مشکل خروج زائران خارجی حل شد

کد خبر: 1174318

سخنگوی ستاد اربعین از رفع مشکل زائران اتباع برای خروج از مرزهای ایران خبر داد و گفت: وضعیت مرزها برای ورود و خروج زائران بسیار مناسب است.

مشکل خروج زائران خارجی حل شد

سید مجید میراحمدی که صبح دوشنبه از کندی خروج زائران ایرانی در مرز شلمچه را به دلیل حضور اتباع در این مرز خبر داده و گفته بود که دولت عراق خروج اتباع افغانستانی را از مرزهای ایران تایید نمی‌کند،  عصر امروز اما از رفع این مشکل خبر داد.  

براساس این گزارش رئیس ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: از اتباع کسی پشت مرزها نماند، مشکل آنان حل شده و همه از مرز خارج شده اند.

وی ادامه داد: وضعیت مرزها بسیار خوب است و امروز میزان خروج زائران روند افزایشی پیدا کرده است.

دولت برای حفظ آرامش زائران همه ظرفیت خود را فعال کرد

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور هم امروز گفت: دولت برای حفظ آرامش زائران اربعین همه ظرفیت‌های خود را فعال و بخشی از این ظرفیت‌ها نیز به کشور عراق ارسال کرده که در نتیجه این اقدامات، محدودیت‌ها رفع شده است.

وی ادامه داد: امسال با توجه به کاهش مخاطرات کرونا در سطح کشور، با تقاضای بی سابقه‌ای برای سفر اربعین مواجه بودیم که بخشی از مشکلات در دو هفته اخیر به علت این سطح تقاضا و حضور انبوه جمعیت در مرزهای چهارگانه و تمرکز ستاد اربعین با محوریت وزارت کشور برای حل چالش‌ها و مشکلات این رویداد عظیم بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت جوی امسال و سال‌های پیشِ‌رو که ایام اربعین با اوج‌گیری گرمای هوا روبه‌رو خواهد بود و همچنین ناکافی بودن زیرساخت‌های مسیر اربعین برای پذیرش انبوه زائران گفت: بخشی از مشکلات هفته اخیر در مرزهای چهارگانه به‌خصوص در مرز مهران ناشی از محدودیت در پذیرش این تعداد زائر در یک مقطع زمانی بود که با رایزنی‌های فشرده و انتقال بخشی از ظرفیت‌های حمل و نقل و امکانات اولیه به خاک عراق، این مشکل تا حد زیادی رفع شد.

مخبر با اشاره به فراخوان امکانات دستگاه‌های مختلف برای پاسخ به نیازهای زائران چه در داخل مرز و چه در شهرهای عراق، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تردد زائران در مرزها بدون مشکل در حال انجام است و مسیرهای حمل و نقل داخل خاک عراق نیز با تلاش‌های انجام شده در روزهای اخیر، روان در حال جابه‌جایی زائران اربعین حسینی است.

سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در توضیح اقدامات و فعالیت‌های سپاه در خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی گفت: با توجه به تدابیر و دستورات فرمانده کل سپاه و پیش‌بینی‌های به عمل آمده و برنامه‌ریزی صورت گرفته، خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی و همکاری با دستگاهها در این زمینه تا بازگشت کامل زائران عزیز به کشورمان ادامه خواهد داشت.

خدمت رسانی سپاه به زائران تا بازگشت کامل آنان ادامه دارد

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره مراسم اربعین و خدمات سپاه زائران این خدمت رسانی را متناسب با نیازها و با جلب همراهی و مشارکت موکب‌ها و خیرین حسینی دانست و گفت: برای این امور برنامه‌ریزی و در مسائلی چون بهداشت و درمان، ترابری و حمل و نقل، تامین آب و غذا، پارکینگ خودرو و محل نگهداری اقلام و اثاثیه موکب‌ها، احداث زائرسرا، درمانگاه و بیمارستان‌های صحرایی اقدام شده است.

سردار شریف با اشاره به حجم انبوه زائران اربعین حسینی در مقایسه با سال‌های گذشته و لزوم ارتقای ظرفیت‌های حمل و نقل زائران خاطرنشان کرد : سپاه با افزودن ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس برای حمل و نقل زائرین در مسیرهای محدود و ۲۰۰ دستگاه تریلی لبه دار به ناوگان حمل و نقل ویژه اربعین و هماهنگی خوب با سازمان‌ها و مراجع ذیربط، کمک بسزایی در رفع برخی کمبودها در این زمینه انجام داد.

وی همچنین نقش آفرینی نیروی هوافضا در ارسال دهها تن آب و مواد غذایی به کشور عراق با استفاده از ناوگان هوایی خود را از دیگر اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خدمت رسانی به زائران توصیف و تصریح کرد: کمک به آماده سازی زیرساخت‌ها و تامین ابزار و امکانات مورد نیاز موکب‌ها در مرزهای چندگانه و نیز مسیر نجف به کربلا از جمله آب، غذا، سردخانه، تجهیزات سرمایشی و نیز ژنراتورهای برق و سرویس‌دهی عمومی بنا به درخواست‌های انجام شده از دیگر اقداماتی بود که در این عرصه مقدس دستور کار قرار گرفت.

سخنگوی سپاه راه‌اندازی و راهبری قرارگاه‌های اربعین سپاه در استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه و همچنین استان‌های آذربایجان غربی در مرز تمرچین و کردستان در مرز باشماق و پشتیبانی‌های لازم امنیتی و خدماتی را که تحت مدیریت و فرماندهی سپاه های استان های مذکور صورت می‌گیرد را از دیگر اقدامات سپاه قلمداد و افزود: با توجه به هماهنگی‌ها و هم افزایی های صورت گرفته با مراجع و مقامات امنیتی در کشور عراق از جمله بهره‌گیری از ظرفیت ها و توانمندی‌های حشدالشعبی و نیز هوشمندی و هوشیاری زائران حسینی بحمدلله دغدغه‌ای در زمینه امنیت راهپیمایی اربعین وجود ندارد.

همه امکانات برای خدمت به زائران به کار گرفته شده است

سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بازدید از پایانه مرزی چذابه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  گفت: با تلاش‌ دستگاه‌های خدمات رسان در پایانه مرزی چذابه شاهد تردد روان و خروج زائران اربعین حسینی به کربلای معلی برای شرکت در کنگره بین المللی اربعین هستیم.

وی ادامه داد: سپاه همه امکانات لازم از جمله وسایل حمل و نقل و تجهیزات درمانی و دیگر امکانات مورد نیاز دیگر را در مرزهای شش گانه کشور به میدان آورده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با قدردانی از تلاش نیروهای فراجا، دستگاه‌های اطلاعاتی و سپاه در خدمت رسانی به زائران اربعین از موکب های مردمی که شبانه روز در حال خدمت رسانی به زائران هستند تشکر کرد.

سردار سلامی گفت: خوشبختانه امنیت مثال زدنی در مرز چذابه برقرار است تا زائران بدون هیچ گونه مشکلی راهی کربلا شوند.

۹۰ درصد موکب اربعین بهداشت را رعایت می‌کنند

سید رضا غلامی مسئول تیم بهداشت محیط اعزامی به عراق گفت: حدود ۹۰ درصد موکب‌های بازدید شده در تهیه غذا بهداشت را رعایت می‌کنند و حدود ۶۰ درصد نیز دارای تهویه مناسب هستند.

وی با اشاره به خدمات‌رسانی ۲۸ کارشناس بهداشت محیط ایران به زائران اربعین در عراق افزود: همچنین حدود ۷۰ موکب شناسایی شده تاکنون دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند.

غلامی ادامه داد: براساس دستور وزیر بهداشت، امسال با هماهنگی ستاد اربعین کشور، تیم مهندسی بهداشت محیط در قالب ۲۸ نفر کارشناس مجرب با هدایت و برنامه‌ریزی مرکز پزشکی حج و زیارت در سفر معنوی اربعین، تیم سلامت هلال احمر جمهوری اسلامی کشور را همراهی می‌کنند.

مسئول تیم بهداشت محیط اعزامی به عراق خاطرنشان کرد: براساس دستور و مکاتبه وزیر بهداشت مبنی بر حضور کارشناس بهداشت محیط همراه موکب‌ها با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی، نزدیک به ۱۵ درصد موکب‌ها که تاکنون توسط تیم اعزامی بهداشت محیط شناسایی و بازدید شده‌اند، دارای کارشناس بهداشت محیط همراه هستند.

تاکید وزیر بهداشت بر خدمت رسانی نیروهای سلامت

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تماس تلفنی با همتای عراقی خود تاکید کرد که  سلامت زائران اربعین برای جمهوری اسلامی بسیار مهم است و نیروهای سلامت ایران با همه توان در صحنه خدمت رسانی به زائران حضور دارند.

عین اللهی از حادثه انفجار یک دستگاه اتوبوس در پمپ بنزینی در مرکز شمالی عراق و جان باختن و مصدوم شدن شماری از زائران از جمله تعدادی از زوار ایرانی اظهار تاسف کرد و همکاری ویژه عراق  در ارائه خدمات درمانی فوری به مصدومان این حادثه از سوی پزشکان ایرانی را مهم و ضروری خواند.  /ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها