شگردهای کلاهبرداران اربعین | خالی کردن حساب ها از اینترنت رایگان تا اخذ فوری گذرنامه

کد خبر: 1240185

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ ضمن اشاره به ترفندهای کلاهبرداران برای خالی کردن حساب شهروندان نسبت به شیوه‌های جدید کلاهبرداری مناسبتی در ایام صفر و مراسم اربعین هشدار داد.

شگردهای کلاهبرداران اربعین | خالی کردن حساب ها از اینترنت رایگان تا اخذ فوری گذرنامه

سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتای پایتخت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به فرا رسیدن اربعین حسینی و ثبت‌نام اینترنتی زائران برای سفر به عتبات عالیات، دریافت نذورات و… فرصتی برای افراد سودجو و کلاهبرداران اینترنتی به وجود آمده تا با عناوین و شیوه‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کنند.

رئیس پلیس فتا پایتخت بیان داشت: برخی مجرمان با درج تبلیغات و آگهی در سایت و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دریافت هدیه اینترنت رایگان به زائران اربعین افراد را به درگاه‌های جعلی هدایت و سپس اقدام به برداشت و سرقت از حساب‌های بانکی آنها می‌کنند.

وی افزود: در این ایام شاهد کلاهبرداری با عنوان فروش اقلام و اجناس مخصوص ایام اربعین هستیم که در این شگرد مجرمانه، مجرمین با ایجاد صفحات درگاه بانک جعلی (فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.

وی در خصوص ثبت نام زائران برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی گفت: زائران اباعبدالله الحسین (ع) به تبلیغات و لینک‌های ارسال شده توجه نکنند و دریافت مجوز خروج از کشور صرفاً از طریق سامانه سماح به نشانیsamah.haj.ir مجاز است لذا سایر سایت‌ها جعلی و به قصد کلاهبرداری از شما است.

سرهنگ معظمی گودرزی ادامه داد: کلاهبرداران سایبری با ارائه تبلیغات کذب و فریبنده با عنوان ثبت نام و اعزام زوار به مراسم اربعین به‌دنبال سرقت اطلاعات بانکی و شخصی افراد هستند، کاربران برای جلوگیری از سرقت اطلاعات بانکی و شخصی خود در فضای مجازی از نصب نرم‌افزار و یا کلیک بر روی لینک‌های ارسالی از طرف افراد ناشناس خودداری کنند.

وی گفت: مجرمین سایبری با سو استفاده از ایام اربعینی حسینی با شگردهای مختلف قصد کلاهبرداری از شهروندان را دارند. از این رو شهروندان در صورت مواجهه با پیام‌هایی مبنی بر جمع آوری نذورات و کمک به موکب‌های اربعین، شهروندان هرگونه واریز وجه مربوط به نذورات را به شماره حساب هیئت‌های مذهبی و مؤسسات خیریه معتبر و شناخته شده واریز کرده و جهت پیشگیری از سرقت و یا هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات کارت‌های بانکی از مراجعه به لینک‌های پرداخت درگاه بانکی منتشر شده در فضای مجازی خودداری کنند.

سرهنگ معظمی گودرزی ادامه داد: از دیگر شگرد کلاهبرداران در این ایام دریافت ارز و یا وام ویژه زائرین اربعین حسینی و همچنین تبلیغاتی مبنی بر دریافت فوری گذرنامه است که شهروندان باید تنها به مراجع رسمی و شناخته شده مراجعه کرده و به اینگونه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و یا منابع نامعتبر اعتماد نکنند.

سرهنگ معظمی گودرزی بیان داشت: یکی از مهمترین اهداف پلیس در فضای مجازی، ارتقای سطح سواد رسانه‌ای شهروندان در حوزه فضای سایبر و به تبع آن افزایش امنیت سایبری در راستای کاهش آمار جرایم سایبری و استفاده امن کاربران از این فضا است.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: شهروندان می‌توانند جهت ارتقا اطلاعات سایبری خود به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند و هرگونه موارد مشکوک را نیز از طریق مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ اطلاع رسانی کنند.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها