آل اسحاق: مجلس با بسته اقتصادی دست روی نقاط درستی گذاشت/ قالیباف شناخت صحیحی از چالش‌های کشور دارد/ فارغ از نگاه‌های سیاسی، بسته اقتصادی مجلس می‌تواند به اهداف خودش برسد

کد خبر: 1007585

یک فعال اقتصادی با اشاره به نقش محمدباقر قالیباف در کارشناسی و عملیاتی بودن بسته اقتصادی مجلس گفت: آقای قالیباف مدت های مدیدی در مدیریت کلان اجرایی حضور داشته و از نزدیک با مسائل اقتصادی کشور آشنا است. مهمتر آنکه سابقه خوبی هم در حوزه اجرا داشته است، لذا در حوزه قانونگذاری آنچه اهمیت دارد، شناخت صحیح از چالش های کشور است تا با احصای نقاط قوت و ضعف، قوانینی تصویب شوند که راهگشا باشند.

گروه سیاسی فردا : بسته «اقتصاد مردمی» مجلس با پنج محور «اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور»، «نوسازی نظام مالیاتی کشور»، «بهبود معیشت اقشار کم درآمد»، «رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال» و «توسعه تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی» رونمایی شده است. در تدوین این بسته کمیسیون های تخصصی مجلس نقش مهمی دارند و هر کمیسیونی بنا به شرح وظایفی که دارد با ارائه طرح های بلندمدت و کوتاه مدت بخش هایی از این بسته را تکمیل می کند. اما اقدام مجلس به مذاق دولتی ها زیاد خوش نیامده و آنها ادعا می کنند سند چشم انداز بیست ساله، قانون برنامه توسعه و سیاست های کلان اقتصادی مشخص هستند و دولت براساس دیدگاه خود هدف گذاری های اقتصادی را جلو می برد. در مقابل کارشناسان اقتصادی کشور این دیدگاه دولتی ها را رد می کنند.

یحیی آل اسحاق درباره بسته «اقتصاد مردمی» مجلس به فردا گفت: مجلس در رأس امور است و درباره همه امور کشور می تواند به قانونگذاری و نظارت بپردازد بنابراین طبق نظر کارشناسی خود حق ارائه و تصویب طرح اقتصادی دارد و هیچ مانعی بر سر راه قوه مقننه در این حوزه نیست.

وی با اشاره به محورهای بسته اقتصادی مجلس افزود: در حال حاضر محورها مشخص و براساس همین محورها طرح هایی در حال تدوین هستند. تا اینجای کار معتقدم 5 عنوان تعیین شده درست انتخاب شدند یعنی مجلس دست روی نقاط درستی گذاشته است.

این فعال اقتصادی یادآور شد: چالش های نظام بودجه نویسی بر کسی پوشیده نیست، همین مسئله معضلاتی همچون کسری بودجه را به مدیریت اجرایی کشور تحمیل می کند. قبلا هم مقام معظم رهبری در چند نوبت اعلام کردند «در نظام بودجه ریزی کشور باید تجدیدنظر صورت گیرد». دولت هم ادعایش بر این بود که این کار را کرده یا دارد انجام می دهد.

وی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام مالیاتی کشور ادامه داد: شکل و قالب نظام مالیاتی برای شفافیت بیشتر باید دستخوش ترمیم و اصلاح واقع شود.

عضو اتاق ایران تأکید کرد: از طرفی حوزه دیپلماسی و تجارت خارجی با هم ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارند. اگر ما بخواهیم در حوزه اقتصادی کشور سامان جدی پیدا کنیم یکی از مسائلش به نوع رابطه ما با کشورهای منطقه و جهان برمی گردد بنابراین تدوین راهبردهای تجاری-دیپلماتیک ما بر رویکردهای وزارت خارجه در حوزه دیپلماسی و سیاست های بازرگانی کشور بسیار موثر خواهد بود. امیدواریم وضعیت بازرگانی سامان پیدا کند، الان امر بازرگانی در حوزه داخلی و خارجی لوس شده است.

وی با بیان اینکه مجلس به لزوم «بهبود معیشت اقشار کم درآمد» به درستی اشاره کرد، ادامه داد: امروز در حوزه صندوق های بازنشستگی با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم. حاشیه نشینی و آسیب های آن موضوعی است که باید جدی گرفته شود.

آل اسحاق با اشاره به عزم مجلس برای رونق قضای کسب و کار بیان کرد: هدایت حجم نقدینگی به سمت تولید در کنار رسیدگی به وضعیت واحدهای کوچک اقتصادی بسیار در مسئله اشتغال موثر است. در مجموع امیدواریم آثار خیر بسته اقتصادی مجلس را در آینده مشاهده کنیم.

وی با اشاره به نقش محمدباقر قالیباف در کارشناسی و عملیاتی بودن بسته اقتصادی مجلس گفت: آقای قالیباف مدت های مدیدی در مدیریت کلان اجرایی حضور داشته و از نزدیک با مسائل اقتصادی کشور آشنا است. مهمتر آنکه سابقه خوبی هم در حوزه اجرا داشته است، لذا در حوزه قانونگذاری آنچه اهمیت دارد، شناخت صحیح از چالش های کشور است تا با احصای نقاط قوت و ضعف، قوانینی تصویب شوند که راهگشا باشند.

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: اقتصاد کشور در 40 سال گذشته سیاست زده شده است. در کنار آقای قالیباف نمایندگانی هستند که در گذشته سابقه کار کلان اجرایی در دولت داشتند اگر فارغ از دیدگاه های سیاسی، وحدت نظری درباره شاخص های اقتصادی بین آنها شکل بگیرد به نظرم بسته اقتصادی مجلس می تواند به اهداف خودش می رسد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت