موسوی لارگانی:وقت آن است که فرمانده را راهنمایی کنیم/ سوالاتی که از رئیس جمهور داریم به فرماندهی اقتصادی او برمی‌گردد/ هفت سال فرماندهی اقتصادی دولت موجب افول شد

کد خبر: 1006709

موسوی لارگانی گفت: قوه مجریه است که اجرای را به دست دارد و ما هم شکی نداریم. اما مدت‌ها راه غلطی را رفته‌اند و نتیجه نگرفته‌اند. الان آقای قالیباف برنامه‌ای را اعلام کرده‌اند که یک سری راهکار جدید دارد تا مشکلات مردم حل شود.

گروه سیاست سایت فردا: مشکلات اقتصادی کشور و تنگنا‌های معیشتی مردم هر روز بیشتر می‌شود و از مجلس یازدهم که نمایندگان آن باوعده توجه به این مسائل به بهارستان رسیدند، انتظار می‌رود که گامی اساسی در جهت حل مشکلات بردارد. مجلس اولین گام را هم برداشت و دیدیم که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در جریان نشست ویدئو کنفرانسی نمایندگان با مقام معظم رهبری از بسته اقتصاد مردمی رونمایی کرد. یک بسته اقتصادی با محور‌های پنجگانه که انگار به مذاق دولتی‌ها خوش نیامد. شاهد این مدعا نیز اظهارات اخیر حسن روحانی درباره فرمانده بودن رئیس جمهور در حوزه اقتصاد و مباحثه توئیتری سید محمود رضوی و حسام الدین آشنا در این باره است. موضع دولتی‌ها در قبال این طرح مهم اقتصادی ، درحالی است که رئیس مجلس و دیگر نمایندگان در تلاش اند که راهکار‌هایی برای حل مشکلات کنونی ارائه کنند. به عنوان مثال سید ناصر موسوی لارگانی، نماینده اصفهان در مجلس به خبرنگار «فردا» گفته است: «در هر مجلس و هر دولتی نمایندگان مجلس نقش ریل‌گذاری برای دو قوه دیگر به خصوص برای قوه مجریه را دارند و باید زمینه را برای فعالیت‌های دولت فراهم کنند. مجلس از طریق لوایحی که دولت به مجلس ارائه می‌کند و طرح‌های نمایندگان این وظیفه را انجام می‌دهد. تردیدی در این نیست که فرمانده اقتصادی، دولت و رئیس جمهور است. اما باید این نکته را در نظر گرفت که هفت سال از این فرماندهی می‌گذرد و هر روز نظرات اقتصادی آنان موجب افول بیشتر می‌شود و هیچ پیشرفتی را در هیچ زمینه‌ای مشاهده نمی‌کنیم؛ بنابراین لازم است که این فرماندهی از یک طریقی راهنمایی شود و راهکار‌هایی در اختیار فرمانده قرار داده شود که با استفاده از آن بتواند مشکلات فعلی مردم را به نوعی برطرف کند.» وی افزود: «قوه مجریه است که اجرا را به دست دارد و ما هم شکی نداریم. اما مدت‌ها راه غلطی را رفته‌اند و نتیجه نگرفته‌اند. الان آقای قالیباف برنامه‌ای را اعلام کرده‌اند که یک سری راهکار جدید دارد تا مشکلات مردم حل شود.» موسوی لارگانی تاکید کرد: «نکته‌ای که باید توجه کنیم این است که یکی از وظایف مهم مجلس شورای اسلامی نظارت بر اجرای قوانین است. وقتی دولت از وظایف خود استنکاف کند و وظیفه خود را انجام ندهد، باید مجلس وارد مرحله بعدی شده و به جد پیگیری کند. تا الان هم مجالس قبلی از انجام وظیفه نظارتی خود کوتاهی کرده اند. دیوان محاسبات ما کوتاهی کرده است و یک نقش دکوری داشته که سالانه تفریح بودجه را در صحن علنی قرائت کرده است. خود آقای ریس جمهور در روز‌های اخیر اعتراف کرد که دولت در بخش مسکن کوتاهی کرده است و یکی از موارد استنکاف از قانون اساسی است. دولت حتی اگر سرمایه‌ای هم برای ایجاد مسکن نداشت می‌توانست با ارائه زمین مناسب با قیمت ارزان یا حتی زمین‌های اجاره به شرط تملیک مشکلات را حل کند.» این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: «سوال یا سوالاتی که از رئیس جمهور مطرح است و سه چهارم نمایندگان پیگیر آن هستند به همین کوتاهی‌ها در عرصه فرماندهی اقتصادی برمی‌گردد.» وی در پاسخ به اینکه ارزیابی شما از بسته برنامه اقتصاد مردمی چیست؟ گفت: «اگر بگوییم که این برنامه صد درصد قابلیت اجرایی دارد، قابل پذیریش نیست. بالاخره همین برنامه هم دارایی ایراداتی است و صد درصدی نیست، اما قابلیت اجرا را دارد و باید همه نمایندگان مجلس در رابطه با این برنامه اقتصادی همکاری کنند.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت