آموزش روش کاشت سیر

کد خبر: 814246

سیر گیاهی از تیره سوسنی‌ها، که منشاء آن فلات ایران می‌باشد. سیر یکی از گیاهان غده دار دائمی است که خواص دارویی زیادی دارد.

سرویس سبک زندگی فردا: سیر گیاهی از تیره سوسنی‌ها، که منشاء آن فلات ایران می‌باشد. سیر یکی از گیاهان غده دار دائمی است که خواص دارویی زیادی دارد. معمولا غده سیر شامل ۱۲ حبه می‌باشد که این حبه‌ها کنار هم قرار گرفته اند و کلیه آن‌ها توسط یک غلاف پوشیده شده اند. عموما تفاوت سیر با پیاز در همین است. ساقه گل دهنده آن شبیه به پیاز بوده، ولی علاوه بر بذر، غده‌های کوچکی نیز در داخل گل تولید می‌کند. از بذر به ندرت برای ازدیاد سیر استفاده می‌کنند و اغلب از سیرچه‌ها برای تکثیر آن استفاده می‌شود.
مشخصات نام سیر نام لاتین Garlic نام علمی Allium sativum تیره Alliaceae
انواع سیر ۱ - سیر سفید یا سیر معمولی: این نوع سیر ریز بوده و هر غده شامل ۱۲ حبه می‌باشد. پوست روی غده صورتی بوده و مقاومت آن به سرما بیشتر و زودرس‌تر است. ۲ - سیر قرمز: در این نوع سیر، سیرچه‌ها درشت‌تر بوده و رنگ پوشش روی سیرچه‌ها صورتی است. ۳ - سیر روکامبول یا اسپانیایی: منشاء این گونه، کشور مصر می‌باشد. بیشتر در نواحی گرمسیر می‌روید و در انتهای ساقه هوایی تولید سوخیزه می‌کند. شرایط آب و هوایی مناسب: رشد غده سیر در روز‌های بلند و دمای بالا انجام می‌شود و به محض تولید غده رشد سبزینه‌ای گیاه متوقف می‌شود. برای بدست آوردن حداکثر محصول در غده سیر باید تحت شرایط روز‌های کوتاه و دمای پائین رشد سبزینه‌ای به اندازه کافی انجام شود تا در دمای بالا و طول روز بلند غده سازی تسریع پیدا کند. خاک مورد نیاز: سیر را می‌توان در هرنوع خاکی کاشت، ولی عمدتا در خاک‌های سبک مانند رسی شنی نتیجه بهتری می‌دهد کوددهی: این گیاه به مقدار زیادی کود‌های ازته نیاز دارد و همچنین اسید فسفریک، منیزیم، پتاس و آهک زیادی را نیز از خاک می‌گیرد از این جهت باید در زمینی کاشته شود که از نظر کود بخوبی غنی باشد. زمان کاشت: ازدیاد سیر بوسیله سیرچه‌هایی که غده کامل سیر را تشکیل می‌دهند صورت می‌گیرد، اما معمولا از سیرچه‌های خارجی حول محور پیاز اصلی استفاده می‌کنند. زیرا مقاومت آن‌ها نسبت به رطوبت بیشتر است. در مناطقی با زمستان معتدل در پاییز سیرچه را کاشته و در اواخر خرداد آن‌ها را برداشت می‌کنند و اگر در منطقه‌ای زمستان خیلی سرد باشد در اواسط بهمن آن‌ها را کاشته و در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه آن‌ها را برداشت می‌کنند. تکثیر: حبه‌ها را در ابتدا قبل از کاشت از هم جدا کرده و برای مبارزه با حمله قارچ‌ها در خاک، آن‌ها را با قارچ کش بنومیل ضد عفونی می‌نمایند. سپس آن‌ها را در زمینی که قبلا تهیه و کاملا شخم خورده و کود دامی پوسیده به آن داده شده می‌کارند. بهترین روش کاشت خطی با آبیاری نشتی است. در این روش فاصله بین ردیف‌ها ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر در نظر گرفته و فاصله بوته‌ها را نیز حداکثر ۱۲ سانتی متر در نظر می‌گیرند. در کاشت سیر، سیرچه‌ها نباید عمیق کاشته شوند، زیرا محصول کمی بدست می‌آید. حداکثر عمق کشت نباید از ۳ الی ۵ سانتی متر بیشتر باشد. معمولا ۱۰۰ الی ۱۸۰ کیلوگرم سیرچه برای کاشت یک هکتار مورد احتیاج است.
منبع: کشتزار
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت