سیل راه ارتباطی ۱۵ روستای مارگون را مسدود کرد

کد خبر: 1187066

فرماندار شهرستان مارگون گفت: به دلیل باران‌های سیل آسا راه ارتباطی ۱۵ روستای این شهرستان مسدود و زندگی مردم دو روستا نیز مختل شده است.

سیل راه ارتباطی ۱۵ روستای مارگون را مسدود کرد

فرماندار شهرستان مارگون گفت: به دلیل باران‌های سیل آسا راه ارتباطی ۱۵ روستای این شهرستان مسدود و زندگی مردم دو روستا نیز مختل شده است.

مختار اندرخور، اظهار داشت: به دلیل باران‌های سیلاب آسا هم اکنون راه ارتباطی 15 روستای این بخش در بخش زیلایی و دهستان سیلاب و کلوار مسدود شده و زندگی مردم دو روستای موشمی وسطی و بخشی از بردپهن مختل شده است.

وی با اشاره به وورد سیل به منازل مردم روستای موشمی وسطی و بخشی از بردپهن عنوان کرد: هنوز میزان دقیق خسارت مشخص نیست و مشغول بازگشایی جاده روستای موشمی هستیم تا شرایط خدمات رسانی و بررسی‌ها تسهیل شود.

اندرخور با انتقاد از مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد و بی توجهی به راهداری زمستانه قبل از وقوع بحران، ابراز کرد: با یک دستگاه لودر می‌خواهند راهداری زمستانه شهرستان سردسیری و برف گیر مارگون با جاده‌های روستایی سخت گذر و صخره‌ای را انجام دهند.

نماینده عالی دولت در شهرستان بویراحمد با اشاره به اینکه عوامل راهداری شهرستان با دست خالی شبانه روز مشغول خدمات رسانی هستند، ادامه داد: نگرانی از مدیریت ارشد استانی راهداری بوده که فکر می‌کند با پشت میز نشینی و با حداقل امکانات می‌توان مدیریت بحران کرد.

هشدار ستاد بحران کهگیلویه و بویراحمد به عشایر و کشاورزان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به بارندگی اخیر در استان عشایر برای جلوگیری از هر گونه خسارت احتمالی مراقب باشند.

علیرضا نیکروز  خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سامانه بارشی سراسر استان را درگیر می‌کند و وضعیت هشدار نارنجی اعلام شده می‌طلبد که عشایری که در نقاط سخت گذر ساکن هستند نکات ایمنی را رعایت و هشدار‌ها را جدی بگیرند.

وی از آماده باش کامل اعضای ستاد مدیریت بحران در استان و شهرستان‌ها خبر داد و افزود: برای خدمات‌رسانی بهتر در مواقع ضروری به فرمانداران، بخشداران و دهیاری‌ها اعلام شده تا پایان بارندگی در شهرستان و محل سکونت خود حضور داشته باشند.

نیکروز با اشاره به حضور تعدادی از جمعیت عشایر در حاشیه دره‌ها و رودخانه‌ها ادامه داد: نیاز است عشایر با رعایت نکات ایمنی از تردد در نقاط پر خطر خوداری کنند و حضور برخی از افراد در حاشیه رودخانه برای گرفتن عکس خطرناک بوده زیرا در مواقع بارندگی امکان تخریب و رانش زمین در حاشیه رودخانه‌ها وجود دارد.

وی در خصوص خسارت‌های بارندگی هفته گذشته در استان، اعلام کرد: در این بارندگی پاییزی خسارت جانی نداشتیم، اگرچه خسارت‌های مالی در حوزه زیرساخت‌ها در شهرستان بهمئی، کهگیلویه و لنده گزارش شده از جمله اینکه پُل "میان بخش"مُمبی" و "سرآسیاب تخریب شده است.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز می‌گوید: این سامانه بارشی تا بعدازظهر امروز جمعه در استان فعال بوده و آب گرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اختلال در تردد، احتمال صاعقه، احتمال آسیب به سازه‌های موقت در اثر وزش باد شدید موقتی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از مخاطرات احتمالی این سامانه بارشی است.

رضا کاکاوند بر احتیاط در سفر‌های برون شهری و درون شهری، توقف نکردن در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو برای جلوگیری از خسارت به محصولات کشاورزی و جمع‌آوری محصولات تأکید کرد.

بارش اولین برف در مناطق سردسیری

بارش نخستین برف پائیزی کوه دنا و ارتفاعات شهرستان‌های سردسیری کهگیلویه و بویراحمد شامل بویراحمد، دنا و مارگون را سفید پوش کرد.

رشته کوه دنا مشتمل بر سه بخش یا جبهه شرقی، مرکزی و غربی بوده که بخش شرقی این رشته کوه از دهستان کاکان بویراحمد شروع و به گردنه بیژن در سی سخت خاتمه می‌یابد.

جبهه شرقی دنا شامل قلل کل گایونه، پازن پیر، رمسه، تاپو، قاش سرخل، نول جنوبی و نول شمالی، کل خرمن،کله قندی، نمک، برف کرمو  بوده و تمام این قله‌ها به جز قله کله قندی بالای 4هزار متر ارتفاع دارند.

 براساس دستاورد تحقیقاتی در زمینه پیکر شناسی و ژیومرفولوژی انجمن کانون سبز فارس در سال 1376که منجر به کشف قلل لای نخود، فردای قیامت و اشکفت و هلی شد، تعداد قلل بالای 4هزار متر دنا از 47قله به 51 قله افزایش یافت و با شناسایی و معرفی کل گایونه توسط تیم تحقیقاتی باشگاه ضامن آهوی یاسوج(قلم سابق) تعداد قلل رفیع تر از چهار هزار متر رشته کوه دنا به 52 قله رسید./تسنیم

بارش کم سابقه 91 میلی متری باران در کهگیلویه و بویراحمد

 رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی این استان میزان بارش‌های اخیر در مناطق مختلف را به این شرح اعلام کرد.

موشمی زیلایی 91

دیشموک 87

منصورخانی کاکان 85

ستنگان 82

سی سخت 81.6

مارگون 81

دشت بز سادات محمودی 79

یاسوج فرودگاه 78.6

دلی خمسیر 76

سرآسیاب یوسفی 75

ممبی 72

جاورده 69

چیتاب 68.1

تل گاه 68

وزگ 63

گنجگون 57

سرفاریاب 56

چرام 56

پاتاوه 55

دهدشت 53.8

لنده 51.8

قلعه رئیسی 49.5

لیکک 47.4

بوستان 36

قلعه دختر 32

دیل 29

باشت 26.5

دوگنبدان 26.1

دژسلیمان 24

امامزاده جعفر 22.8

ماهورباشت 20

انتهای پیام/

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها