۱۰ گیاه زیبایی که بدون نور خورشید در خانه رشد می‌کنند

کد خبر: 701609

آناناسیان (Bromeliads) یک گیاه عالی برای رشد در داخل منزل و یا محیط کار است، بیشتر گونه‌های این گیاه در سایه توان رشد دارند. در واقع این گیاه یک گیاه استوایی است، اما شما می‌توانید در هرجای منزل آنها را قرار دهید. این گیاه قادر است زیر نورهای فلورسنتی هم رشد کند.

۱۰ گیاه زیبایی که بدون نور خورشید در خانه رشد می‌کنند
۱۰ گیاهی که بدون نور خورشید در خانه رشد می‌کنند
سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: گیاهانی که بدون نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند و برخی دیگر حتی قادرند با نور فلورسنت نیز به رشد خود ادامه دهند. در این‌جا شما را با ۱۵ گیاهی که به نور چندانی برای رشد نیاز ندارند، آشنا می‌کنیم. این سخن بسیار درستی است که گیاهان بدون نور خورشید قادر به ادامه حیات نیستند، اما در این بین گیاهانی نیز هستند که با کمترین نور ممکن هم می‌توانند زنده بمانند.
۸ نکته طلایی درباره نگهداری از بامبو
بنابراین اگر خانه یا دفتر کارتان پنجره‌ای رو به خورشید ندارد و یا به خاطر ساختار آنها نور کافی به درون اتاق نمی‌تابد، شما مجبور نیستید که گل‌هایتان را به حمام و یا غذا خوری ببرید تا نور کافی دریافت کنند. خوشبختانه گیاهانی وجود دارند برای رشد به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند. از این رو شما می‌توانید آنها را درون اتاق کم نور نیز قرار دهید و از زیبایی و طراوتشان نهایت لذت را ببرید.
بیشتر بخوانید: ۱۰ روش موثر برای مبارزه با آفات گل و گیاه خانگی
اگر شما به دنبال چنین گیاهانی هستید، باید به دنبال گیاهانی باشید که زندگی کردن زیر نور غیر مستقیم خورشید را پس داده باشند. وگرنه بعد از چند روز پژمرده خواهند شد. گیاهانی که شما برای شرایط کم نور می‌خواهید، بسیار ایده آل و دوستداشتنی هستند که بطور طبیعی بدون نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند. در این یادداشت ما شما را به ۱۵ نوع از گیاهانی را که بهترین رشد و شادابی را زیر نور غیر مستقیم خورشید دارند آشنا می‌کنیم.
نکاتی مهم قبل خرید گل آپارتمانی
درخت اژدها
۱. درختچه اژدها
درختچه اژدها (Dracena) بسیار زیباست و می‌تواند در نشیمن خانه‌تان رشد کند. این گیاه در حدود ۵۰ گونه دارد که بیشترشان بومی آفرقا هستند. هرس و آبیاری منظم برای این گیاه مهم است. توجه داشته باشید که گونه‌های مختلف درخت و درختچه اژدها نباید زیر نور خورشید قرار بگیرند و در ضمن با آب گرم و یا ولرم به هیچ وجه آبیاری نشوند.
آناناسیان
۲. آناناسیان
آناناسیان (Bromeliads) یک گیاه عالی برای رشد در داخل منزل و یا محیط کار است، بیشتر گونه‌های این گیاه در سایه توان رشد دارند. در واقع این گیاه یک گیاه استوایی است، اما شما می‌توانید در هرجای منزل آنها را قرار دهید. این گیاه قادر است زیر نورهای فلورسنتی هم رشد کند.
پر سیاوش
۳. پرسیاوش
گیاه پر سیاوش(maidenhair fern) سرده‌ای است با حدود ۲۰۰ گونه از پرسرخسیان، که معمولا در طبیعت کنار قارچ های خوراکی محبوب مردم رشد می‌کند. این گیاه با برگ سبز و درخشانش که شبیه به موی انسان است به نظر می‌تواند زیبایی خانه‌تان را دو چندان کند. توجه داشته باشید که به طور مرتب آب به این گیاه برسد، البته از آبیاری بیش از حد هم اجتناب کنید. نگهداری این گیاه نیز به خاطر دوست داشتن نور کم برای درون اتاق‌ توصیه می‌شود.
۹ اشتباه که باعث مرگ گیاهان آپارتمانی می‌شود اینجا بخوانید
گیاه
۴. گیاه Parlor Palm
گیاه Parlor Palm نام یگ گونه از خانواده نخل‌ها است. از این گیاه تقریبا در هر موقعیتی در نشیمن خانه می‌توان استفاده کرد، حتی در کنج‌های اتاق که معمولا هیچ گیاهی قادر به زندگی نیست. این گیاه با اندکی نور خوشه گل‌های زرد و کوچک در فصل بهار به بار می‌آورد اما اگر نور خیلی کم باشد شکوفه نمی‌دهد. این گیاه فقط در شرایطی که خاکش خشک شد، نیاز به آب دارد، در غیر این‌صورت با آبیاری زیاد باعث مرگش نشوید.
چتر پاپیروس
۵. چتر پاپیروس
گیاه چتر پاپیروس (Umbrella papyrus) یک گونه از نخل است که همیشه سر سبز است. این گیاه بطور طبیعی در سایه و جای کم نور رشد می‌کند. بسیاری از علاقه مندان از این گیاه برای مجموعه خود زیر سایه استفاده می‌کنند. این گیاه نیازمند به بستری مرطوب است. شما می‌توانید گیاه چتر پاپیروس را به همراه گلدان روی یک سینی پر از آب قرار دهید.
گیاه ماری
۶. زبان مادر شوهر یا گیاه ماری
گل زبان مادر شوهر نیاز به نگهداری جدی ندارد و آن را به عنوان گل مار نیز می‌شناسند. این گل در اتاق نشیمن بسیار بادوام و محبوب است. توانایی این گیاه برای رشد در مناطق کم نور واقعا شگفت انگیز است. بی شک از نگهداری این گیاه خوشتان خواهد آمد.
گیاه خزنده
۷. گیاه خزنده
این گیاه یک نوع خزنده است که رشد کندی دارد و دارای شاخ و برق سبز تیره کوچک و چرمی شکل است. این گیاه با شاخ و برگ انبوه به هر سطحی می‌چسبد و محیط را با برگ‌هایش پر از زرق و برق می‌کند. از آبیاری زیاد این گیاه خوداری کنید و سعی کنید وقتی خاک گیاه خشک شد آبیاری کنید.
فیلودندرون
۸. فیلودندرون
گیاه فیلودندرون (Philodendrons) در نور کم رشد می‌کند و با چنین محیطی سازگاری دارد و در دو گونه رونده و بوته‌ای یافت می‌شود. خاک این گیاه باید به طور مداوم مرطوب باشد اما خیس نباشد. بهتر است قبل از هر بار آبیاری کمی صبر کنید تا خاکش مقداری خشک شود.
گیاه سایه دوست
۹. گیاه Calathea
گیاه Calathea (گیاهی مزین با پرهای طاووسی مانند) از جمله گیاهانی است که دارای شاخ و برق بسیار زیبا است که می‌توان درون خانه از زیبایی‌هایش استفاده کرد. این گیاه در سایه روشن خوب رشد می‌کند و برای ادامه زندگی به دمای حداقل ۱۳ درجه سانتی گراد نیاز دارد.
این گیاه آبیاری مکرر را ترجیح می‌دهد (آبیاری باید با توجه به شرایط نور و درجه حرارت انجام شود) و خاک آن باید کمی مرطوب باشد.
اینجا بخوانید: هوای منزلتان را با این گیاهان تصفیه کنید
مارانتا
۱۰. مارانتا لوکونورا
گل زیبای مارانتا، دوستدار مناطق خنک است و از گرما و رطوبت خوشش نمی‌آید باید در نقطه‌ٔ سرد و خنک خانه یا اداره نگهداری شود. این گیاه در مناطقی که داری نور کمی است، رشد خوبی می‌کند. اگر این گیاه زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برگ‌هایش برمی‌گردند و شروع به عرق کردن می‌کند. این گیاه را باید از آفات حفظ کرد و همچنین علف هرزها در گلدان این گیاه خوب رشد می‌کنند. شما با تمیز کردن خاک از علف هرزها به کمک این گل زیبا بشتابید.
گیاه Sword fern
۱۱. گیاه Sword fern
این گیاه قادر است به یک گیاه زیبا و همیشه سبز تبدیل شود. این گیاه از نور مستقیم خورشید خوشش نمی‌آید، سعی کنید به هیچ وجه آن را زیر نور مستقیم قرار ندهید. این گیاه در خاک اسیدی به خوبی رشد می‌کند و خاکش باید مرطوب باشد. چون برای رشد، به چنین محیطی نیاز دارد. بنابراین توجه داشته باشید که سطح خاک آن همیشه مرطوب باشد.
پوتوس
۱۲. پوتوس
پوتوس از خانواده گل شیپوریان است که در جنوب شرق آسیا به عنوان گل ثروت بسیار شناخته شده است. این گیاه به طور گسترده در گلخانه این کشورها پرورش داده می‌شود. این گیاه به نگهداری زیادی نیاز ندارد و می‌تواند بدون نور مستقیم خورشید رشد کند. این گیاه بسیار رونده هست و می‌تواند به هر محیطی بچسبد. این گیاه قادر است در حمام، آشپز خانه و اتاق نشیمن رشد کند. این گیاه همچنین به عنوان تصفیه کننده منواکسید از هوا شناخته شده است.
گیاه عنکبوتی
۱۳. گیاهان عنکبوتی
همه ما زیبایی گیاه عنکبوتی را با رنگ سبز و حاشیه کرم زیبای آن وقتی درون گلدان از جایی آویزان شده است را دیده‌ایم. این گل با نمایی که دارد می‌توان آن را روی تاخچه و سردر ورودی خانه‌ها نصب کرد. این گیاه نیز قادر است هوا را تصفیه کند و در زیر نور غیر مستقیم خورشید توانایی رشد و شکوفا شدن را دارد. به یاد داشته باشید که نور مستقیم خورشید می‌تواند برگ‌هایش را بسوزاند.
برگ قاشقی
۱۴. گل چمچمه‌ای یا برگ قاشقی
اگر اکثر گیاهانی را که ذکر شد، نمی‌توانید به دست بیاورید، گل برگ قاشقی جایگزین بسیار زیبا و دوست داشتنی‌ای است. این گیاه به طرز باور نکردنی‌ای آسان رشد می‌کند. این گیاه در زیر سایه شکوفا می‌شود و می‌تواند هوا را نیز تصفیه کند.
ملکه نقره ای
۱۵. ملکه نقره ای
ملکه نقره یک گیاه بسیار زیبا است. این گیاه یکی از بادوام‌ترین گیاهانی است که می‌تواند در محیط داخلی خانه رشد کند. این گیاه به درد کسانی می‌خورد که از گل و گیاه و نگهداری از آن چیزی خاصی نمی‌دانند.
راهنمایی‌هایی درباره گیاهان
گیاهان خانه خود را بیش از حد آب ندهید، حتی اگر در گلخانه باشند سعی کنید با توجه به نیاز گیاه به آن آبیاری کنید.
در فصل زمستان با آبیاری زیاد با کوتاهی عمر گیاه نشوید.
سعی کنید یک بار در سال آن هم در دوره رشد گیاه در فصل تابستان به آن کود مایع مربوط به خودش را بزنید.
برای نگهداری گیاه در اندازه‌های مطلوب خود، سعی کنید به موقع آن‌ها را هرس کنید.
گرد و غبار روی سطح برگ‌ها را به موقع تمیز کنید.
توجه داشته باشید که آفات، به ویژه علف‌های هرز می‌توانند باعث آزار گیاه و حتی نابودی آن شوند.
منبع: balconygardenweb
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها