جزئیات سیل در همدان/ روستای نصرت آباد زیر آب رفت

کد خبر: 933421

با وجود اینکه انتظار می‌رفت روستا‌های بخش زرین دشت از جمله لیلان، بالاجوب، چناری، عسگرآباد در معرض خطر قرار بگیرند و انتظار آمادگی بیش از پیش را از مدیریت بحران داشتیم، اما ظاهرا شدت بارش‌ها و طغیان رودخانه مدیریت بحران را هم غافلگیر کرده است.

خبرگزاری ایسنا: مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان همدان از مهار حوادث پیش آمده در روستا‌های تابعه شهرستان همدان و اعزام اکیپ‌ها رفع حوادث در نخستین لحظات خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان، کمال حسنی ضمن اشاره به برخی خسارات ناشی از بارش‌های اخیر، گفت: متاسفانه در ریزش‌های جوی دیروز و شب گذشته برخی تاسیسات ما در روستا‌های بخش مرکزی دچار مشکل شد که البته در تمامی موارد در اولین فرصت اکیپ‌های رفع نواقص و حوادث به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی در این زمینه توضیح داد: در پی جاری شدن سیل درروستای قاسم آباد، یکی از لوله‌های انتقال آب را آب برد که بالافاصله اکیپ حوادث در محل حاضر شده و نسبت به رفع حادثه اقدام کردند.

حسنی افزود: همچنین در روستای شورین با گرفتگی و تخریب شبکه‌های انتقال فاضلاب روبه رو شدیم که این حادثه نیز در لحظات ابتدایی مدیریت و با انتقال واترجت بخشی ازگرفتگی برطرف شد.

وی با بیان اینکه در روستای چشین نیز با طغیان رودخانه و شکستگی برخی لوله‌های انتقال مواجه بودیم، عنوان کرد: در این روستا نیز با اعزام به موقع اکیپ حوادث مشکل پیش آمده برطرف شد.

وی همچنین از گزارش طغیان رودخانه در روستای برکت آباد و احتمال بالا آمدن چاه در این روستا خبر داد که در این باره نیز اعلام کرد: بالافاصله پس از نخستین گزارش، اکیپ حوادث نسبت به رفع خطر احتمالی اقدام می‌کنند.

وی اعلام کرد: اکیپ حوادث شرکت آب و فاضلاب روستایی در ۹ شهرستان استان به صورت آماده باش کامل، آماده خدمت رسانی به روستا‌های حادثه دیده هستند.

روستای نصرت آباد زیر آب رفت

فرماندار اسدآباد گفت:به علت شدت بارش‌های دیروز و بارش برف صبح امروز که همچنان نیز ادامه دارد، متاسفانه روستای نصرت آباد به زیر آب رفت و این روستا را آب با خود برد و اهالی این روستا دچار سیل زدگی و خسارت بالایی شده اند.

کریم حمیدوند در گفتگو با ایسنا اظهار کرد:با توجه به زیر آب رفتن روستا جاده روستا را شکاف داده ایم تا آب فراگرفته در سطح روستا هدایت شود.

وی با اشاره به خسارت بالای وارد شده به دام روستای نصرت آباد افزود: در حال حاضر روستا‌های دیگری، چون علی آباد، پیرشمس الدین و دولت آباد در محاصره آب قرار گرفته اند به نحوی که در روستای پیرشمس الدین مجبور به قطع برق شدیم.

حمیدوند بیل مکانیکی زنجیری، کف کش و ماشین آلات دیگر را از جمله تجهیزات مورد نیاز در این شهرستان برای مقابله با وضعیت کنونی عنوان کرد و یادآور شد:در حال حاضر درخواست تجهیزات لازم از جمله کمرشکن و بیل زنجیری را به استان برای مقابله با وضعیت کنونی داده ایم و اعضای مدیریت بحران شهرستان هم اکنون در آماده باش کامل به سر می‌برند.

فرماندار در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه مشکلی در شهر وجود ندارد، تصریح کرد:خسارت‌های وارده به شهرستان در حال برآورد بوده و تا شب گذشته تعداد ۳۲ واحد دامی و مسکونی روستایی شهرستان تخریب شده اند.

برق گرفتگی جان پیرمرد ۶۰ ساله را گرفت

فرمانده انتظامی شهرستان همدان از مرگ پیرمرد ۶۰ ساله بر اثر برق گرفتگی خبر داد.

سرهنگ جمشید باقری اظهار کرد: روزگذشته با توجه به بارش باران و آبگرفتگی معابر، منزل مسکونی این پیرمرد ۶۰ ساله دچار آبگرفتگی شده بود.

وی ادامه داد: جانباخته برای تخلیه آب از منزل مسکونی خود با استفاده از کف‌کِش متاسفانه دچار برق‌گرفتگی شده و جان خود را از دست می‌دهد.

فرمانده انتظامی شهرستان همدان در پایان گفت: این حادثه در شب گذشته رخ داده و مصدوم پس از انتقال به بیمارستان و با وجود تلاش تیم پزشکی جان خود را از دست داد.

بارش سنگین برف همراه با محدودیت در تردد در گردنه اسدآباد

مدیر اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اسدآباد از بارش سنگین برف در محور گردنه این شهرستان خبر داد.

ساسان رستمی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد:از ساعت ۹ شب گذشته بارش برف در محور گردنه اسدآباد آغاز شده و همچنان این بارش‌ها تداوم دارد و این امر تردد و عبور ومرور در این مسیر را با محدودیت مواجه کرده است.

وی با اشاره به در حال آماده باش بودن راهداران پرتلاش حوزه استحفاظی شهرستان افزود:از شب گذشته تاکنون برای پیشگیری از یخ زدگی سطح جاده گردنه بیش از ۳۰۰ تن نمک و ماسه مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با تاکید بر به همراه داشتن زنجیر چرخ و دیگر لوازم و تجهیزات مورد نیاز توسط رانندگان در حال تردد از محور گردنه اسدآباد تصریح کرد:سایر نقاط و محور‌های حوزه استحفاظی شهرستان نیز بارش سنگین برف در حال حاضر ادامه دارد.

رستمی در ادامه با بیان اینکه کلیه راهدارخانه‌های اسدآباد در حال حاضر با ۳۲ دستگاه ماشین‌آلات راهداری و ۶۰ نیرو مشغول عملیات راهداری هستند، گفت: این شهرستان دارای ۴ راهداری در گردنه اسدآباد، مرکز اداره، کلیایی و چهاردولی است.

خروج سامانه بارش از اواخر وقت امروز/ بیشترین بارش باران در نهاوند

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان از خروج سامانه بارشی در بعداز طهر امروز و شروع بارش‌ها رگباری و موقت خبر داد.

محمدحسن باقری‌شکیب در گفتگو یا ایسنا، منطقه همدان، در تشریح این خبر بیان کرد: این سامانه بارشی تا بعد از ظهر امروز فعال بوده و بارش‌ها کماکان در تمام نقاط استان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در ساعات بعدازظهر وزش شدید باد پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: از روز آینده وزش باد همراه با بارش‌های بهاری موقت تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

باقری‌شکیب در رابطه با تغییرات دمایی تصریح کرد: با توجه به بارش برف و باران در ۲۴ ساعت گذشته و تداوم آن تا ساعات بعد ازظهر دمای هوا نیز تا ۲ درجه روزانه کاهش خواهد یافت.

وی بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته میزان بارش باران در همدان ۹۹ میلی‌متر و بارش برف آن ۱۰ سانتی‌متر تخمین زده شده است.

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان همدان در پایان با اشاره به میزان بارش در نقاط مختلف استان یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته گل‌تپه با ۶۵ میلی‌متر کمترین و نهاوند با ۱۲۷ میلی‌متر بیشترین میزان بارش را به خود اختصاص داده‌اند.

با وجود اینکه انتظار می‌رفت روستا‌های بخش زرین دشت از جمله لیلان، بالاجوب، چناری، عسگرآباد در معرض خطر قرار بگیرند و انتظار آمادگی بیش از پیش را از مدیریت بحران داشتیم، اما ظاهرا شدت بارش‌ها و طغیان رودخانه مدیریت بحران را هم غافلگیر کرده است.

به گزارش ایسنا، اغلب روستا‌های بخش زرین دشت در حاشیه رودخانه و یا کانال‌های اصلی کشاورزی قرار دارد که با سر ریز شدن این رودخانه‌ها روستا‌های هجوار آن سیلابی شده است و در حال حاضر تردد در مسیر برزول- فارسبان به سختی انجام می‌شود.

سیلاب روان که از زمین‌های کشاورزی و رودخانه و زیر پل‌های مسیر طغیان کرده و جاده را فرا گرفته سبب محدود شدن دید و سختی تردد شده است و از عصر دیروز مردم، نیرو‌های امدادی با وسایلی از قبیل: تراکتور در حال آرام کردن اوضاع هستند که شدت بارش‌ها اجازه فراهم سازی وضعیت آرام را نمی‌دهد.

بحران تا حدی است که مرادی، شهردار برزول از مردم شهر درخواست کرد که شب نخوابند و هوشیار باشند و هر تعداد کیسه دارند از شن و ماسه پر کنند و درب حیاط بگذارند.

مرادی، با بیان اینکه یک باب مغازه قدیمی که احتمال ریزش داشت، توسط شهرداری تخریب شد، به خبرنگار ایسنا گفت: تنها راه هدایت آب سراب گیان وبرخی رودخانه‌های فصلی بخش گیان، مسیر شهر برزول است، دهانه پل ورودی شهر برزول حدفاصل برزول به روستای گیل آباد گنجایش عبور این‌همه آب و سیلاب را ندارد و از این رو مجبور هستیم راه عبوری برزول به روستای گیل آباد را مسدود کنیم.

وی افزود: با همکاری مردم و کشاورزان برزول جاده قدیمی برزول- سردوران تخریب شد و با ایجاد یک سد خاکی تا این لحظه مانع ورود سیل به شهر برزول شده ایم.

نهاوند درگیر باران و سیل

بارش باران از ظهر روز گذشته در نهاوند شدت گرفته و این سامانه بارشی که از روز‌ها قبل توسط مدیریت بحران استان و هواشناسی کشور هشدار داده شده بود، سبب آبگرفتگی معابر و خیابان‌های شهر و به راه افتادن سیلاب شده است.

به گزارش ایسنا، به مردم هشدار داده شد که از خانه بیرون نیایند. در برخی روستا‌های شهرستان نهاوند از جمله بخش‌های خزل، گیان، برزول و مرکزی سیلاب سبب گرفتگی معابر و محاصره شدن روستا‌ها شده است که شدت این وضعیت در روستا‌های حاشیه رودخانه بیشتر است.

کانال شبکه ۲۰ کیلوولت پست شهر فیروزان به علت بارش شدید باران دچار آبگرفتگی شد و پل‌های مانع عبور آب در مناطق و ومعابر مختلف شهر نهاوند توسط شهرداری تخریب شد.

نجات یک نفر از داخل مسیل

علی جلالی، شهردار گیان از نجات یکی از همشهریان گیان که در داخل مسیل افتاده بود توسط مردم و پرسنل شهرداری خبرداد و مجددا از مسافران و همشهریان خواست تا مواظب کودکان باشند و از حضور بی مورد در کنار مسیل‌ها خوداری کنند.

وضعیت نگران کننده شهر برزول

مرادی، شهردار برزول نیز با بیان اینکه مردم صبور باشند و کمک کنند، گفت: تمام کانال‌های شهر برزول پر شده اند و جوابگوی هدایت آب‌ها نیست و دو واحد مسکونی در شهر برزول نیز دچار آبگرفتگی شده، سیلاب در روستای سردوران نهاوند مانع تردد شده و وضعیت جاده برزول به گیل آباد نیز بر اثر سیل خطرناک و غیرقابل تردد شده که توسط نیروی انتظامی مسدود شده است.

ریزش کوه در ورودی شهر نهاوند

از جمله اتفاقات دیگر ریزش کوه در بلوار خلیج فارس ورودی شهر نهاوند است که عوامل مدیریت بحران شهرداری و فرمانداری در تلاش برای ساماندهی مسیر برای تردد مسافران است. باوجود بارش باران‌های سیل آسا در سایر نقاط شهرستان، این بارش‌ها در ارتفاعات از جمله در گردنه گاماسیاب به صورت برف است.

آبگرفتگی ۲۱ منزل مسکونی در همدان

فرماندار شهرستان همدان گفت: هیچگونه خسارت جانی و مالی به علت بارش باران به مردم شهر همدان وارد نشده است.

حسین افشاری درباره آخرین وضعیت شهر همدان در پی بارش مداوم اظهار کرد: باتوجه به شدت بارش‌ها و بالا آمدن آب رودخانه‌های اطراف شهر و آبگرفتگی معابر، شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان همدان نقاط آسیب پذیر در مقابل سیل را شناسایی کرده و متناسب با میزان آسیب پذیری، هشدار‌هایی به مردم داده شده است.

وی افزود: سه منطقه منوچهری، قاسم آباد و مزدقینه (محدوده تپه امام گل) جزو نقاط حادثه خیز شهر شناسایی شده و اطلاع رسانی و هشدار‌های لازم داده شد.

فرماندار همدان تاکید کرد: افرادی که دارای منازل قدیمی و با مصالح سبک بوده، اغلب بی مجوز هستند و در حریم و مسیل رودخانه ساخته شدند، در معرض وقوع سیلاب قرار دارند. به کمک عوامل شهرداری، دهیاری و دستگاه‌های امداد و نجات مسیر رودخانه‌ها بازگشایی و شرایط شهر عادی و نرمال شده است.

وی عنوان کرد: ۲۱ منزل مسکونی در سطح شهر همدان دچار آبگرفتگی شدند که ۵ واحد از این منازل در روستای قاسم آباد هستند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط شهر همدان معمولی است و در ساعات آتی با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی و شدت بارش ها، از مردم همدان درخواست احتیاط بیشتر را داریم.

این مقام مسئول تأکید کرد: کلیه حسینیه ها، مساجد و ۱۳ سالن ورزشی سطح شهر همدان آمادگی پذیرایی از مسافران و مردمی که به علت تخلیه منازل خود بی سرپناه هستند، را دارند.

گاز ۱۰ روستای نهاوند قطع شد

رئیس شرکت گاز نهاوند گفت: گاز ۱۰ روستا از روستا‌های شهرستان نهاوند قطع شده است.

به گزارش ایسنا، احمد ناصری در جمع خبرنگاران بیان کرد: گاز روستاهایی، چون تازناب ها، محمد آباد علیا و سفلی، راوند و رود حسن‌ها به علت برخورد گریدر اداره راهداری با لوله گاز قطع شده است.

وی اظهار کرد: به محض مطلوب شدن شرایط آب و هوایی و تخلیه منطقه از آب عملیات تعمیرات برای وصل گاز این روستا‌ها اقدامات لازم انجام می‌شود.

سیلاب و آبگرفتگی در کبودراهنگ رخ نداده است

فرماندار شهرستان کبودراهنگ گفت: تاکنون سیلاب و آبگرفتگی در شهرستان کبودراهنگ رخ نداده است.

حبیب مهدوی در گفتگو با ایسنا، منطقه همدان، اعلام کرد: اوضاع شهرستان کبودراهنگ به شدت در دست کنترل است. کلیه نیرو‌های خدمات رسان و شهرداری در حالت آماده باش هستند.

تخریب ۳۲ منزل مسکونی روستایی در اسدآباد

فرماندار شهرستان اسدآباد از تخریب ۳۲ منزل مسکونی روستایی در این شهرستان خبر داد.

کریم حمیدوند اظهار کرد: به علت شدت بارش باران امروز تاکنون ۳۲ واحد منزل مسکونی و واحد دامی در سطح روستا‌های این شهرستان تخریب شده است.

وی، بیل مکانیکی زنجیری و کف کش و ماشین آلات را از جمله تجهیزات مورد نیاز در این شهرستان برای مقابله با وضعیت کنونی عنوان کرد و افزود: اکثر واحد‌های تخریبی از نوع کاهگلی بوده و در حال حاضر از بخشداری‌های شهرستان خواسته ایم تا نسبت به اعلام آمار تخریبی‌های موجود برای برآورد خسارت اقدام شود.

حمیدوند با اشاره به اینکه سرریز رودخانه‌ها و روان آب‌ها به مزارع سطح شهرستان سرایت کرده است، گفت: بیشتر روستا‌های اسدآباد در محاصره آب هستند که بعد از ظهر امروز به علت آبگرفتگی روستای نجف آباد و ورود آب به برخی از منازل مسکونی، منازل این روستا با هماهنگی فرمانداری شهرستان تخلیه شد.

وی خاطرنشان کرد: به علت ورود آب به برخی منازل مسکونی روستا‌های نصرت آباد و پیرشمس الدین اسکان ساکنان این روستا‌ها نیز انجام شده است.

فرماندار از اعزام تیم عملیاتی هلال احمر شهرستان برای تخلیه آب از منازل مسکونی روستای کوانج خبر داد و خاطر نشان کرد: خوشبختانه تاکنون مشکلی به علت شدت بارش‌ها در سطح شهر وجود نداشته است.

حمیدوند با اشاره به وارد شدن خسارات به باغات و مزارع سطح شهرستان تصریح کرد: جهاد کشاورزی شهرستان از فردا به کمک کارشناسان خود خسارت‌های وارده به مزارع و باغات کشاورزی شهرستان را برآورد خواهند کرد.

آبگرفتگی ۲ روستا در اسدآباد /تخلیه بخشی از خانه‌های روستایی نجف آباد

فرماندار اسدآباد از آبگرفتگی ۲ روستای نصرت آباد و نجف آباد این شهرستان به علت بارش شدید باران امروز خبر داد.

کریم حمیدوند اظهار کرد: به علت شدت باران امروز که در حال حاضر نیز ادامه دارد بخشی از خانوار مساکن روستایی نجف آباد با هماهنگی فرمانداری تخلیه شده است.

وی افزود: پل این روستا کشش آب باران امروز را نداشته که با بازدید از این روستا دستورات لازم نسبت به لایروبی داده و اقدامات لازم توسط عوامل ذیربط در این رابطه انجام گرفت.

حمیدوند خاطرنشان کرد: شدت باران امروز موجب ورود آب باران به برخی از منازل روستایی نصرت آباد نیز شده که در این رابطه هم نسبت به کف کشی و تمهیدات لازم دیگر دستورات لازم داده شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در بازدید‌های امروز آبگرفتگی در مزارع این شهرستان مشاهده شد تصریح کرد: در حال حاضر در حال برآورد خسارت‌ها هستیم و تاکنون خوشبختانه خسارت مالی و جانی در این شهرستان وجود نداشته و اعضای مدیریت بحران شهرستان در آماده باش کامل به سر می‌برد.

ادامه دارد

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت