راهنمای انجام طلاق توافقی در موسسه حقوقی تهران طلاق

کد خبر: 1138069

قبل از هر چیزی باید بدانیم زمانی که زن و شوهر با هم توافق می‌کنند که به ازدواج خود پایان بدهند، طلاق توافقی یا تفاهمی صورت می‌گیرد. زوجین می‌بایست در مسائل مختلفی مثل مهریه، حضانت فرزندان، نفقه، جهیزیه و موارد دیگر به توافق برسند.

انجام مراحل طلاق توافقی، مستلزم طی کردن مراحل مختلفی است که با دانستن آن‌ها، زوجین به پروسه طلاق خود سرعت می‌بخشند. وکلای طلاق توافقی در موسسه تهران وکیل در این زمینه آماده مشاوره و راهنمایی زوجین هستند.

البته در نظر داشته باشید که حضور وکیل هنگام انجام طلاق توافقی نه تنها بی‌تاثیر نخواهد بود، بلکه مزایایی را در پی خواهد داشت. وکیل با قانون و روال کار آشنایی کامل دارد و در بسیاری از مواقع بدون نیاز به اینکه موکل حضور فیزیکی پیدا کند، می‌تواند کار را پیش ببرد.

11

پروسه طلاق توافقی در موسسه تهران وکیل

اگر زوجین بخواهند که به شخصه مراحل طلاق توافقی را انجام بدهند، در ابتدا هر دو یا یکی از آن‌ها می‌بایست به سامانه نوبت دهی طلاق رجوع کرده و با وارد کردن مشخصات فردی، یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند.

مرکز غربالگری بعد از مکتوب کردن اطلاعات زوج و زوجه و علل طلاق آن‌ها از یکدیگر، آن‌ها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی تهران معرفی خواهد کرد. جلسات مشاوره در بازه زمانی ۴۵ روزه و در ۱ یا ۵ جلسه انجام خواهد شد. تعداد جلسات به شرایط زوجین و مرکز مشاوره نیز بستگی دارد.

 بعد از دریافت گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آن‌ها به جدایی، دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد. پس از صدور رای دادگاه، زوجین در فرصت سه ماهه می‌توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق توافقی مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که آنچه در طلاق توافقی بسیار مهم می‌باشد:  توافق زوجین بر انجام طلاق توافقی و توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آن‌ها – نحوه و مدت ملاقات خواهد بود.

توجه داشته باشید که زوجین بدون رای دادگاه نمی‌توانند به هیچ دفترخانه‌ای جهت ثبت طلاق مراجعه کنند و درواقع هیچ دفترخانه‌ای بدون رای دادگاه اجازه ثبت طلاق را ندارد. چنانچه دفترخانه‌ای بدون رای دادگاه اقدام به ثبت طلاق کند، پروانه فعالیت او باطل خواهد شد. حتی اگر زن و شوهر خارج از کشور باشند یا طلاق آن‌ها خارجی باشد.

12

مدارک لازم طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق

برای انجام طلاق توافقی به عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر نیاز است. چنانچه کارت ملی در دسترس نباشد، شماره ملی برای دادخواست طلاق توافقی کفایت خواهد کرد. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه نیز به دفترخانه‌ای که ازدواج کرده‌اید رجوع کرده و یک نسخه رونوشت از عقدنامه را دریافت کنید.

مراحل انجام  طلاق توسط وکلای طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  به این صورت است که با اختیارکردن وکیل، نیازی به حضور فیزیکی زوج یا زوجه در انجام این مراحل نخواهد بود. تا قبل از صدور گواهی عدم امکان سازش، اگر یکی از زوجین پشیمان بشود، رای طلاق توافقی صادر نخواهد شد. حتی اگر زن و شوهر توافق‌نامه، وکالت‌نامه و یا دادخواست را امضاء کرده باشند.

https://tehran-talagh.com/family-lawyer/

 

قرارداد الکترونیک وکالت و سامانه ثنا

هر فردی که قرار است در دادگاه پرونده (از جمله طلاق) داشته باشد، می‌بایست در سامانه ثنا ثبت‌نام انجام دهد. در طلاق توافقی نیز حتی با وجود اختیار کردن وکیل، می‌بایست شماره ملی زن و شوهر در سامانه مذکور تعریف شده باشد و این امر الزامی است.

ثبت نام در سامانه ثنا بسیار ساده است،‌ به این ترتیب که زوجین باید به نزدیک‌ترین دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. لیست این دفاتر را می‌توان در سایت عدل ایران یا گوگل جستجو کرد. اکنون قراردادهای الکترونیکی جایگزین وکالت‌های قدیمی وکلای دادگستری شده است.

به این ترتیب که با درخواست وکالت طلاق توافقی از سوی وکیل، پیامکی حاوی یک کد از طریق ثنا برای موکل ارسال می‌شود که با اعلام آن کد به وکیل، قرارداد وکالت ثبت خواهد شد. همچنین موکل می‌تواند در هر زمانی از مفاد قرارداد و مراحل رسیدگی پرونده خود مطلع بشود.

بنابراین حضور فیزیکی زوج یا زوجه در دفتر وکالت الزامی نیست و با وجود قرارداد الکترونیک وکالت، امکان دادن وکالت به وکیل از شهرستان به تهران نیز فراهم شده است. چنانچه مایل هستید که وکالت خود را به وکلای طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  بسپارید، این امر نیز با وجود قراردادهای الکترونیک میسر خواهد بود.

13

پاک کردن طلاق از شناسنامه

پس از ثبت طلاق، در صورت عدم نزدیکی زن و شوهر با یکدیگر، با ارائه حکم دادگاه و طلاق‌نامه به اداره ثبت احوال، می‌توان شناسنامه را تعویض و شناسنامه سفید دریافت کرد. اما در صورت نزدیکی زوجین فقط با ثبت ازدواج بعدی امکان تعویض شناسنامه وجود خواهد داشت.

تغییر توافقات طلاق توافقی

چنانچه زن و شوهری بین خود یا توسط وکیل، توافقات طلاق توافقی را تنظیم کرده باشند، اما در جریان دادرسی مایل هستند که آن را تغییر بدهند و یا این که زوج و زوجه توافقات خود را در متن دادخواست نوشته‌اند اما پس از ارجاع دادخواست به شعبه می‌خواهند بعضی از قسمت‌های آن را تغییر بدهند، این امر نیز با انجام طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  قطعا امکان‌پذیر می‌باشد و توافق نهایی زن و شوهر، ملاک رای دادگاه خواهد بود.

https://tehran-talagh.com/family-lawyer/divorce-by-consent/

لازم به ذکر است که تغییر توافق‌نامه بین زن و شوهر حتی پس از ثبت محضری نیز امکان‌پذیر می‌باشد. به این ترتیب که بعد از ثبت طلاق در محضر، زوجین سابق می‌توانند با امضاء صورت‌جلسه‌ای، توافقات قبلی خود را تغییر بدهند. این سند عادی که به امضاء زن و شوهر سابق رسیده در دادگاه قابلیت استناد دارد.

مشاوره اجباری طلاق توافقی

مطابق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ مشاوره قبل از طلاق الزامی می‌باشد و از آذر ماه ۹۷ بین قوه قضاییه و سازمان بهزیستی توافق انجام شده که متولی مشاوره قبل از طلاق توافقی و مراکز مشاوره تحت نظر آن باشد. به این منظور سامانه تصمیم (مداخله در طلاق) طراحی و تاسیس شده است.

در تهران و در صورت عدم تمایل زوج و زوجه برای گذراندن دوره مشاوره، باید طلاق به درخواست زن یا شوهر ثبت بشود و در جلسه دادگاه، رضایت زوجین به همراه توافق‌ها اعلام گردد. تمامی مراحل توسط وکلای طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  بدون حضور زوجین انجام می‌شود.

طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

اگر زوجین یا یکی از آن‌ها خارج از کشور باشند، برای انجام مراحل طلاق توافقی، می‌بایست توسط شخصی، وکالت برای طلاق از طریق سفارت یا کنسولگری ایران تنظیم بشود و وکالت‌نامه به همراه مدارک به دست وکیل در ایران برسد.

وکیل در ایران با وکالت مذکور از طریق طلاق توافقی و با توجه به توافقات زوجین، رای طلاق را اخذ کرده و با داشتن اختیار در دفتر رسمی، طلاق را ثبت خواهد کرد. بحث مهریه و حضانت فرزندان نیز با توجه به توافق انجام شده بین زوجین در وکالت‌نامه ثبت خواهد شد.

در خصوص انجام تمامی مراحل طلاق، وکلای طلاق توافقی در موسسه تهران طلاق  آماده مشاوره و همکاری با شما خواهند بود. با توجه به شرایطی که دارید، اگر مقیم خارج از ایران هستید و یا در شهرستان زندگی می‌کنید و یا سوالی در رابطه با طلاق توافقی در ذهن دارید، موسسه تهران طلاق  آماده برای یاری رساندن به شما در زمینه طلاق توافقی و دیگر مسائل حقوقی می‌باشد.

 

منبع : تهران طلاق

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها