حد توان خود کمک‌رسانی و اطلاع رسانی به نیروهای دیگر را داشته باشند.

کاظمی‌نیا عنوان کرد: همچنین در بروجن و لردگان نیز یک تیم برای فعالیت و حضور در مراکز درمانی آماده فعالیت است، مقدمات کار نیز در استان در حال انجام است و امیدواریم تا آخر هفته یعنی روز جمعه کارهای اولیه و تکمیلی تعدادی از نیروهای داوطلب انجام شود.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه و سخت در ماه مبارک رمضان برای هر بخش به 40 نیروی جهادی در طول روز نیاز وجود دارد، این افراد هرکدام در یک شیفت از ساعت 10 صبح تا 1 بعدازظهر یا 16 تا 21 مشغول به فعالیت خواهند بود. در شهرکرد نیز به جز فرخشهر، 4 بخش از آقایان در بیمارستان هاجر و کاشانی درگیر هستند و بخش بانوان نیز بیشترین درگیری را دارد، در بروجن و لردگان نیز هرکدام دو بخش درگیر هستند، نیروهای جهادی اعلام آمادگی کردند و مقدمات کار درحال انجام است.

مسئول قرارگاه مردمی مدافعان سلامت استان با اشاره به فراخوان نیروهای جهادی برای خدمت رسانی به بیماران کرونایی، تاکید کرد: این نیروها در دو بخش درمانی و فرهنگی جهت خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی و کادر درمان درحال فعالیت هستند. در بخش فرهنگی مددکاران اجتماعی و مشاوران با ارتباط گرفتن با بیماران از بی‌قراری‌های آن‌ها نسبت به نداشتن همراه کم می‌کنند و کمک مهمی به کادر درمان می‌شود.

وی گفت:همچنین 50 الی 60 نفر هر بخش در مرحله قبل در دو شیفت و 8 ساعت کار در طول شبانه روز برای کمک به کادر درمان و بیماران کرونایی اقدام کردند که حضور پرشور این نیروها باعث انگیزه شد. در حال حاضر نیز وضعیت استان در رنگ بندی قرمز است، و کمک رسانی مجددا باید انجام شود.

مسئول جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در  پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع مجدد ویروس منحوس کرونا و وضعیت قرمز استان این طرح با هدف کمک به بیماران کرونایی و کادر درمان در موج چهارم کرونا با حضور نیروهای جهادی استان انجام می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت