فعالیت 15 مرکز 24 ساعته واکسیناسیون در تهران

کد خبر: 1095992

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: در خیز پنجم بیماری، سالمندانی که واکسن کرونا نزدند ۱۱ برابر بیشتر از سالمندانی که واکسینه شده اند در معرض خطر مرگ و میر بوده‌اند.

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در برنامه تلویزیونی "طبیب"، با اشاره به  انجام  واکسیناسیون براساس گروه‌های سنی در تهران اظهار کرد: شهروندان تهرانی باید پس از ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسیناسیون و دریافت پیامک برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند.

به گفته وی، مراجعه افراد با توجه به پیامک‌های اعلام شده باعث اجرای طرح واکسیناسیون با نظم و ترتیب می‌شود اما مراجعه افراد بدون دریافت نوبت به مراکز باعث ایجاد ازدحام و اختلال در اجرای کار می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: علاوه بر گروه‌های سنی، واکسیناسیون 10 گروه از مشاغل پرخطر نیز نظیر رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی و رانندگان تاکسی، کارکنان اداری، دانشجویان، کارکنان بانکی، اساتید دانشگاه‌ها، معلمان، کارکنان پسماند شهرداری، کارکنان بهشت زهرا و ... در حال انجام است. 

وی یادآور شد:  براساس پروتکل جهانی و با توجه به بروز مرگ و میر بالا در سالمندان بالای 65 سال واکسیناسیون از این سنین شروع شده است و به تدریج واکسیناسیون گروه‌های سنی جوان‌تر نیز انجام می‌شود.

به گفته زالی، روز گذشته تزریق واکسن در تهران از 245 هزار دوز گذشت که یک رکوردشکنی است و هدفگذاری را رسیدن به تزریق 320 هزار واکسن  روزانه در تهران عنوان کرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در تهران بیش از 6 میلیون و 300 هزار دوز واکسن تزریق شده که از این آمار 2 میلیون و 200 هزار نفر هر دو دوز را دریافت کردند. خوشبختانه اکثر مشاغل پرخطر هر دو دوز واکسن را دریافت کردند.

وی با اشاره به تاثیر واکسن در کاهش مرگ و میرها گفت: بر طبق مطالعات انجام شده در تهران در خیز پنجم بالاترین میزان موارد شدید بیماری، بستری در بخش ویژه و مرگ و میر مربوط به افراد بالای 70 سال بود؛ این در حالی است که هنوز تعدادی از این گروه سنی به دلایل مختلف برای تزریق واکسن مراجعه نکردند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران ضمن ابراز تاسف از این که 12 درصد سالمندان بالای 70 سال تهرانی هنوز برای دریافت واکسن کرونا مراجعه نکرده‌اند، گفت: براساس تحقیق مذکور در خیز پنجم بیماری، سالمندانی که واکسن نزدند 11 برابر بیشتر از سالمندانی که واکسینه شده اند در معرض مرگ و میر بوده‌اند.

فعالیت 15 مرکز 24 ساعته واکسیناسیون در تهران

زالی از فعالیت 15 مرکز 24 ساعته واکسیناسیون در تهران خبر داد و گفت: در هفته آتی تعداد قابل توجهی از مراکز به صورت شبانه‌روزی به مدار واکسیناسیون خواهند پیوست و هم‌اکنون 90 درصد مراکز دو شیفته هستند که هر روز به صورت سرزده  از آنها بازدید می‌کنیم.

وی با بیان این که هدف واکسیناسیون کاهش شدت بیماری و میزان مرگ و میر است، گفت: واکسن زدن به این معنا نیست که دیگر مبتلا به کرونا نمی‌شویم بلکه افراد واکسینه شده در صورت ابتلا علائم خفیف‌تری را تجربه کرده و واکسن باعث کاهش مرگ ناشی از کرونا می‌شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها