احمد سالک:مراقب باشیم بایدن برای انتخابات ۱۴۰۰ دان نپاشد

کد خبر: 1031634

عضو جامعه روحانیت مبارزه درباره تأثیر کاندیداتوری ظریف بر قطب بندی و معادلات انتخابات ۱۴۰۰ تأکید کرد: از الان معلوم نیست اگر او بیاید چه اتفاقی می‌افتد، چون تحولات با سرعت پیش می‌رود و با اگر و، اما نمی‌توان پیش بینی آینده را کرد.

احمد سالک:مراقب باشیم بایدن برای انتخابات ۱۴۰۰ دان نپاشد

نامه نیوز: نتیجه انتخابات آمریکا نگاه‌های تحلیلی به صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را عوض کرده است. برخی معتقدند دوقطبی مذاکره-مقاومت گفتمان غالب می‌شود و برخی دیگر همچنان موضوعات اقتصادی را محور اصلی آن رقابت می‌دانند.

حجت الاسلام احمد سالک در گفتگو با نامه نیوز درباره تأثیر پیروزی بایدن بر شکل گیری گفتمان انتخاباتی در خرداد ۱۴۰۰ گفت: آمدن بایدن و رفتن ترامپ مثل نتیجه ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که یکی آمد و دیگری رفت، اما در سایه این اتفاق سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران عوض نمی‌شود. به عنوان مثال ظلم‌ستیزی از اصول سیاست جمهوری اسلامی ایران است و تغییر نمی‌کند.

وی افزود: حالا با وقوع این نتیجه در انتخابات آمریکا باید صحبت و مذاکره کرد؟ ما نمی‌دانیم بایدن به اصول و قواعد بین المللی برمی گردد یا همچنان طبق میل لابی‌های صهیونیست پیش می‌رود. سابقه نشان می‌دهد که عوض شدن رئیس جمهور در آمریکا سیاست‌های آن کشور را دست خوش تغییر نمی‌کند.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره گفتمان غالب بر انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: ما در ۱۴۰۰ سیاست‌های خودمان را دنبال می‌کنیم، ولی حواس مان باشد گفتمان به این سمت نرود که همه مسائل داخلی از جمله اقتصاد را به سیاست‌های بایدن گره بزنیم. این اتفاق بسیار غلط است.

وی با بیان اینکه انتخابات ۱۴۰۰ به بحث مذاکره گره نمی‌خورد، ادامه داد: اگر شرایطی پیش آید که مذاکره‌ای هم شود به شرطی است که تمام اصول ما را مقامات آمریکا بپذیرند که این هم به نظر من عملی نیست. ما امروز نگران جریانات نفوذ هستیم که در بعضی از مسئولیت‌ها تحت عنوان مباحث کارشناسی به ترویج مذاکره بپردازند با این نگاه که مشکلات داخلی چنین و چنان شود. امروز ما در سه جنگ اقتصادی، فرهنگی و کرونا هستیم، حالا گفتمان غالب بر انتخابات حول کدامیک شکل بگیرد قابل توجه است.

سالک تأکید کرد: البته پیش بینی می‌شود بایدن دانی بپاشد و روابطی ایجاد کند تا در انتخابات ۱۴۰۰ بهره اش را ببرد. بعد از انتخابات هم سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را دوباره پیش ببرد. البته هنوز مشخص نیست او چقدر رئیس جمهور است، باید منتظر ماند و دید شکایت‌های حقوقی ترامپ به کجا می‌رسد و دیوان عالی آمریکا حق را به چه کسی می‌دهد.

عضو جامعه روحانیت مبارزه درباره تأثیر کاندیداتوری ظریف بر قطب بندی و معادلات انتخابات ۱۴۰۰ تأکید کرد: از الان معلوم نیست اگر او بیاید چه اتفاقی می‌افتد، چون تحولات با سرعت پیش می‌رود و با اگر و، اما نمی‌توان پیش بینی آینده را کرد.

وی افزود: اگر برخی فکر می‌کنند آقای ظریف در دانشگاه‌های آمریکا و جا‌های دیگر با بایدن و امثال او ارتباطاتی داشته و پس الان هم همان مسائل حل است اشتباه محض مرتکب می‌شوند. حال فعلی افراد را باید دید، آقای بایدن در حال حاضر نگاه پیشبرد اهداف صهیونیست‌ها و برخورد شدید با جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره احتمال شکل گیری دو قطبی ظریف-جلیلی یادآور شد: احتمال دارد چنین رقابت‌های قوی بین آقای ظریف و جلیلی یا دیگران پیش بینی شود رقابت ایجاد شور و شوق در سطح جامعه برای مشارکت در پای صندوق‌های رأی می‌کند؛ مهم امروز ترمیم گسل بین جامعه و دولت است و برای نیل به این مقصود باید دولت در ماه‌های آینده برای تسهیل وضعیت معیشتی و اشتغال مردم همت بگمارد.

سالک درباره به هم خوردن معادلات انتخاباتی اصولگرا‌ها بعد از پیروزی بایدن در انتخابات گفت: اصولگرایان حتما تحلیل دارند که اگر بایدن رئیس جمهور آمریکا باشد چه مواضعی خواهد گرفت و در مقابل او چه مواضعی باید داشته باشیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها