هر آن چیزی که باید درباره دعای شرف الشمس بدانید

کد خبر: 934575

روز شرف شمس چه تاریخی است؟ آداب روز شرف شمس چیست؟ آیا روز شرف شمس هر سال تکرار می‌شود؟ ارتباط روز شرف شمس با جواهرفروشی‌ها چیست؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره روز شرف شمس پاسخ می‌دهیم.

روز نوزدهم فروردین ماه به روز شرف الشمس معروف است، روزی که در آن خورشید ۱۹ درجه در برج حمل یا همان فروردین قرار می‌گیرد. روز شرف الشمس از نظر منجمان مسلمان روز بسیار پربرکت و خوبی است. مردم از گذشته معتقد بودند که در روز شرف الشمس نمایندگان خورشید به روی زمین می‌آیند و چند ساعتی در زمین می‌مانند. در روز شرف الشمس دعایی که به امیرالمومنین (ع) نسبت می‌دهند را معمولا بر روی پشت یک انگشتر عقیق حک می‌کنند. به همین دلیل در روز نوزدهم فروردین ماه یا همان روز شرف الشمس مردم زیادی نزد جواهرفروش می‌روند تا برایشان کار حکاکی را انجام دهد.

مطلب مرتبط: روز شرف الشمس

دعای شرف الشمس را روی چه چیزهایی می‌توان نوشت؟

در روز شرف الشمس دعای شرف الشمس را روی طلا، کاغذ، پارچه زرد و یا انگشتر عقیق می‌نویسند و در زیر آن حاجت خود را ذکر می‌کنند و بعد آن را در قرآن قرار می‌دهند. دعای شرف الشمس باعث رفع فقر و بلا، حفاظت صاحبش از بیماری و حیوانات گزنده می‌شود و همچنین به صاحبش بزرگی، جلال و عزت می‌دهد.

دعای شرف الشمس

دعای شرف الشمس چیست؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه ‍ ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

اشکال دعای شرف الشمس چیست و به چه معناست؟

دعای شرف الشمس به صورت کامل روی عقیق زرد نوشته نمی‌شود بلکه با اشکال خاصی بر روی آن حک می‌شود. این اشکال از ۵ اسم اعظم خدا تشکیل شده‌اند؛ «الله، جمیل، رحمن، مومن، نور» در حکاکی روی عقیق زرد از پنج حرف نخست اسامی خداوند یعنی «ا.ج.ر.م.ن» استفاده می‌شود. برای کشیدن نقش شرف الشمس از ۱۳ حرف استفاده می‌کنند که چهار حرف دعا از تورات، ۴ حرف دعا از انجیل و ۵ حرف آن از قرآن مجید گرفته می‌شود.

دعای شرف الشمس

در هنگام نوشتن دعای شرف الشمس این نکات را رعایت کنید
 • آداب خاص دعا خواندن مثل توجه، طهارت و وضو داشتن
 • دقت کنند که حتما در وقت شرف الشمس یعنی از ساعت ۱۱ صبح تا ۲۳ شب نوشته شود.
 • دعای شرف الشمس حتما از سمت راست نوشته شود.
 • هیچ خطوطی در دعای شرف الشمس دو بار حک نشود.
 • سوراخ‌های خطوط ستاره، میم، واو و ها نباید بسته شود.
 • خط هایی که در ابتدا و انتهای دعای شرف الشمس قرار دارد نباید همدیگر را قطع کنند.
 • الف‌ها در دعای شرف الشمس به یک اندازه باشد.
 • واو آخر دعای شرف الشمس روی همه دعا بیاید.
 • دعای شرف الشمس حتما با گلاب و زعفران روی عقیق زرد، ورقه طلا یا کاغذ زرد رنگ کشیده شود.
آداب نوشتن دعای شرف الشمس

حل شدن مشکلات از مهم ترین خواص دعای شرف الشمس است. اما شما باید برای نوشتن دعای شرف الشمس آداب ویژه‌ای را نیز رعایت کنید. شما باید در روز شرف الشمس یا همان روز نوزدهم فروردین ماه ابتدا دو رکعت نماز حاجت مثل نماز صبح بخوانید و بعد از خواندن نماز ۱۰۰ صلوات بفرستید. بعد دعای شرف الشمس را روی عقیق انگشتر یا کاغذ یا ورقه طلا بنویسید و در زیر دعای شرف الشمس حاجت خود را بنویسید و بعد آن را در لای قرآن بگذارید. اگر دعای شرف الشمس را در سال‌های گذشته روی عقیق نوشته‌اید، حتما در روز شرف الشمس و ساعت آن، با یک سوزن دوباره روی خطوط بکشید. اگر هم دعای شرف الشمس را روی کاغذ نوشته‌اید، هرگز آن را باز نکنید و چشم کسی نیز به آن نیفتد. دعای شرف الشمس را در چهارشنبه آخر سال درون آب روان بیندازید.

دعای شرف الشمس

خواص شرف الشمس

همان گونه که گفتیم شرف الشمس دارای خواص بسیار زیاد و غیرقابل کتمانی است. مثلا شخصی نزد پیامبر اسلام (ص) رفت و از دزدیده شدن اموالش شکایت کرد. حضرت فرمود چرا انگشتر عقیق در دست نمی‌کنی تا از هر بدی محفوظ بمانی. همچنین فردی را از مقابل حضرت باقر (ع) می‌گذراندند که تازیانه زیادی خورده بود. حضرت از انگشتر عقیق او سوال کرد و اینکه اگر همراه بود تازیانه نمی‌خورد. در موردی دیگر فردی را نزد حاکم ظالمی می‌بردند که حضرت صادق (ع) به او انگشتر عقیقش را داد و به آن فرد گزندی نرسید. همچنین در روایت آمده که خداوند همه ملک سلیمان را در انگشتر او قرار داده بود. هر وقت حضرت سلیمان بر روی انگشتر خود دست می گذاشتند؛ جن، انس، پرندگان و حیوانات نزد او حاضر می‌شدند و اوامر حضرت سلیمان را اطاعت می‌کردند. حتی باد از حضرت سلیمان اطاعت می‌کرد و تخت او را نیز جا به جا می‌کرد. شرف الشمس برای در امان ماندن از چشم زخم، برآورده شدن حاجات و افزایش روزی بسیار موثر است. همچنین همراه داشتن سنگ شرف الشمس باعث حفظ سلامت بدن، درمان بیماری‌ها، افزوده شدن توان بدنی و آرامش می‌شود.

مطلب مرتبط: طلسم شرف الشمس

سنگ عقیق زرد بهترین گزینه برای نوشتن دعای شرف الشمس

سنگ عقیق به خصوص سنگ زرد رنگ بهترین گزینه برای نوشتن و حکاکی دعای شرف الشمس است. چرا که سنگ عقیق دارای خواص بسیار زیادی است که در روایات و احادیث نیز ذکر شده است. سنگ عقیق باعث افزوده شدن رزق و روزی، حفظ صاحبش از فقر، بلا و گرفتاری و همچنین سبب استجابت دعا می‌شود. امام صادق (ع) درباره تاثیر انگشتر عقیق بر افزایش رزق و روزی فرمودند: «بسیار عجیب است دستی که انگشتر عقیق داشته باشد از دینار و درهم خالی شود.» (۱) همچنین امام زین العابدین (ع) فرمودند: «دستی که انگشتر عقیق در آن است، حاجت آن برآورده خواهد شد.» (۲) و در حدیث دیگری امیرالمومین (ع) می‌فرمایند: «انگشتر عقیق دست کنید تا باعث برکت شما شود و از بلاها در امان بمانید.» (۳) حضرت صادق (ع) در حدیثی به خاصیت عقیق برای ایمن ماندن در سفر اشاره کرده و فرموده‌اند: «عقیق، پناهگاهی برای سفر است» (۴) حضرت رسول اکرم (ص) نیز وعده داده‌اند که تا وقتی انشگتر عقیق در دست شماست، غم و اندوهی بر شما وارد نمی‌شود. (۵)

پی‌نوشت:
 1. وسائل الشیعه، ج 5، ص 91
 2. همان
 3. مستدرک الوسائل، ج 3، ص 297
 4. کافی، ج 6، ص 470
 5. ثواب الاعمال، ص 376 و 377
منابع:

باشگاه خبرنگاران

راسخون

ستاره

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها