فواد ایزدی: هر کسی در آمریکا رئیس‌جمهور شود چاره‌ای جز تغییر سیاست در قبال ایران ندارد/ بایدن دشمن هوشمندتری علیه ایران است/ ذوق‌زدگی از پیروزی بایدن خیلی توجیه ندارد

کد خبر: 1014811

یک استاد دانشگاه تأکید کرد: چه بایدن سرکار بیاید و چه ترامپ دوباره رئیس جمهور شود قاعدتاً تغییری در سیاست دولت آینده آمریکا در قبال ایران رخ خواهد داد و ممکن است گشایشی در بحث تحریم‌ها داشته باشیم. اصولاً دموکرات‌ها هوشمندتر هستند، معتقدم خطر دشمن هوشمند بیشتر است.

فواد ایزدی: هر کسی در آمریکا رئیس‌جمهور شود چاره‌ای جز تغییر سیاست در قبال ایران ندارد/ بایدن دشمن هوشمندتری علیه ایران است/ ذوق‌زدگی از پیروزی بایدن خیلی توجیه ندارد

گروه سیاسی فردا: فواد ایزدی در گفتگو با خبرنگار «فردا» درباره خوش‌بینی و امیدواری برخی سیاسیون داخلی به قوت گرفتن احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: سیاست فشار حداکثری جواب نداده است، یعنی سیاستی که آمریکایی‌ها با اعمال انواع تحریم‌ها سعی می‌کنند جمهوری اسلامی ایران سرنگون شود یا از ما امتیاز بیشتری بگیرند.

وی افزود: در دو سالی که ترامپ تحریم‌های سخت آمریکا را علیه ایران اعمال و حتی آنها را تشدید کرد مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران نه سرنگون شد نه امتیاز بیشتری داد بنابراین چه بایدن سر کار آید و چه ترامپ در کاخ سفید بماند، دولت بعدی آمریکا چاره‌ای جز تغییر این سیاست خود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: تغییر سیاست دولت بعدی آمریکا در قبال ایران قاعدتاً با گشایشی در حوزه تحریم‌ها همراه خواهد بود. عده‌ای در آمریکا معتقدند بودند که باید جمهوری اسلامی سرنگون شود بنابراین باید تحریم‌ها را افزایش داد تا مردم به خیابان‌ها بریزند اما آن عده الان دیگر حرفی برای گفتن ندارند چون سیاست اعمالی آنها جواب نداده است.

وی افزود: عده‌ای دیگر در داخل آمریکا بر این باور بودند که باید اهرم‌های قدرت ایران را دانه‌دانه از جمهوری اسلامی گرفت بعد به دنبال برجام‌های 2 و 3 رفت. حالا مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که دیدگاه گروه دوم درست بوده است حالا اگر بخواهند آن دیدگاه را به اجرا درآورند و به برجام 2 و 3 دست پیدا کنند در عوضش باید چیزی روی کاغذ بنویسند و بدهند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: چه بایدن سرکار بیاید و چه ترامپ دوباره رئیس‌جمهور شود قاعدتاً تغییری در سیاست دولت آینده آمریکا در قبال ایران رخ خواهد داد و ممکن است گشایشی در بحث تحریم‌ها داشته باشیم. اصولاً دموکرات‌ها هوشمندتر هستند، معتقدم خطر دشمن هوشمند بیشتر است.

وی افزود: ترامپ رسماً از برجام خارج شد حالا می‌خواهد از مکانیزم ماشه استفاده کند اما به او می‌گویند چون از برجام خارج شده است نمی‌تواند این کار را انجام دهد. اگر ترامپ هوشمند بود می‌توانست درست برجام را اجرا نکند و رسماً هم از آن خارج نشود. کاری که اروپایی‌ها انجام دادند و مشخص شد هوشمندتر از ترامپ هستند بنابراین این ذوق‌زدگی که در داخل متأسفانه نسبت به آقای بایدن وجود دارد، مقداری خلاف واقعیت‌های موجود میدانی است.

ایزدی با بیان اینکه ذوق‌زدگی از پیروزی احتمالی بایدن خیلی توجیه ندارد، گفت: البته دولت آمریکا دنبال امتیاز دادن به ایران نیست بلکه می‌خواهد امتیاز بگیرد، دموکرات‌ها در عمل نشان دادند که راحت‌تر از ایران امتیاز می‌گیرند تا جمهوری‌خواهان. دموکرات‌ها امتیازهای بسیار گسترده‌ای از ایران گرفتند حال آن‌که جمهوری‌خواهان نتوانستند این کار را انجام دهند.

وی بایدن را دشمن هوشمندتری خواند و افزود: کشور نباید خیلی شرطی شود، الآن 12 سال است که گرفتار شرطی کردن کشور هستیم. سال 2008 که اوباما می‌خواست سرکار بیاید عده‌ای گفتند اسم او حسین است و می‌آید و مشکل ما را حل می‌کند اما وقتی او رئیس‌جمهور شد بدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد. برجام هم مشکلی را حل نکرد و امروز تحریم‌ها شدیدتر شدند و فروش نفت ما کم‌تر از همیشه است.

این کارشناس حوزه سیاست خارجی تأکید کرد: متأسفانه کسانی‌که ذوق‌زدگی دارند نشان می‌دهند هیچ عبرتی از گذشته نگرفته‌اند و این مشکلی است که ما امروز در کشور داریم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها