۴ ترفند برای خانه تکانی ساده و سریع

کد خبر: 790891

شما می‌توانید برای تمیز کردن مایکروویو از یک کاسه سرکه و یا آب لیمو، آب و صابون مخصوص ظرفشویی استفاده کنید. برای استفاده از این گونه مواد شما محدودیتی ندارید. فقط کافیست با استفاده از یک اسفنج و مقداری از ترکیب موادی که گفته شد، بقایای غذای مانده درون مایکروویو را به خوبی تمیز کنید.

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: در میان وظایفی که بر عهده دارید، تمیز کردن خانه نیز می‌تواند از آن دست از وظایفی باشد که بسیار سخت است. البته وقتی برنامه کاری شما فشرده‌تر می‌شود، بیشتر از پیش برای تمیز کردن خانه وقت کم می‌آورید. شاید پیروی از یکسری اصول در هنگام تمیز کردن خانه به کارتان بیاید تا زودتر و راحت‌تر بتوانید، در یک بازه زمانی خاص تمام نواحی خانه، از حمام تا اتاق خواب را به خوبی تمیز کنید. در ادامه این مطلب شما را با نکات و مراحلی آشنا می‌کنیم تا با پیروی از آن‌ها بتوانید خانه‌تان را به خوبی تمیز کنید.
نکات و مراحل مهم در هنگام تمیز کردن خانه
پیش از شروع خانه تکانی بهتر است از یک برنامه خاص و کاربردی پیروی کنید. شما باید در این برنامه ریزی، زمان تمیز کاری و حتی شیوه نظافت منزل را در نظر داشته باشید. این طرح باعث می‌شود تا تمیز کاری آسان‌تر صورت گیرد و در نتیجه شما زودتر از حالت معمول، خانه‌تان را تمیز می‌کنید. اگر می‌خواهید از تمیزکاری خود رضایت کامل را داشته باشید، در هنگام کار باید صادق باشید تا نتیجه زحمات‌تان به هدر نرود.
بیشتر بخوانید: ۱۰ ترفند ساده برای یک خانه تكانی سريع و بی‌دردسر
اگر می‌خواهید در هنگام نظافت منزل با مشکل جدی روبه‌رو نشوید، باید ماهی یک بار تمام نواحی منزل خود را به خوبی تمیز کنید تا با انبوهی از چرک و کثافت روبه‌رو نشوید. به طور مثال سعی کنید؛ در هر بار پخت و پز اجاق گازتان را به خوبی پاک کنید. این کار شاید پس از آشپزی، زمان زیادی را از شما نگیرد؛ چرا که مواد چسبیده به آن هنوز نرم و قابل جدا شدن هستند. فقط باید توجه داشت که دست‌تان به شعله پخش کن‌ها برخوردی نداشته باشد. اما اگر مواد چرب و دیگر خرده‌های مواد غذای روی صفحه گاز و شعله‌ها باقی بمانند، در دراز مدت خشک شده و تمیز کردن آن‌ها بدون مواد شیمیایی بسیار قوی، تقریبا امکان پذیر نیست.
بیشتر بخوانید: این وسایل را در هنگام خانه تکانی دور بریزید
با این تفاسیر شما باید در مورد شیوه و زمان تمیزی کاری منزل، از یک برنامه دقیق پیروی کنید تا با انباشت آلودگی در خانه روبه‌رو نشوید؛ به طور مثال جارو زدن خانه باید هفته‌ای یک‌بار به صورت کامل انجام شود و یا پاک کردن وسایل منزل از وجود گرد و غبار نیز باید هفته‌ای یک‌بار صورت گیرد تا این گرد و غبار مشکلی برای وسایل الکتریکی و غیر الکتریکی شما به وجود نیاورد. البته برخی از مناطق با توجه به میزان آلاینده‌ها و گرد و غباری که در هوا پراکنده می‌کنند، شاید نیاز به تمیز کاری زودتر از برنامه هفتگی داشته باشند. اگر در چنین مناطقی زندگی می‌کنید، سعی کنید؛ حاشیه درب و پنجره‌ها را با استفاده از درزگیر‌ها بپوشانید تا گرد و غبار کمتری وارد فضای داخلی خانه شما شوند.
۴ ترفند برای خانه تکانی ساده و سریع
تمیز کردن حمام و توالت
حمام یکی از مهمترین مناطقی از خانه است که نیاز به تمیز کاری مناسب دارد. البته در هنگام نظافت توالت اطمینان حاصل کنید که آن را هر چند روز یکبار تمیز کرده باشید. قبل از تمیزکاری حمام و یا توالت حتما از دستکش‌های مخصوص این کار استفاده کنید. به هیچ عنوان در هنگام تمیز کردن توالت با دست خالی این کار را انجام ندهید؛ چرا که این محیط به انواع باکتری و میکروب‌های مضر آلوده است. از این رو با دست خالی به هیچ عنوان دست به نظافت آن نزنید. در هنگام نظافت توالت و حمام ابتدا محیط داخلی آن‌ها را به خوبی خیس کنید. اگر از جرم گیر‌های قوی استفاده می‌کنید، حتما هوا کش را روشن کنید و پس از ریختن جرم‌گیر برای چند دقیقه از محیط داخلی حمام و سرویس بهداشتی خارج شوید. توجه داشته باشید که هر جرم گیری با توجه به کارایی‌ای که دارد به یک مدت زمان خاص نیاز دارد تا روی جرم‌ها اثر بگذارد. معمولا زمان تاثیر جرم گیرها، روی بطری آن‌ها نوشته می‌شود. یک اشتباه رایج که بسیاری از مردم مرتکب می‌شوند؛ این است که آن‌ها یک یا دو نوع از پاک کننده را برای تاثیر بیشتر با یکدیگر مخلوط می‌کنند. توجه داشته باشید؛ این کار بسیار خطرناک است و حتی در پاره‌ای از مواقع می‌تواند موجب مرگ افراد در فضای بسته شود. با این تفاسیر به هیچ عنوان هیچ گونه ماده پاک کننده را با یکدیگر مخلوط نکنید. اگر می‌خواهید بهترین کارایی را از جرم گیر داشته باشید؛ خوب است که قبل از استفاده با شیوه کاربرد آن که معمولا روی بطری‌ها نوشته شده است، آشنا شوید و سپس اقدام به استفاده از آن‌ها کنید.
بیشتر بخوانید: ۳ توصیه مهم که در خانه‌ تکانی باید جدی بگیرید
در هر صورت شما با استفاده از پودر لباسشویی و حتی مایع ظرفشویی نیز می‌توانید فضای داخلی حمام و یا سرویس بهداشتی‌تان را تمیز کنید. دقت داشته باشید که استفاده از آب گرم برای تمیز کردن سرامیک‌ها باعث می‌شود تا مواد پاک کننده تاثیر بیشتری روی آن‌ها داشته باشند. یک نکته بسیار مهم در هنگام تمیز کردن فضای داخلی حمام و سرویس بهداشتی این است که وقتی شما سطح این محیط را مرطوب می‌کنید و روی آن مواد تمیز کننده می‌ریزید، سطح بسیار لغزنده و خطرناک می‌شود. این لغزندگی ممکن است؛ باعث سقوط شما درون حمام و یا توالت شود. با توجه به محیط پر خطر این نوع مکان‌ها، حتما احتیاط لازم را پیش از شستشو به خرج دهید. در هنگام تمیز کردن پنجره حمام و توالت دقت داشته باشید که آب به فن‌ها برخورد نداشته باشد؛ چرا که ممکن است، جریان برق هم باعث سوختگی آن‌ها شود و هم خطر برق گرفتگی را بالا ببرد. احتیاط کردن در چنین شرایطی به نفع شما خواهد بود. سعی کنید، مناطق این چنینی که خطر برق گرفتگی وجود دارد را با استفاده از یک دستمال مرطوب و نه خیس، به خوبی پاک کنید.
۴ ترفند برای خانه تکانی ساده و سریع
تمیز کردن محیط داخلی آشپز خانه
آشپزخانه چون محیط پخت و پز است، تمیز کردن آن آسان نیست؛ اما برای شروع ابتدا ظرف‌های باقی مانده از شام و یا ناهارتان را خوب بشویید. البته برای این کار می‌توانید از ماشین ظرفشوی نیز کمک بگیرید. اگر بنا به هر دلیلی ماشین ظرفشویی ندارید، بهترین کار این است که ظرف‌ها را درون یک لگن پر از آب و مایع ظرفشویی بریزید. سپس از چند دقیقه آن را با استفاده از یک اسفنج نرم خوب بشویید. پس از این مرحله نوبت به تمیز کردن اجاق گاز می‌رسد. از یاد نبرید حتما پس از هر بار استفاده از اجاق گاز و یا مایکرویو آن‌ها را خوب تمیز کنید. این کار از بد بو شدن فضای داخلی آشپز خانه پس از یک مدت جلوگیری می‌کند.
بیشتر بخوانید: خطرات تنفسی استفاده از شوینده‌ها در خانه تکانی جدی بگیرید
شما می‌توانید برای تمیز کردن مایکروویو از یک کاسه سرکه و یا آب لیمو، آب و صابون مخصوص ظرفشویی استفاده کنید. برای استفاده از این گونه مواد شما محدودیتی ندارید. فقط کافیست با استفاده از یک اسفنج و مقداری از ترکیب موادی که گفته شد، بقایای غذای مانده درون مایکروویو را به خوبی تمیز کنید. البته از همین روش نیز برای تمیز کردن اجاق گاز نیز می‌توانید استفاده کنید. فقط قبل از تمیز کردن مایکروویو حتما آن را از برق جدا کنید. در ضمن در هنگام تمیز گردن اجاق گاز، شیر گاز را ببندید و در صورت وصل بودن اجاق گاز به پریز برق، برق آن را قطع کنید. اگر قصد تمیز کردن کف آشپزخانه را دارید با کمک دیگر اعضای خانواده اجاق گاز و برخی دیگر از وسایل آشپزخانه را از آن خارج کنید و سپس با استفاده از یک لگن آب مخلوط با پاک کننده‌ها، کف آشپزخانه را به خوبی تمیز کنید. از یاد نبرید که پنجره آشپزخانه با توجه به این که در محیط پر چربی قراردارد، حتما باید با استفاده از جرم گیر‌ها و یا موادی که باعث نابودی چربی‌های می‌شوند، تمیز شوند. از یاد نبرید؛ پس از تمیز کردن کف آشپزخانه محیط را به خوبی با یک تی حوله‌ای و یا یک تکه پارچه خشک به خوبی خشک کنید تا حادثه‌ای برای اعضای خانواده بخاطر لغزنده بودن محیط به وجود نیاید.
۴ ترفند برای خانه تکانی ساده و سریع
تمیز کردن اتاق خواب
درست مثل سایر نقاط خانه اتاق خواب نیز باید به خوبی تمیز شود. به ویژه تختخواب و ملحفه‌های روی آن؛ چرا که ملحفه و پتو‌ها در اتاق خواب با توجه به تماسی که با پوست و بزاق دهان ما دارند؛ خیلی زود به انواع باکتری و میکروب‌ها آلوده می‌شوند. بهتر است هر ماه ملحفه‌های روی تخت و روی پتو‌ها را با استفاده از ماشین لباسشویی و یا با دستان خود به خوبی بشویید تا آثار به جا مانده از لکه و آلودگی‌ها از رویشان پاک شود. یکی دیگر از مکان‌های آلوده در اتاق خواب‌ها تخت خواب است؛ البته زیر تختخواب‌ها یکی از مکان‌های مناسب برای رشد انواع حشرات بسیار ریز و آلرژی زا است. اگر به فکر تمیز کاری کلی اتاق خواب هستید، ابتدا وسایل درون اتاق خواب را بیرون بیاورید. دقت کنید در جابجایی وسایل از خانواده و یا دوستان خود کمک بگیرید. سپس کف اتاق خواب را به خوبی با انواع شوینده‌ها تمیز کنید. دقت داشته باشید تا زمانی که کف اتاق خواب به خوبی خشک نشده باشد، وسایلی را که بیرون از اتاق خواب هستند را به داخل اتاق خواب نیاورید. چرا که محیط مرطوب یکی از بهترین مکان‌ها برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌های مضر است.
بیشتر بخوانید: با این روش اثر سوختگی روی مبل را از بین ببرید
تمیز کردن پنجره‌های اتاق خواب نیز ممکن است کار بسیار دشواری باشد. در چنین شرایطی سعی کنید با استفاده از یک اسفنج و مقداری آب‌گرم مخلوط با مایع شستشو، پنجره‌ها را به خوبی تمیز کنید. البته کمد‌های دیواری که لباس‌هایتان را درونش قرار می‌دهید، نیز یکی از مکان‌های آلوده در اتاق خواب‌ها هستند که باید به خوبی تمیز شوند. البته شما می‌توانید سالی یک بار کمد‌های دیواری را به خوبی تمیز کنید.
۴ ترفند برای خانه تکانی ساده و سریع
تمیز کردن اتاق پذیرایی
شاید بزرگترین مکانی که باید تمیز شود و همچنین از جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار است؛ پذیرایی خانه شما باشد. چرا که در چنین مکانی است که شما از مهمانان خود پذیرایی می‌کنید. دقت داشته باشید، قبل از تمیز کاری این منطقه از خانه، ابتدا مبل‌ها و حتی صندلی‌های راحتی را در گوشه از اتاق جمع کنید. سپس کف آن را مثل سایر مناطق خانه به خوبی تمیز کنید. اگر پرد‌ه‌های پذیرایی نیاز به شستن داشته باشند، قبل از تمیز کاری کف، آن‌ها را جدا کنید؛ و سپس اقدام به تمیز کاری کف پذیرایی کنید. در مورد شستن پنجره‌ها شما می‌توانید از روشی که برای پاک کردن پنجره‌های اتاق خواب گفته شد، بهره ببرید و پنجره‌های پذیرایی را به خوبی تمیز کنید. دقت داشته باشید به هیچ عنوان زمانی که پرده‌ها روی پنجره نصب هستند، اقدام به تمیز کاری آن‌ها نکنید؛ چرا که هم ممکن است، پرده‌ها آسیب ببینند و هم باعث کثیف شدن آن‌ها می‌شوید. در مورد پاک کردن فرش و مبل‌ها یک روش ساده استفاده از مایع‌هایی است که برای همین منظور تولید شده‌اند و طریقه استفاده از آن‌ها معمولا به صورت راهنما در کنار بطری‌هایشان چسبانده شده است.
بیشتر بخوانید: ترفندهایی برای از بين بردن انواع لكه از روی فرش دستباف
نکته: قبل از تمیز کردن خانه حتما با اعضای خانواده مشورت داشته باشید تا در اجرای برنامه خود دچار مشکل نشوید. در ضمن مواد و وسایل تمیز کاری را از قبل تهیه کنید تا در هنگام نظافت با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید.
منبع: getdebestpro
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت