به جای تمركز روی تخریب رقیب، درباره كارنامه مجلس دهم و عارف پاسخگو باشید/ دوستان روزنامه آفتاب یزد نمی دانند آقای شیخ الاسلام مرحوم شده؟

کد خبر: 1002096

مطلب‌نویس روزنامه آفتاب یزد در گزارش خود در ذکر اسامی مشاوران رئیس پیشین مجلس یعنی علی لاریجانی نام حسین شیخ‌الاسلام را آورده است و گفته که او اکنون «ریاست دبیرخانه کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین را برعهده دارد». این گزاره اوج کم‌دانشی سیاسی عوامل این روزنامه را نشان می‌دهد زیرا آنها حتی نمی‌دانند که شیخ‌الاسلام در اسفند سال گذشته به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

گروه سیاست فردا: روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد در گزارشی که معلوم است بدون اطلاع کافی و صرفا برای تخریب رئیس مجلس نوشته شده، درباره مشاوران قالیباف ادعاهایی را مطرح کرده است که سندیت کافی ندارد و تنها حجمی از کلمات نامربوط است که انگار فقط برای تخریب نوشته شده است. البته چنین رویکردی فقط مربوط به گزارش اخیر این روزنامه بلکه به دفعات مشاهده است، که سرمقاله‌های این روزنامه بیش از آنکه تحلیل مهم‌ترین رخداد روز باشد، بیشتر شبیه به نصحیت‌ نامه است حال آنکه توقع خواننده ارائه تحلیل است و نه موعظه و عجیب‌تر آنکه دیگر یادداشت‌نویسان این روزنامه هم نظر و قلم‌شان از همین جنس است و کمتر پیش می‌آید که در صفحه یک این روزنامه مصاحبه با افراد شاخص -از هر طیف و جناحی- یا یادداشت‌های شخصیت‌های کارکشته در موضوعات مختلف دیده شود.

به هر روی چنین روزنامه‌ای و با چنین مختصاتی اکنون در مقام قضاوت میزان مشاوران رئیس‌مجلس نشسته و گفته است که: «در مدت حدود چهار هفته‌ای که قالیباف به ریاست مجلس رسیده دست کم در هر هفته یک مشاور به لیست مشاوران او اضافه شده است. به نظر می‌رسد او در این راه به دنبال رکورد زدن است».

نویسنده این مطلب در بخش دیگری از این مطلب نوشته است: «حالا بعد از سه دوره که لاریجانی و مشاورانش به پایان کار رسیدند به نظر می‌رسد در مجلس یازدهم قالیباف به دنبال دست یابی به رکوردی جدید است. موضوعی که حتی صدای کاربران حامی مجلس یازدهم در توئیتر را هم درآورده است. از جمله کاربری نوشته است: انتخاب مشاور فرهنگی هنری برای رئیس #مجلس توسط #قالیباف بیشتر شبیه انتخاب مشاوران جوان در دستگاه‌های دولتی است؛ کاش آقای رضوی دیگر بیکار نباشند و باز بتوانند به دفترشان سر بزنند! #علی‌برکت‌الله برای تیم اتوبوسی! یک کاربر دیگر نیز نوشته: قالیباف فقط کم مونده برای خودش یه مشاور انتخاب منوی سلف سرویس غذا خوری مجلس منصوب کنه، از این بدتر هم رفقا یکی یکی به یک یک مشاوران تبریک می‌گن».

چندنکته درباره چنین ادعایی قابل ذکر است؛ نخست آنکه نویسنده مطلب و مدیران روزنامه آفتاب‌یزد احتمالا نمی‌دانند که بر اساس قانون محدودیتی در انتخاب مشاور غیرهم‌تراز رئیس قوه برای رئیس مجلس وجود ندارد و محدودیت نفرات صرفا برای مشاورانی است که شأن هم‌تراز رئیس مجلس داشته باشند. از سوی دیگر هر نماینده می‌تواند 5مشاور داشته باشد و این درحالی است که رئیس مجلس علاوه بر آنکه نماینده است، اختیارات رئیس‌مجلس بودن را هم داراست؛ بنابراین اساسا پرداختن به چنین موضوعی نه محل قانونی دارد و نه موضوعی خارج از عرف نمایندگی است؛ از سوی دیگر منبع این روزنامه اصلاح‌طلب چند توئیتِ بی‌نام‌ونشان است که حتی بعید نیست زایده ذهن نویسنده باشد. حتی اگر دو توئیت مصرح در این مطلب واقعی باشد هم بی‌تردید نمی‌تواند منبع خوبی برای صدور حکم بر افکار عمومی داد و شاید صرفا این موضوع به عداوت جناحی با شخص محمدباقر قالیباف بازگردد نه معیار علمی، حقوقی و منصفانه. زیرا در مقطع کنونی مهم‌ترین سنجش مقبولیت قالیباف علاوه بر كارآمدی وی ، آرای انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛ همان انتخاباتی که جبهه اصلاحات یكی از بزرگ‌ترین شسکت های عمر سیاسی خود را تجربه کرد.

دیگر آنکه مطلب‌نویس روزنامه آفتاب یزد در گزارش خود در ذکر اسامی مشاوران رئیس پیشین مجلس یعنی علی لاریجانی نام حسین شیخ‌الاسلام را آورده است و گفته که او اکنون «ریاست دبیرخانه کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین را برعهده دارد». این گزاره اوج کم‌دانشی سیاسی عوامل این روزنامه را نشان می‌دهد زیرا آنها حتی نمی‌دانند که شیخ‌الاسلام در اسفند سال گذشته به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. همچنین در ذکر مشاوران علی لاریجانی تمام فعل‌ها مضارع استفاده شده است و گویا که لاریجانی هنوز رئیس است. این نشان می‌دهد افزون بر آنکه مطلب نویس روزنامه آفتاب یزد حسین شیخ‌الاسلام را نمی‌شناسد حتی درباره مشاوران علی لاریجانی هم چیزی نمی‌داند و صرفا با کپی از مطالبی که در این موضوع در اینترنت به دست می‌آید، متنی را تنظیم کرده است و حتی زحمت تبدیل‌کردن فعل‌های مضارع(حال) به ماضی(گذشته) را به خود نداده است.

نكته دیگر این مطلب این است که بابک نگهداری رئیس حوزه ریاست است و سمت اصلی او مشاوره نیست یا در این مطلب نام حمید اصلانی ذکر می‌شود و خود نویسنده هم قید می‌کند که او معاونت اجرایی مجلس است و معلوم نیست که معاون اجرایی مجلس چه ارتباطی به مشاوران دارد که باید در چنین مطلبی عنوان شود و آیا قرار است رئیس مجلس معاون اجرایی تعیین نکند؟!

به هر روی به نظر می‌رسد که اگر اصلاح‌طلبان قصد تخریب محمدباقر قالیباف را دارند نمی‌توانند با چنین مطالب پرایرادی به هدف خود نایل شوند زیرا افکار عمومی به جای آنکه از چنین مطلبی تأثیر بگیرد بیشتر آن را شوخی قلمداد می‌کند.

در نهایت آنکه روزنامه آفتاب یزد به‌جای مشغول شدن به چنین چنین مطالبی بهتر است یک بار هم که شده به نقد سیاست مدار محبوبش یعنی آقای عارف بپردازد؛ موضوعی که جز برای روزنامه آفتاب یزد برای هیچ‌یک از اصلاح‌طلبان هم تابو نیست زیرا عملکرد بسیار ضعیف عارف در مجلس و سکوت چهارساله‌اش آن‌قدر مردم را ناراضی کرد که هیچ جای دفاعی باقی نگذاشت . این روزنامه می تواند دلایل شكست فراكسیون امید در مجلس دهم به ریاست دكتر عارف را بررسی كند تا هم دلایل شكست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را آسیب شناسی كرده باشد و هم پاسخی به نقد بدنه رای خود در انتخابات مجلس دهم داده باشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت