چگونه از رطوبت گرفتن دیوارها جلوگیری کنیم؟

کد خبر: 751851

رطوبت دیوار‌ها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوار‌ها پدید آمده باشد. بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود.

چگونه از رطوبت گرفتن دیوارها جلوگیری کنیم؟

سرویس سبک زندگی فردا: از گذشته‌ها تاکنون سعی بر آن شده است دیوار‌های ساختمان طوری ساخته شود تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود، زیرا نم و رطوبت خسارت جبران ناپذیری را بر ساختمان وارد می‌کند. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت چیدانه می‌خوانیم.

چگونه از رطوبت گرفتن دیوارها جلوگیری کنیم؟

یکی از این مشکلات نم کشیدن دیوار‌ها و به مرور تخریب شدن آنهاست. در ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که با انجام چه کار‌هایی می‌توانید از تخریب دیوارها جلوگیری کرد؟

رطوبت را کاهش دهید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت خانه‌ها است. در برخی از خانه‌ها از وسیله‌های افزایش رطوبت استفاده می‌شود که بهتر است میزان کمتری از این وسیله استفاده شود. یکی دیگر از راه‌های کاهش رطوبت بازکردن پنجره‌ها است که باعث می‌شود تا رطوبت خانه خارج شود.

لباس‌ها را سریع خشک کنید.

بسیاری از خانه‌ها این روز‌ها آپارتمانی شده اند و دیگر فضایی برای خشک کردن لباس‌ها وجود ندارد. در این موارد خانم‌های خانه مجبورهستند تا لباس‌ها را در خانه خشک کنند. یکی دیگر از عواملی که باعث نم کشیدن دیوار‌ها می‌شود زیادماندن لباس‌های خیس در فضای خانه است. سعی کنید تا به سرعت لباس‌ها را خشک کنید. همچنین در داخل خانه رطوبت نیز افزایش می‌یابد.

درهنگام شستن دیوار‌ها مراقب باشید.

در هنگام شستن دیوار‌ها مواظب باشید از آب زیادی استفاده نکنید. برخی از خانواده‌ها برای اینکه دیوار تمیزتری داشته باشند در مدت‌های کوتاه دیوار خانه‌ها را می‌شویند و همچنین استفاده از مواد شوینده برای تعداد دفعات زیاد می‌تواند باعث این مشکل و همچنین از بین رفتن رنگ دیوار شود.

شناسایی نم دیوار: لکه‌های آب

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید لکه‌های آب است. بعضی مواقع دیوار‌های خانه حالت اولیه خودش را از دست می‌دهد. این می‌تواند نشانه‌ای از وجود نشتی آب در پشت دیوار‌ها باشد. به محض اینکه این لکه‌ها را دیدید سریعا برای حل این مشکل اقدام کنید.

اگر کار از کار گذشت و رطوبت به داخل دیوار شما منتقل شد چاره‌ای نیست جز آن که دست به کار تعمیر شوید. برای این رفع و تعمیر پیش از هر چیز باید بدانیم سر منشاء این مشکل رطوبتی و نم از کجاست و چه طور ایجاد شده است. با هم چند نمونه از این موارد را بررسی می‌کنیم.

اگر مشکل نم و رطوبت از نشت و ترکیدگی لوله‌های آب باشد.

ممکن است در قسمتی از ساختمان شما یا ساختمان همسایگان شما ترکیدگی لوله اتفاق افتاده و باعث ایجاد رطوبت شده باشد. نشت آب همان چیزی است که باید به شدت نگران آن باشید. زیرا یکی از دلایل تخریب ساختمان‌ها، ترکیدگی لوله و نشت آب است. حتی ممکن است نشت آب بسیار جزئی باشد، ولی به مرور زمان، کم کم به صورت رطوبت و نم جذب دیوار‌ها و همچنین شالوده ساختمان شده و اگر باعث تخریب ساختمان نشود حتما به گچ دیوار‌ها و سقف ساختمان صدمه زده و در مواردی باعث ایجاد بوی نم و رطوبت در کل منزل خواهد شد. اهالی فن این حوزه برای حصول اطمینان از نبود نشت آب یا ترکیدگی لوله، از دستگاه مخصوص نشت یاب آب استفاده می‌کنند. به وسیله این دستگاه می‌توان تشخیص داد که آیا در ساختمان شما یا همسایگان شما، ترکیدگی لوله اتفاق افتاده است یا خیر.

اگر مشکل نم و رطوبت ساختمان از آب باران باشد.

در مواردی هم ممکن است هیچ نشتی در ساختمان، آپارتمان و خانه شما اتفاق نیفتاده باشد. ممکن است علت رطوبت ساختمان از آب باران باشد. به محض شروع فصل بارش در کشور، موارد زیادی از ایجاد رطوبت در منازل گزارش می‌شود. آب باران ممکن است به هر نحوی به منزل شما رسیده باشد. با توجه به سیال بودن آب، گا‌ها پیدا کردن منشا و دلیل ایجاد رطوبت در ساختمان بسیار مشکل می‌شود؛ که با یافتن محل رسوخ آب باران به منزل و نحوه رفع این مشکل می‌توانید این مشکل را رفع نمایید.

اگرتاسیسات لوله کشی ساختمان مشکل داشته باشد و باعث ایجاد نم و رطوبت خانه شده باشد.

در موارد زیادی، وجود نقص در تاسیسات لوله کشی خانه باعث به وجود آمدن نم و رطوبت در ساختمان و خانه می‌شود. اشکال در سیستم لوله کشی فاضلاب منزل، اشتباه در کارگذاری روشویی، سیفون تخلیه فاضلاب لباسشویی، نقص در سیستم تخلیه فاضلاب وان حمام، سیستم تخلیه توالت، سینک ظرفشویی و هزاران اشکال دیگر که ممکن است در هرجایی از تاسیسات ساختمان به وجود آمده باشد.

اگر عایق کاری ساختمان باعث ایجاد نم و رطوبت شده باشد.

حدس اول بسیاری از افراد این است که شاید ایزوگام و عایق توالت یا حمام یا آشپزخانه یا سقف ساختمان سوراخ شده و باعث ایجاد رطوبت و نم می‌شود که این حدس در موارد زیادی باعث می‌شود که اقدام به تخریب قسمت‌هایی از ساختمان کنند. ولی پس از پیدا کردن دلیل اصلی ایجاد نم و رطوبت از این کار پشیمان شوند. بله در بسیاری از موارد وجود نقص در ایزوگام، قیرگونی و عایق‌های مختلف ساختمان باعث نم و رطوبت می‌شود، ولی بهتر است قبل از تخریب توالت، حمام یا آشپزخانه خانه خود، به دلیل پیدا شدن نم و رطوبت متمرکز شوید یا از متخصص این امر کمک بگیرید.

چگونگی تعمیر و لکه گیری نقاطی که از آن‌ها آب به دیوار نفوذ می‌کند

رطوبت دیوار‌ها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوار‌ها پدید آمده باشد. بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود. بگذارید ۲ روز ورقه آلومینیومی به همین شکل باقی بماند و پس از ۲ روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می‌باشد.

این مشکل را می‌توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد. اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد، مشکل از بیرون ساختمان است بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب ذیل عمل نمائید:

دیوار‌ها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید. این نقاط می‌توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می‌شوند و یا زیر طاق بالکن باشد. در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوار‌ها باشد.

شکاف‌های بزرگ و سوراخ‌ها می‌بایست قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند. برای این منظور می‌توانید از سیمان آبی استفاده کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها