وضعیت جوی تهران و استان‌ها طی دو روز آینده

کد خبر: 952867

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور طی دو روز آینده خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور طی دو روز آینده خبر داد.

احد وظیفه اظهار کرد: امروز (۱۰ شهریور) در سواحل دریای خزر بارش باران و در برخی مناطق شمال آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های تهران و سمنان نیز رگبار باران گاهی با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود همچنین بارش باران فردا (۱۱ شهریور) به شکل پراکنده در این مناطق ادامه دارد.

وظیفه با بیان اینکه طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ شهریور) با نفوذ جریانات خنک شمالی در استان‌های ساحلی دریای خزر بارش باران پیش‌بینی می‌شود، گفت: در شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان‌غربی، اردبیل، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های تهران و سمنان نیز در ساعات بعد ازظهر رگبار پراکنده باران گاهی همراه با رعد و برق رخ می‌دهد.

به گفته مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی طی دو روز آینده در برخی مناطق شرق و جنوب شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل و شرق کرمان وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که انتظار می‌رود موجب خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در این مناطق شود.

وی در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۱ شهریور) صاف با حداقل دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای ۳۲ درجه سانتیگراد و روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) نیز صاف تا کمی ابری، گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

افزایش موقتی ازن در هوای تهران طی عصر امروز

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده ازن طی ساعات ۱۴ تا ۱۸ امروز (۱۰ شهریور) به‌طور موقت افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا نتایج حاصل از پیش‌بینی وضعیت هواشناسی برای شهر تهران نشاندهنده کاهش میزان ناپایداری جوی طی صبح امروز (۱۰ شهریور) است که همراه با ازدیاد تردد خودرو‌ها سبب افزایش نسبی در غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات می‌شود.

هرچند با رشد ناپایداری روزانه برای برخی ساعات وزش باد انتظار می‌رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال دارد همچنین طی برخی ساعات بعد ازظهر بین ساعات ۱۴ تا ۱۸ روند افزایشی در غلظت آلاینده ازن مشاهده می‌شود که در برخی مناطق کاهش موقتی کیفیت هوا را به دنبال دارد.

به‌تدریج طی امشب از میزان ناپایداری جوی کاسته می‌شود و همراه با افزایش حجم ترافیک در این ساعات، افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه در مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

با تداوم این وضعیت جوی تا نخستین ساعات فردا (۱۱ شهریور) به همراه ازدیاد تردد خودرو‌ها در سطح شهر، شرایط برای تجمع موقتی آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح فراهم می‌شود و به‌تدریج با افزایش تابش نور خورشید و برقراری جوی نسبتا آرام و آسمانی صاف، شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن مهیا می‌شود و طی برخی ساعات بعد ازظهر غلظت این آلاینده افزایش نسبی می‌یابد.

بر این اساس انتظار می‌رود طی برخی ساعات فردا افزایش نسبی در غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق و آلاینده ازن در برخی مناطق مشاهده شود و شرایط نامطلوب کیفیت هوا به‌ویژه برای گروه‌های حساس در بعضی مناطق پایتخت به‌طور موقتی برقرار شود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته پایتخت منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۶۳ در شرایط سالم قرار داشت و کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت