روزنامه خوانی فردا / ظریف و جهانگیری پشت ترافیک نامزدهای اصلاح طلب!

کد خبر: 1015842

روزنامه‌های 3شهریور تهران با رویکرد‌های مختلف به کیوسک‌ها راه یافته اند و هرکدام از منظر سیاسی خود به موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور پرداخته اند. نگاهی به سرخط این روزنامه نشان می‌دهد که موضوعات متنوعی در روزنامه‌های امروز به آن‌ها پرداخته شده که در ادامه بر برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روزنامه‌های 4شهریور تهران با رویکرد‌های مختلف به کیوسک‌ها راه یافته اند و هرکدام از منظر سیاسی خود به موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور پرداخته اند. نگاهی به سرخط این روزنامه نشان می‌دهد که موضوعات متنوعی در روزنامه‌های امروز به آن‌ها پرداخته شده که در ادامه بر برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آفتاب یزد

آفتاب یزد در گزارش امروز خود با تیتر« زجر مردم بی‌خبری مدیران» به استقبال شیوه های حکومت داری دولت دوازدهم رفته و با انتقاد از نحوه ارتباط مردم و مسئولان، از عدم صداقت و شفافیت در پاسخگویی سخن به میان آورده است.در ابتدای این گزارش می خوانیم:« صداقت ازسوی مسئولین در پاسخگویی به سوالات برخی از خبرنگاران چه در رسانه‌ها وچه در رسانه ملی باعث وجد اجتماعی وتقویت اعتماد عمومی است. اما سوال اصلی اینجاست که این صداقت در پاسخ به کدامین سوالات ودر چه مواقعی جایز ودر چه زمانی سکوت یا جواب واقعی عین ثوابست. پاسخ به برخی سوالات را می‌توان بی‌توجهی به قضاوت عمومی و فاصله از مردم ارزیابی کرد. گاه برخی جواب‌ها نه تنها دلیل خلوص سیاسی وصداقت نیست بلکه نشان از فاصله‌ای تاسف‌آور دارد. آن روز که آقای رئیس جمهور گران شدن بنزین را همان روز متوجه شده بودند مردم از یکدیگر می‌پرسیدند:مگر چنین موضوعی امکان دارد؟ این بار ریاست محترم سازمان برنامه وبودجه یعنی اصلی‌ترین ومهم‌ترین نهاد در زمینه قیمت‌ها و تغییرات اقتصادی، خود را بی‌خبر از قیمت‌ها نشان می‌دهد.» متاسفانه نگاه دولت تدبیر و امید به مردم و پاسخگویی به مطالبات آنها در طول سال های حضور در راس دولت حاکی ا زنگاه متکبرانه و از بالا به پایین است و در طول این سال ها انواع و اقسام این رفتارها را در عدم پاسخگویی و از همه بدتر عدم اطلاع ار مهمترین اتفاقات و رویدادهای کشور را از ایشان شاهد بوده ایم. از ماجرای اعلام افزایش نرخ بنزین از سوی آقای رئیس جمهور تا این اواخر ناآگاهی آقای رئیس سازمان برنامه و بودجه از قیمت کالاهای اساسی که واقعا جای تاسف دارد. اینکه نوبخت در جایگاه رئیس سازمان برنامه و بودجه به قول خودش از قیمت های بازار بی اطلاع است و آنوقت قرار است برای مردم حساب و کتاب زندگی را تنظیم کند از آن دست اتفاقاتی است که فقط و فقط د ردولت روحانی امکان بروز و ظهور آن وجود دارد. آقای نوبخت لطفا اگر از امورات کشور آگاهی ندارید لااقل داغ مردم را تازه نکنید و این چند صباح را هم با سلام و صلوات بگذرانید تا مردم تکلیفشان را با خودشان و سرنوشتشان بدانند.

شرق

‌روزنامه شرق که این روزها درحال رونمایی از نامزدهای مخلف اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است در این شماره باردیگر از اسحاق جهانگیری به عنوان یکی از گزینه های اصلح این جریان برای نشست بر صندلی ریاست دولت یاد کرد و طبق روال روزهای اخیر خود با بیان سابقه سیاسی و اجتماعی وی تلاش کرد تا او را به عنوان نامزد مرجع اصلاح طلبان معرفی نماید. استدلال شرق در این زمینه داشتن بدنه اجتماعی و نیز رویکردهای اصلاح طلبانه جهانگیری است که موجب می شود تمام جریان های اصلاح طلب برروی او اجماع داشته باشند. اما این روزنامه در گزارش خود از اشکالات و ایراداتی که برای حضور این نامزد در انتخابات می تواند وجود داشته باشد ذکری به میان نیاورده و تنها خواسته تا اورا گزینه ای کامل و جامع برای اصلاح طلبان معرفی نماید. شرق در این زمینه می نویسد:«جهانگیری در سال 96 وقتی به‌عنوان نامزد پوششی روحانی در انتخابات حاضر شد، نشان داد نه‌تنها پتانسیل ریاست‌جمهوری را دارد، بلکه می‌تواند سرمایه‌ اجتماعی درخورتوجهی را به سمت خود بکشاند و پر‌بیراه نیست اگر گفته شود او بهتر از خود روحانی در برابر نامزدهای اصولگرا سخن گفت و به دفاع از مواضع اعتدالی و حتی اصلاح‌طلبانه پرداخت.» اما همین آقای جهانگیری د رتمامی تصمیمات اشتباه دولت در عرصه سیاست داخلی و خارجی و نیز اقتصادی که اثرات و تبعات آن امروز گریبان مردم را گرفته سهیم و دخیل است و نمی توان آقای معاون اول را از این اشتباهات مبری دانست. هرچند او گاهی با بیان عباراتی نظیر اینکه حق جابه جایی مسئول دفتر خود را هم ندارد تلاش کرد تا راه خود را به نوعی از دولت جدا نماید اما مردم در روش و رویکرد دولت در حوزه های مختلف او را مقصر می دانند و بعید است که او بتواند آنگونه که شرق گفته از بدنه اجتماعی بالایی برخوردار باشد. در عین اینکه اصلاح طلبان این روزهای به دنبال گزینه های تازه تری برای این انتخابات هستند و جهانگیری بعید است نامزد نهایی این جریان سیاسی باشد. صبح امروز

روزنامه صبح امروز هم گزارش اول خود را به انتخابات ریاست جمهوری 1400 معطوف داشته و او هم همانند سایر روزنامه های اصلاح طلب از محمدجواد ظریف به عنوان یکی از گزینه های محتمل اصلاح طلبان برای انتخابات آتی ریاست جمهوری نام برده است. اینکه چرا رسانه های این جریان سیاسی این روزها به دنبال مطرح کردن نام ظریف هستند شاید این نکته باشد که اولویت اول آنها عبور نامزدهایشان از سد شورای نگهیان است و به نظر می رسد افرادی نظیر ظریف این ظرفیت را داشته باشند که بتوانند از این شورا رای اعتماد بگیرند. اما اینکه پس از آن چه اتفاقی خواهد افتاد بر می گردد به نگاه و گرایش های مردم به نامزدهای نهایی که به نظر می رسد ظریف با عملکردی که در برجام از خود برجای گذاشته و اثرات و تبعات اقتصادی و معیشتی آن بر مردم نتواند آنچنان که صبح امروز تحلیل کرده از رای مردم برخوردار باشد. ضمن اینکه این روزنامه نیز همانند سایر همفکران خود از عبارت حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور برای تحلیل ورود آقای وزیر به عرصه انتخابات استفاده کرده و عنوان داشته «اگر با خود کنار بیاید.» شاید ظریف بهتر از هرکسی دیگری بر اثرات و تبعات برجام در کشور آگاه باشد و بداند که این توافق نه تنها برای مردم آورده ای نداشته بلکه امروز و در عرصه جهانی از همیشه شکننده تر است و اگر حمایت روسیه و چین نبود معلوم نیست در شورای امنیت چه بر سر آن می آمد اما دوستان آقای وزیر تلاش دارند این اتفاقات را در راستای دیپلماسی کارآمد او تفسیر کرده و مدال افتخارات را بر گردن او بیاندازند. اما واقعیت امروز جامعه ایرانی چیز دیگری است و مردم دغدغه معیشت و اقتصاد دارند و ظریف مرد این میدان نیست.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها