روحانی بعد از پاستور عازم کجاست؟

کد خبر: 1022872

با توجه به نزدیک شدن به پایان دولت، باید دید که رئیس دولت تدبیر و امید قرار است تدابیر و برنامه‌های باقی‌مانده خودش را در کدام حوزه ادامه دهد؟

گروه سیاست سایت فردا: زمان زیادی تا پایان دولت نمانده و آقای روحانی ناگزیر است که آرام آرام به فکر رفتن از پاستور باشد. اینکه مقصد بعدی او کجاست را نمی‌دانیم اما برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی در این باره را نیز آغاز کرده‌اند. برخی از تحلیل‌گران با اشاره به عملکرد دولت تدبیر و امید معتقدند که او از این پس جایگاه ویژه‌ای در ساحت سیاسی ایران نخواهد داشت و احتمالا یک عضو ساده در مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

برخی نیز سناریوهای بدتری برای بعد از ریاست جمهور روحانی می‌نویسند. مثلا اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب چندی قبل به «اعتماد آنلاین» گفته بود: «روحانی بعد از خروج از پاستور به احتمال زیاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شود و ترجیح شخصی‌اش این خواهد بود که در فضای امنیتی مشغول فعالیت شود. چرا که ایشان اساساً هیچ‌گاه به طور پررنگ وارد فضای سیاسی و تحرکات مرسوم جریان‌های سیاسی نشده است.»

عبدالله ناصری دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب چندی قبل‌تر از آن به «جهان صنعت نیوز» گفته بود «از سال ۹۶ به بعد که پیش‌بینی می‌شد هیات حاکمه اروپا و آمریکا تغییر کند، انتظار می‌رفت آقای روحانی دست به تغییر و تحولاتی بزند، اما متاسفانه دیدیم که ایشان همان مسیر انفعال خود و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای را جلو برد. اگر این روند در دو سال آینده ادامه یابد، من آینده سیاسی آقای روحانی را به مراتب بدتر و پرابهام‌تر از آقای احمدی‌نژاد می‌دانم.»

حالا اما «باشگاه خبرنگاران جوان» وارد گمانه‌زنی درباره سرنوشت سیاسی روحانی شده و می‌نویسد: « خبر‌های متعددی مبنی بر کوچ حسن روحانی به دستگاه‌های مختلفی دیده می‌شود و، اما و اگر‌های فراوانی هم در این خصوص به گوش می‌رسد».

در ادامه این گزارش به نقل از علی صوفی فعال سیاسی اصلاح‌طلب آمده است: «اینکه روحانی چه جایگاهی در بین مردم خواهد داشت یا آینده سیاسی او چه خواهد بود، مشخص است. مردم به شدت از او ناراضی هستند و اصلاح طلبان هم که جامعه رای او بودند به خاطر ضربه‌ای که از عملکرد روحانی خوردند، از او استقبال نخواهند کرد».

باشگاه خبرنگاران جوان همچنین به رویکرد اصولگرایان در قبال روحانی پرداخته و در این باره از کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اسلام اصناف و بازار سوال کرده است. او نیز معتقد است که «آقای روحانی از همان ابتدا، حمایت اصولگرایان را با خود به همراه نداشت و اصلاح طلب‌ها هم به نظر بنده بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ اِقبالی به او نداشتند، زیرا عملکرد رئیس جمهور قابل دفاع نیست. روحانی و بهتر است فضای سیاسی را ترک کند، البته پیش بینی بنده این است که او این فضا را ترک خواهد کرد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت