اجرای سراسری برنامه «پزشک خانواده» از سال آینده

کد خبر: 1194182

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اعلام این که "سامانه سپاس" آماده بهره‌برداری است، گفت: پزشک خانواده و نظام ارجاع از سال آینده در سراسر کشور اجرا می‌شود.

اجرای سراسری برنامه «پزشک خانواده» از سال آینده

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اعلام این که "سامانه سپاس" آماده بهره‌برداری است، گفت: پزشک خانواده و نظام ارجاع از سال آینده در سراسر کشور اجرا می‌شود.

امین بیگلرخانی در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن همایش‌های رازی اظهار کرد: خوشبختانه زیرساخت‌های الکترونیک نظام ارجاع و بازخوراند از قبل تدارک دیده شده و هم‌اکنون در حال ارتقای آن هستیم.

وی با بیان این‌که مشکلات احتمالی در مراکز پایلوت برنامه در حال رصد شدن هستند، افزود: تمام سامانه‌های مجری برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع از جمله سامانه‌های سطوح یک باید گواهینامه تبادل اطلاعات با پرونده الکترونیک را از مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت دریافت کنند. این گواهینامه تضمینی برای تبادل اطلاعات آنان خواهد بود.

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت بیان کرد: جایگاه تمام ذینفعان برنامه اعم از بیمه‌ها، بخش خصوصی و پرونده الکترونیک سلامت و نوع تبادل اطلاعات آن‌ها در سامانه‌های مربوطه برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع مشخص شده است.

بیگلرخانی ادامه داد: سیاست‌گذاری‌های لازم برای ایجاد فضای فعالیت برای کسب و کارهای خصوصی، دانش‌بنیان‌ها و استارتاپ‌ها نیز در برنامه فراهم شده تا آنان سهم بازار بیشتری از پنل‌های نسخه‌نویسی بیمه‌های پایه، در این برنامه داشته باشند.

وی یادآور شد: پزشکان همکار برنامه این اختیار را خواهند داشت که هم از پنل‌هایی که بیمه‌ها در اختیارشان قرار داده اند و هم از طریق پنل‌هایی که استارتاپ‌ها در اختیارشان گذاشته اند در اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع مشارکت کنند.

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در خصوص آماده‌سازی سامانه سپاس گفت: با هماهنگی بیمه‌های پایه، اطلاعات مربوط به نسخه الکترونیک به صورت بر خط در حال اضافه شدن به پرونده الکترونیک است. اطلاعات بستری‌ها و مراقبت‌های اولیه بهداشتی را هم از قبل در اختیار داشتیم، بنابراین امیدواریم همزمان با تدوین قانون رعایت حریم خصوصی بیماران، سامانه سپاس هم بهره‌برداری برسد.‌

وی با اشاره به این‌که در سه ماه آینده برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع برای شهرهای زیر 20 هزار نفر در سطوح درمانی اجرایی می‌شود و طبق زمان‌بندی از سال آینده این برنامه به صورت کشوری اجرا خواهد شد، گفت: زیرساخت‌های اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده فراهم است فقط نقاط کوری برای ارتباط اینترنتی در برخی مناطق کشور وجود دارد که باید با هماهنگی وزارت ارتباطات مرتفع شود.‌ در خصوص برخی کمبودهای تجهیزات الکترونیک مراکز بهداشتی و درمانی هم در کارگروه داخلی وزارت بهداشت درصدد رفع مشکل هستیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها