ماموریت انتخاباتی زریبافان و هاشمی ثمره برای احمدی نژاد/سودای بازگشت به خیابان بهشت

کد خبر: 200852

مقرر شده است كه يكي از ياران نزديك رئيس‌جمهور که به جناح اصولگرا نزدیک‌تر محسوب می شود برنامه‌هاي اين جريان را براي انتخابات شوراي شهر و انتخاب كانديداهايي موثر و مطلوب پيگيري كند و طيف ديگري از آنان که تکنوکرات‌ها ی دولت را تشکیل می دهد تحت سیاست تبلیغاتی جریان انحرافی براي انتخابات رياست‌جمهوري آينده آماده شوند! بر اساس دیدگاه کارشناسان در دولت احمدی نزاد همیشه دو جناح حضور دارند که یکی به اصولگرایان و دیگری به جریان انحرافی نزدیک است.

سرویس سیاسی «فردا»: روزنامه تهران امروز در گزارشی ویژه به از ماموريت انتخاباتي زريبافان و هاشمي ثمره براي احمدي نژاد خبر داده است و دلایل آغاز فاز جديد تخريب‌ها عليه مديريت شهري بررسی کرده است. متن کامل این گزارش به این شرح است؛

دولت در یک اقدام غیر متعارف ورود زودهنگامی به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا که سال آینده برگزار می شود، خواهد داشت. نشانه های این ورود هم از آغازین روزهای امسال دیده می شود؛ جایی که رسانه دولت تخریب مدیریت شهری را به یک ماموریت ویژه و روزانه خود تبدیل کرده و استانداری تهران نیز اساسا وظیفه ای جز تخریب شهرداری برای خود نمی بیند. آنگونه که بررسی تحرکات رسانه ای و خبرهای موثق حکایت می کنند، سیبل مدیریت شهری در حملات دولتی‌ها به اصولگرایان اهمیتی بیش از گذشته یافته است

همزمان با نزدیک شدن عمر دولت دهم به سال آخر خود، خبرها و گزارش های رسیده از پاستور حاکی از آن است که اتاق فکر دولت،تعیین راهبردهای «دوران پس از خرداد سال 91» را شدت بخشیده و در تازه ترین تحرکات، تدارک گسترده ای برای بازگشت احمدی نژاد به سنگر مدیریت شهری تهران در نظر گرفته است. براساس آنچه در برخي رسانه‌ها منتشر شد یکی از اولويتهای راهبردي آنان به پيروزي در انتخابات شوراي شهر و به دست گيري مجموعه شهرداري تهران تغییر یافته است. طبق اين گزارش‌ها در جلسه اخير اين طيف بر اين نكته تاكيد شده است كه ادامه حيات جريان انحرافي با تكيه دوباره احمدي‌نژاد بر كرسي شهردار تهران و همچنين كسب جايگاه رياست‌جمهوري توسط يكي از اطرافيان وي امكان‌پذير مي‌باشد! بر اين اساس مقرر شده است كه يكي از ياران نزديك رئيس‌جمهور که به جناح اصولگرا نزدیک‌تر محسوب می شود برنامه‌هاي اين جريان را براي انتخابات شوراي شهر و انتخاب كانديداهايي موثر و مطلوب پيگيري كند و طيف ديگري از آنان که تکنوکرات‌ها ی دولت را تشکیل می دهد تحت سیاست تبلیغاتی جریان انحرافی براي انتخابات رياست‌جمهوري آينده آماده شوند! بر اساس دیدگاه کارشناسان در دولت احمدی نزاد همیشه دو جناح حضور دارند که یکی به اصولگرایان و دیگری به جریان انحرافی نزدیک است.

در این چند سال نیز به تبع فضای سیاسی و اهداف دولت هر کدام از این دو طیف ماموریت‌هایی را برعهده گرفته‌اند. تازه ترین اتفاق در این ماجرا آن است که تیم فکری دولت که بیش از همه به حلقه انحرافی نزدیک‌تر است، سناریویی دیگری را نیز در آستين پرورده است. این خبر دیروز البته رسانه ای و در فضای مجازی منتشر شد. بر این اساس فتح شورای شهر و کسب مجدد جایگاه شهرداری تهران برای تیم فعلی دولت اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. این ماموریت بر اساس خبرهای موثق بر عهده بال غیر جنجالی و اصولگرای دولت گذاشته شده است. بر این اساس دولت در یک اقدام غیر متعارف ورود زودهنگامی به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا که سال آینده برگزار می شود، خواهد داشت.

نشانه های این ورود هم از آغازین روزهای امسال دیده می شود جایی که رسانه دولت تخریب مدیریت شهری را به یک ماموریت ویژه و روزانه خود تبدیل کرده و استانداری تهران نیز اساسا وظیفه ای جز تخریب شهرداری برای خود نمی بیند. آنگونه که بررسی تحرکات رسانه ای و خبرهای موثق حکایت می‌کنند، سیبل مدیریت شهری در حملات دولتی‌ها به اصولگرایان اهمیتی بیش از گذشته یافته است. مدل روسی گزینه کم شانس دولت از همان سال آغازین دولت دهم، کارشناسان سیاسی با رصد فعالیت های دولت بخصوص رئیس جمهور و حلقه اطراف وی پیش بینی می کردند که دولت دهم بر خلاف سنت سیاست ورزی ایران، برای دولت بعدی خود برنامه هایی دارد. از این رو از 2 سال پیش به این سو، سناریوی های احمدی نژاد برای دولت یازدهم یکی از بحث های دامنه دار رسانه ای و محافل سیاسی بوده است. انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاونت اولی رئیس جمهور که در رسانه‌ها و افواه خصوصی به عنوان نزدیک ترین چهره دولتی به احمدی نژاد محسوب می‌شد و می‌شود اولین گمانه زنی‌ها پیرامون مدل مطلوب احمدی نژاد را آشکار کرد. هر چند این انتصاب به خاطر مخالفت مقام معظم رهبری چند روزی بیشتر دوام نیاورد اما اصرار های بعدی رئیس جمهور در حمایت از وی در مقابل اصولگرایان نشان داد که مسئله مشایی فراتر از حضور در دولت دهم است. از این‌رو در محافل سیاسی خبرهایی منتشر شد که احمدی نژاد در تهران نیم‌نگاهی‌هم به مدل سیاست ورزی پوتین در مسکو دارد. کسی که بعد از محدویت قانونی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، مدودف را به عنوان حافظ این جایگاه برای 4 سال در نظر گرفته و با حمایت از او باعث پیروزی وی شد و بالاخره دیروز مجددا به طور رسمی به این جایگاه بازگشت. با این همه دولت دهم رفتاری پیچیده‌تر از آن دارد که بتوان مدل روسی را تنها سناریوی دولت دهم برای دولت یازدهم دانست آن هم در شرایطی‌كه به خاطر عملکرد جریان خاص دولت، شانس موفقیت این گزینه کمتر از هر زمان‌ دیگری شده و اصولگرایان منتقد نیز نشان داده‌اند که حاضرند ائتلافی بزرگ در مقابل نماینده این دولت در انتخابات ریاست جمهوری تشکیل دهند. حادثه اردیبهشت سال گذشته که منجر به خانه نشینی 11 روزه رئیس جمهور شد، نقطه عطفی در تحولات حوزه آتی سیاسی کشور محسوب می‌شود. مقاومت رئیس جمهور در برابر برخی مصالح کشور و عدم فاصله گیری وی از جریانی که به شدت او را تحت تاثیر قرار داده‌اند، باعث شد که حتی بسیاری از دولتمردان فعلی نیز به این ایده نزدیک شوند که دولت دهم سوختی برای دولت بعدی نخواهد داشت. از این‌رو گزینه خانه نشینی و خروج رسمی از قدرت به گمان برخی از تحلیلگران، تنها راهی است که پیش روی این دولت به خطر تندروی های یک حلقه انحرافی باقي مانده است.

این گمانه اما با رفتارهای احمدی نژاد تطابق ندارد و بررسی رفتار های وی از جمله تداوم و حتی تشدید هجمه علیه نهادهای رسمی و اصولگرا و همچنین اصرار بر در پیش گرفتن سیاست راضی سازی کوتاه مدت مردم در مقابل اجرای قانونی هدفمندی یارانه‌ها و توام با در نظر گرفتن منافع بلند مدت مردم و کشور، نشانگر آن است که این رفتار‌ها با اهداف خاصی صورت می گیرد که نقطه پایانی آن رقابت های انتخاباتی دوره بعدی خواهد بود. از این‌رو به نظر می رسد که علاوه بر مدل روسی، تلاشهای موازی دیگری نیز صورت می گیرد که بتواند مدل تازه ای را صورت بندی کند. دراین شاخه عملکرد رسانه دولت و همچنین برخی تصميمات دولت و هیات وزیران نشان می دهد که سرمایه گذاری بر روی برخی وزرا چون علی نیکزاد ‌‌یا چهره های پشت پرده دیگری با شدت در حال انجام است! طبق خبري كه از جلسه اخير عوامل اين جريان منتشر شده، ‌تكيه اصلي این طیف بر «مير حسن موسوي» رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و همچنين «علي نيكزاد» وزير راه و مسكن مي‌باشد! البته مي‌توان مانور تبليغاتي و رسانه‌اي دولت براي نيكزاد را كه به ويژه به واسطه پروژه مسكن مهر شناخته شده است ، در اين جهت تفسير كرد و مهم‌تر از همه اينكه دولت افتتاح بيش از 80 درصد پروژه‌هاي مسكن مهر را براي امسال و سال آينده در نظر گرفته است و همين مي‌تواند نشانه‌اي از اين رويكرد تبليغاتي براي گزينه‌هايي چون نيكزاد باشد! تخريب ها؛ نسخه‌اي براي بازگشت به ‌بهشت؟! تدارک رسیدن به خیابان بهشت تهران اینگونه طراحی شده كه حملات و تخريب‌هاي سازماندهي شده و مشخصي عليه شهرداري تهران و تلاش براي ناكارآمد نشان دادن مديريت آن آغاز و تا انتخابات شوراها ادامه داشته باشد! نمونه عيني اين رويكرد را مي‌توان در فعاليت‌هاي تخريبي دو روز گذشته ارگان دولت و انتشار ويژه‌نامه تخريبي عليه شهرداري تهران مشاهده كرد! در واقع مي‌توان گفت كه با برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مشخص شدن تركيب سياسي آن كه ناكامي دولت در اين انتخا‌بات را نشان داد، جريان انحرافي دولت را به اين نتيجه رساند كه از تنها فرصت‌هاي باقيمانده براي امكان پذيري ادامه حيات سياسي خود استفاده كند! از آنجا كه بقاي سياسي آنان با توجه به عملكرد نامطلوب دولت نهم و دهم و نارضايتي وسيع افكار عمومي تا حد زيادي به خطر افتاده است، رويكرد تخريبي مهم‌ترين گزينه مطلوب آنان خواهد بود كه در پناه آن عملكرد رقبا را ناكارآمد جلوه دهند! گ زارشات منتشر شده نشان مي‌دهد كه مجتبي ثمره هاشمي و احمد زريبافان براي ساماندهي فعاليت‌هاي انتخاباتي و تبليغاتي دولت در خصوص انتخابات شوراي شهر مامور شده‌اند و وظيفه انتخاب كانديداهاي مطلوب و مناسب را بر عهده دارند. برهمين اساس و در چارچوب اين رويكرد فعاليت‌هاي وسيع تخريبي اين جريان عليه مجموعه شهرداري تهران وارد فاز جديدي خواهد شد و همانگونه كه در چند روز اخير نشان داده شد، رنگ و بوي جديد خواهد گرفت! جريان دولتي در راستاي اين اهداف سياسي و انتخاباتي مطمئنا از ابزارهاي گوناگوني بهره خواهد جست! در اين بين هيچ چيز براي آنان بيش از اين مطلوبيت ندارد كه در سايه تخريب شهردار تهران و زير سوال بردن عملكرد مديريت شهري، ظرفيت خاصي را براي پيروزي در انتخابات شوراها ايجاد كنند! مسئله‌اي كه با علم به آن، از ماه‌ها و سال‌هاي پيش در دستور ارگان رسانه‌اي و تبليغات رواني دولت قرار گرفته و در رويكرد جديد آنان نمود بارزتري يافته است!

حجم تخريب‌ها و بي‌اخلاقي‌هاي صورت گرفته عليه شهرداري تهران در جريان انتخابات مجلس شوراي اسلامي و همچنين سيلاب بي‌سابقه تهران مشاهده شده و مي‌توان پيش‌بيني كرد كه در ماه‌هاي آينده به نحو شديد‌تر و بي‌رحمانه‌تري دنبال شود! در اين راستا اضلاع ديگر مثلث تخريب نيز بيكار نخواهند نشست! مجموعه نيروهاي تندروي موسوم به جريان پايداري، دولت و اصلاح طلبان سه ضلع مثلثي را تشكيل خواهند داد كه در يك هدف مشترك خواهند بود و آن نيز تخريب شهردار تهران و ناكارآمد جلوه دادن مديريت شهري! همانگونه كه در جريان سيلاب اخير تهران اين سه ضلع مثلث تخريب به هم رسيده و بد اخلاقي‌هاي سياسي و تخريب‌هاي هماهنگي را عليه شهرداري و مترو‌ تهران به انجام رساندند،‌پيش‌بيني چنين ائتلافي از هم‌‌اكنون مشهود مي‌باشد و در عين حال به اين نكته مي‌بايست اشاره كرد كه همانگونه كه در جريان تخريب‌هاي اخير،‌بسياري از بزرگان اصولگرا به دفاع از عملكرد شهردار تهران برخاسته و مقابل بي‌اخلاقي‌هاي صورت گرفته واكنش نشان دادند، ‌از هم‌‌اكنون نيز مجموعه بزرگ اصولگرايي برابر مثلثي كه نهايتا هدف آن مقابله با ظرفيت‌هاي اصولگرايي اصيل است، متحد شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت