آخرین وضعیت فاریاب بعد از زمین لرزه ۵.۵ ریشتری

کد خبر: 739920

سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان با تشریح آخرین وضعیت فاریاب گفت: دیوارها و سقف برخی ساختمان های غیرمقاوم در اثر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری زیاتعلی دچار ترک خوردگی شدند.

خبرگزاری مهر: علی حسین زاده مهرابی در خصوص وضعیت شهرستان فاریاب بعد از وقوع زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در زیارتعلی هرمزگان که در مرز استان کرمان قرار دارد، اظهار کرد: تا ساعت هشت و ۳۰ دقیقه صبح امروز ۱۹ زمین لرزه در کل منطقه زیارتعلی و فاریاب رخ داده است.

وی ادامه داد: از این تعداد هفت زمین لرزه در منطقه هرمزگان و ۱۲ مورد در منطقه استان کرمان اتفاق افتاده است.

حسین زاده مهرابی تصریح کرد: اولین زمین لرزه به بزرگی ۵.۵ ریشتر در ساعت سه و ۵۴ دقیقه در زیاتعلی استان هرمزگان رخ داد؛ منطقه زیارتعلی تا مرز استان کرمان هشت کیلومتر و تا فاریاب بین۲۰ تا ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.

سرپرست مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری کرمان گفت: نخستین زمین لرزه با توجه به اینکه شدت بالایی داشته در شهرستان فاریاب به شدت احساس شد که باعث ایجاد خساراتی هم شده است.

وی عنوان کرد: بزرگی زمین های بعد از نخستین زمین لرزه بین دو تا ۳.۵ ریشتر بوده است که عموما مشکل خاصی ایجاد نکرده اند.

حسین زاده مهرابی با اشاره به روند کاهشی بزرگی زمین لرزه ها گفت: به نظر می رسد زمین لرزه ۵.۵ ریشتری زمین لرزه اصلی بوده است و مابقی آنها پس لرزه هستند.

ترک خوردگی ساختمان های غیرمقاوم در فاریاب

وی ادامه داد: براساس گزارش های ارسالی از فاریاب بر اثر زمین لرزه صبح امروز تعدادی ساختمان های غیرمقاوم دچار ترک خوردگی شده اند و ترک ساختمان هایی که از قبل دارای ترک خوردگی بوده اند هم عمیق تر شده است.

حسین زاده مهرابی با اشاره به اینکه فرماندار فاریاب تعداد ترک خوردگی ها را ۶۴ مورد اعلام کرده است، تاکید کرد: این آمار قطعی نبوده و آمار اصلی بعد از تهیه و ارسال گزارش نهایی از منطقه مشخص می شود.

سرپرست مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری کرمان از اعزام اکیپ بررسی و اعلام خسارت فرمانداری فاریاب به منطقه خبر داد و گفت: بعد از بررسی ها میزان خسارت دقیق اعلام می شود.

وی بیان کرد: چهارشنبه شخصاً عازم منطقه زلزله زده خواهم شد و میزان خسارت از نزدیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا پس از هماهنگی با بنیاد مسکن برای مرمت و بازسازی ساختمان های آسیب دیده تصمیم گیری شود.

حسین زاده مهرابی با اشاره به اینکه نزدیک ترین فاصله تا زیارتعلی هرمزگان را شهر فاریاب داشته است، افزود: در این منطقه مناطق روستایی چندانی نبوده است اما در مجموع خسارت وارده در مناطق روستایی و شهری رخ داده است.

سرپرست مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری کرمان گفت: براساس گزارشاتی که تاکنون دریافت شده است احتمالا خسارت در مناطق شهری بیشتر است.

آماده باش دستگاه های امدادی در فاریاب

وی عنوان کرد: بعد از زلزله ۵.۵ ریشتری بلافاصله ستاد بحران شهرستان فاریاب تشکیل شد و دستگاه های عضو این ستاد تا اطلاع ثانوی در حالت آماده باش هستند.

حسین زاده مهرابی از استقرار اکیپ های هلال احمر در منطقه خبر داد و گفت: هلال احمر، نیروی انتظامی، مراکز درمانی در منطقه نودژ و شهرستان های اطراف فاریاب به حالت آماده باش هستند.

وی با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای مواجه با شرایط بحرانی وجود دارد، افزود: در حال حاضر فوریت های پزشکی، نیروهای امداد و نجات هلال آحمر و نیروی انتظامی که در این زمینه وظیفه اصلی را به عهده دارند؛ در شهرستان های اطراف تا اطلاع ثانوی در حالت آماده باش هستند تا در شرایط بحرانی مجروحان بلافاصله به بیمارستان های شهرستان های اطراف منتقل شوند.

فاریابی ها از حضور در ساختمان های غیرمقاوم پرهیز کنند

سرپرست مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری کرمان با اشاره به اینکه امکانات لازم برای امداد و نجات موجود است، بیان کرد: پیش بینی های لازم با توجه به جمعیت شهرستان فاریاب انجام شده است.

وی به مردم فاریاب توصیه کرد: افراد تا اطلاع ثانوی که وضعیت زلزله مشخص می شود در ساختمان های مقاوم در برابر زلزله حضور داشته باشند.

حسین زاده مهرابی همچنین گفت: مردم شهرستان فاریاب از حضور در ساختمان های قدیمی، غیرمقاوم و آسیب دیده و حتی ساختمان های جدیدی که دارای شناژ عمودی و افقی نبوده و اسکلت آجری دارند پرهیز کنند.

سرپرست مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه استانداری کرمان تاکید کرد: در حال حاضر آرامش در منطقه برقرار است و مردم با مشاهده آمادگی دستگاه ها اطمینان خاطر پیدا می کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت