فضائلی: اشاره رهبر انقلاب به فروپاشی لیبرالیسم سرفصلی مهم است

کد خبر: 1010369

کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه حج یک رزمایش بین المللی اسلامی است، گفت: فروپاشی لیبرالیسم جهانی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند یک سرفصل مهم است که هرچه جلوتر می‌رویم پررنگ‌تر می‌شود.

فضائلی: اشاره رهبر انقلاب به فروپاشی لیبرالیسم سرفصلی مهم است

خبرگزاری فارس: مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در مورد اهمیت پیام رهبر انقلاب در مورد مراسم حج گفت: صدور پیام حج مقام معظم رهبری و قبلا هم در زمان حضرت امام خمینی (ره) یک سابقه طولانی‌مدتی دارد. این استمرار در دوران حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بیانگر اهمیت فریضه حج است.

وی در مورد ابعاد اهمیت فریضه حج بیان داشت: این ابعاد بسیار مهم و با عظمتی که حج دارد، هم به جهت معنوی که بحث عبودیت در آن تجمیع شده است و رهبر معظم انقلاب از آن به «گل صد برگ در میان فرائض اسلامی» تعبیر کردند. همچنین از بُعد سیاسی بحث حج حائز اهمیت است، زیرا مسلمانان از سراسر جهان در یک زمان و مکان مشخص اعمالی را بجا می‌آورند که بسیاری از آن اعمال بین آن‌ها اشتراک دارد. این موضوعات بسیار با اهمیت است.

فضائلی با تاکید بر اینکه حج یک رزمایش بین المللی اسلامی است، خاطر نشان کرد: بر اساس آیات قرآن جهت اعمال حج بحث برائت از مشرکین است؛ لذا با این که امسال حج تحت تأثیر بیماری کرونا به شکل بسیار محدودی در حال برگزاری است، به دلیل اهمیت این ایام رهبر معظم انقلاب باز هم پیام خود را صادر کردند و وقفه‌ای در صدور پیام حج به وجود نیامد.

این کارشناس مسائل سیاسی در مورد محتوای پیام حج رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: در این پیام فراز‌های قابل توجهی وجود دارد. یکی از آن‌ها بحث وحدت مسلمانان است که همواره مورد تأکید بوده است. دست‌هایی شیطانی همیشه تلاش می‌کردند و می‌کنند تا بین مسلمانان تفرقه و اختلاف بیندازند و طبق آیه شریفه قرآن، هدفشان نزاع بین مسلمانان برای فشل شدن است؛ لذا با همین هدف استکبار تلاش کرده است بین مسلمانان تفرقه بیندازد؛ اما رهبر انقلاب بر مسأله وحدت بین مسلمان بسیار توجه و عنایت دارند. در این پیام تأکید شده است که هم‌افزایی بین دینداران وجود داشته باشد تا ظرفیت‌ها تحقق پیدا کند

وی در مورد اتفاقات آمریکا و اهمیت آن در پیام حج رهبر انقلاب اظهار داشت: شاید هیچکس تصور نمی‌کرد حوادث آمریکا چنین ابعادی پیدا کند. بخشی از پیام هم ناظر به این حوادث بود که یک جریان نژادپرستانه و ظالمانه سال‌های سال در آمریکا وجود دارد تا جایی که نژادپرستی و بی‌عدالتی در سیستم حقوقی آمریکا نهادینه شده است.

فضائلی اضافه کرد: در این حوادث دو ماه اخیر در آمریکا مسأله نژاد پرستی و بی عدالتی خیلی بروز پیدا کرده است، لذا حضرت آقا که در مناسبت‌های مختلف به این موضوع پرداخته بودند مجددا در این پیام هم به آن اشاره کردند و یک حمایت صریح را از مردم آمریکا که در معرض این ظلم و بی‌عدالتی هستند بیان کردند و آن مقابله با دولت و اقدامات ظالمانه آمریکا بود.

وی اظهار داشت: یک نکته دیگر که در این پیام بود، اشاره به سیستم‌های حکومتی در دنیا یعنی لیبرالیسم، سوسیالیسم و همچنین مارکسیسم بود که باعث فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد. در این پیام بحث در شُرف فروپاشی نظام لیبرالیستی را رهبر معظم انقلاب اشاره کردند. بحث افول ابرقدرتی آمریکا را مدت‌هاست رهبر انقلاب مطرح کرده‌اند و حتی در خود آمریکا هم اساسا بحث افول ابرقدرتی آمریکا از دهه‌های گذشته مطرح بوده است و هرچه جلوتر آمدیم این موضوع پررنگ‌تر شده است.

فضائلی در این باره اضافه کرد:، اما بحث فروپاشی آمریکا شاید کمتر در بیانات رهبر معظم انقلاب آمده بود. البته در بیانیه گام دوم هم رهبر انقلاب یک اشاره‌ای به این موضوع می‌کنند، اما به نظر من در این پیام صریح‌تر به این موضوع اشاره کردند و بحث فروپاشی نظام لیبرالی را مطرح کردند و به نظرم یک سرفصل مهم است که نشانه‌ها و چرایی آن و کیفیت آن فروپاشی را می‌توان با صاحب‌نظران بحث کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها