ادامه آتش‌سوزی در بندر اسکندرون و جابجایی بازماندگان زمین لرزه

کد خبر: 1205694

بندر اسکندرون ترکیه، کی از بزرگترین بندرهای کانتینری در منطقه مدیترانه شرقی از زمان وقوع زمین لرزه در جنوب این کشور دچار آتش‌سوزی شده و به صورت بسیار جزیی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 ادامه آتش‌سوزی در بندر اسکندرون و جابجایی بازماندگان زمین لرزه

بندر اسکندرون ترکیه، کی از بزرگترین بندرهای کانتینری در منطقه مدیترانه شرقی از زمان وقوع زمین لرزه در جنوب این کشور دچار آتش‌سوزی شده و به صورت بسیار جزیی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

کانتینرهای بار در بندر اسکندرون ترکیه، چند روز پس از آتش‌سوزی در اثر زلزله ویرانگر جنوب ترکیه و شمال سوریه به قراضه تبدیل شده‌اند.

زلزله ۷.۸ ریشتری سحرگاه هفدهم بهمن ماه در جنوب ترکیه باعث سقوط کانتنرها در بندر اسکندرون و وقوع آتش‌سوزی بزرگی در این بندر شده بود که پس از چند روز مقامات ترکیه از اطفای کامل آن خبر دادند اما سپس به دلایل نامشخصی تعداد دیگری از کانتینرها آتش گرفت و از آن روز تلاش آتش‌نشانان برای اطفای کامل حریق ادامه دارد.

شبکه الجزیره  به طور مستقیم انبوهی از کانتینرهای در حال سوختن را نشان می‌دهد که آتش نشانان روی زمین و از طریق بالگردهای نظامی و غیرنظامی تلاش می‌کنند شعله‌های آتش را خاموش کنند، زیرا این بندر تنها خروجی حمل و نقل و تجارت در ایالت هاتای ترکیه است.

الجزیره با اشاره به تخریب گسترده بندر اسکندرون گفت که مسئولین ترکیه برای جمع‌آوری انبوه کانتینرهای سوخته و نجات باقیمانده‌ای از کانتینرهای سالم تلاش می‌کنند؛ بخصوص که این بندر یکی از شریان‌های تجاری تپنده در ترکیه محسوب می‌شود که از طریق آن کالا وارد می‌کند یا به  به کشورهای ساحلی مدیترانه کالا می‌رساند.

مقامات ترکیه به دنبال راه اندازی مجدد بندر در اسرع وقت و جبران میلیاردها دلار زیان تجاری به دلیل آتش سوزی این بندر هستند.

چندین کشور پس از زلزله با کشتی از طریق  این بندر که به صورت جزئی و محدود فعالیت می کند، به ترکیه کمک کردند.

 برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که علت آتش سوزی این بود که برخی کانتینرها حاوی مواد سوختی بوده که در جریان زلزله مشتعل شده و آتش به تعداد زیادی کانتینر سرایت کرده است.

*گذرگاه بازماندگان زمین لرزه

این بندر نیمه کاره در حال حاضر راه خروجی برای بسیاری از خانواده‌هایی است که از زلزله جان سالم به در برده‌اند. مقامات ترکیه می‌گویند ۱۰۰ هزار نفر از بازماندگان زمین لرزه در جنوب این کشور را از طریق هواپیما، کشتی و اتوبوس به سایر ایالت‌های ترکیه منتقل کرده و به آنها مسکن موقت تا بازسازی خانه‌هایشان اختصاص داده است.

دوربین الجزیره جابجایی خانواده‌های زلزله زده را از طریق بندر اسکندرون به بندر ازمیر که دولت ترکیه در آنجا هتل برای آنها فراهم کرده را نشان می دهد.

یکی از خانواده‌های آواره می‌گوید که دولت از انتقال رایگان آنها به سایر استان‌ها حمایت می‌کند و طبق وعده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ظرف یک سال خانه‌هایشان را می‌سازد.

بندر اسکندرون به طور فعال به بسیاری از بندرهای سراسر جهان، چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم، متصل است. این بندر در سواحل مدیترانه قرار دارد و یکی از بزرگترین بندرهای کانتینری در منطقه مدیترانه شرقی به شمار می‌آید.

استان‌های قهرمان‌مارش، کیلیس، دیاربکر، آدانا، عثمانیه، غازی‌انتپ، شانلی‌اورفا، آدیامان، مالاتیا و‌هاتای در جنوب ترکیه در هفدهم بهمن ماه صحنه زمین لرزه مهیبی بودند که بیش از ۴۰ هزار کشته و ده‌ها هزار آواره برجای گذاشت./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها