جدیدترین استفتائات از دفتر مقام معظم رهبری

عقد موقت 99 ساله حکم عقد دائم را دارد؟

کد خبر: 1195192

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری هر ماه بخشی از مهمترین و جدیدترین استفتائات مطرح‌‌شده را منتشر می‌کند.

عقد موقت 99 ساله حکم عقد دائم را دارد؟

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری جدیدترین استفتائات معظم‌له ویژه دی‌ماه را منتشر کرده است.

متن پرسش و پاسخ‌های عنوان‌شده به این شرح است:

خمس سرمایه

سؤال: اگر انسان شک کند که به سرمایه‌ای که با آن امرار معاش می‌کند، خمس تعلق می‌گیرد یا خیر، وظیفه چیست؟

جواب: اصل سرمایه اگر از درآمد کسب بوده و خمس آن داده نشده باشد، سر سال خمسی مشمول خمس است؛ مگر در جایی که پس از پرداخت خمس، درآمد کسب با بقیه سرمایه، برای هزینه های زندگی کافی نبوده یا کسب، مناسب با شأن عرفی او نباشد و یا تردید داشته باشد که چنین است یا خیر که در این موارد پرداخت خمس واجب نیست.

غسل مس میت و دیه سقط جنین

سؤال: به دلیل مشکل ژنتیکی، جنین دچار کم‌آبی و بی‌حرکتی شده و مادر، علی‌رغم تلاش و هزینه برای حفظ جنین مجبور به سقط آن توسط پزشک متخصص شده است؛ آیا در این صورت

1- غسل مس میت بر عهدۀ مادر می‌باشد؟

2- پدر و مادر، دیه یا تکلیف دیگری بر عهده دارند؟

جواب:

1- اگر جنین حداقل چهار ماه داشته و مرده سقط شده است، غسل مس میت لازم است؛ اما اگر پس از سقط فوت کرده، غسل مس میت لازم نیست.

2- اگر جنین روح داشته است، بنا بر احتیاط واجب دیه دارد و دیۀ آن بر عهدۀ کسی است که عمل سقط را انجام داده است و اگر جنین، مرده سقط شده است، دیه ندارد.

جهاد تبیین

سؤال: آیا جهاد تبیین و مبارزه با جنگ نرمی که دشمنان اسلام در رسانه‌ها، فضای مجازی و... راه انداخته‌اند، واجب شرعی است؟

جواب: اگر در فضای حقیقی و مجازی و در رسانه‌ها، منکری انجام شده یا معروفی ترک شود، مانند اینکه باورهای دینی و اعتقادات حق را تضعیف کنند یا مقدسات و احکام الهی را تمسخر کرده یا به آن توهین کنند، بر همه کسانی که توانایی تبیین حقایق و دفاع را دارند و می‌توانند اثرگذار باشند، واجب کفایی و فوری است که به وظیفه خود عمل کنند.

عقد موقتِ طولانی مدت

سؤال: اگر عقد موقتی به مدت طولانی (مثلا 99 ساله) منعقد شود، آیا صحیح است و حکم عقد دائم را دارد؟

جواب: به طور کلی صحت عقد موقتِ طولانی مدت که عادتاً احتمال بقای زوجین تا آن مدت وجود ندارد، محل اشکال است.

رعایت سکون و بی حرکت بودن در نماز

سؤال: آرام و بدون حرکت بودن بدن هنگام قرائت حمد و سوره و ذکرهای نماز تا چه حدی واجب است؟

جواب: بدن نمازگزار هنگام نماز نباید به گونه‌ای حرکت کند که از حالت نمازگزار خارج شود. همچنین هنگام ذکرهای واجب (حمد و سوره، تشهد، ذکر سجده و رکوع و...) نباید بدن حرکت کند و اگر عمداً حرکت کند، نماز باطل می‌شود و اگر سهوی باشد باید پس از آرام گرفتن بدن، مقداری را که در حال حرکت خوانده، دوباره بخواند؛ ولی حرکت کم دست و انگشتان اشکال ندارد گرچه احتیاط مستحب است که آنها را هم در حال نماز حرکت ندهد.

ضمناً هنگام گفتن ذکرهای مستحب نماز (غیر از ذکر "بحول الله و قوته اقوم و اقعد" که در حال برخاستن گفته می‌شود) نیز، احتیاط واجب آن است که بدن را آرام نگه دارد. البته گفتن ذکر در حال حرکت به قصد ذکر مطلق (نه به قصد ذکر نماز) اشکال ندارد.

بالا بردن ابرو

سؤال: بالا بردن ابرو (لیفت ابرو) چه حکمی دارد؟ آیا مانع وضو و غسل است؟

جواب: اگر از موادی استفاده شود که مانع رسیدن آب به پوست یا موی ابرو گردد، وضو و غسل با آن صحیح نیست و باید موقع وضو و غسل برداشته شود و چنانچه برداشتن آن تا پایان وقت نماز، ممکن نباشد یا مشقت غیر قابل تحمل داشته باشد، باید علاوه بر وضو یا غسل جبیره‌ای، تیمم انجام شود و بعد از برطرف شدن مانع، بنا بر احتیاط واجب قضای نمازها را نیز بخواند.

خشک بودن محل مسح

سؤال: آیا خشک کردن قطرات روی پا برای مسح لازم است؟

جواب: قطرات آب باید خشک شود یا در قسمتی از پا مسح شود که قطرۀ آب وجود ندارد؛ البته اگر رطوبت دست بر رطوبت روی پا غلبه داشته باشد، اشکال ندارد.

فراموش کردن سجده سهو و نماز احتیاط

سؤال: اگر وظیفۀ کسی سجدۀ سهو یا نماز احتیاط باشد ولی بعد از نماز فراموش کند و پس از زمان زیادی به یادش بیاید، وظیفه‌اش چیست؟

جواب: باید هر وقت سجدۀ سهو را به یاد آورد، انجام دهد اما هر وقت نماز احتیاط را به یاد آورد بنابر احتیاط واجب علاوه بر انجام آن، نماز را نیز اعاده کند.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها