تفاوت زیادی را در پساترامپ شاهد نخواهیم بود/ احتمال زیاد چهار سال دیگر ترامپ برمی‌گردد/ عرب‌ها با پول دل بایدن را به دست می‌آورند/ امریکا به برجام می‌پیوندد، اما با هدف کنترل ایران

کد خبر: 1031925

یک استاد دانشگاه با اشاره به نسبت آمریکا و اسرائیل تأکید کرد: ترامپ خیلی باب میل صهیونیست ها عمل کرد اما بایدن مثل اوباما خواهد بود، اوباما یک فشار نرمی را روی اسرائیل می آورد. درباره ایران نیز بایدن گفته که به برجام بر می گردد چون دموکراتها معتقدند ایران را از طریق برجام بیشتر می شود کنترل کرد.

تفاوت زیادی را در پساترامپ شاهد نخواهیم بود/ احتمال زیاد چهار سال دیگر ترامپ برمی‌گردد/ عرب‌ها با پول دل بایدن را به دست می‌آورند/ امریکا به برجام می‌پیوندد، اما با هدف کنترل ایران

گروه سیاست فردا : پیروزی بایدن خیلی از تحلیلهای حوزه سیاست خارجی را دست خوش تغییر کرد و امروز کارشناسان درباره دوره پسا ترامپ طرح دیدگاه می کنند.

احمد بخشایش اردستانی درباره دنیای پساترامپ به خبرنگار «فردا» گفت: خیلی تفاوتی با دوران ترامپ نخواهد کرد چون کثر قابل توجهی از مردم آمریکا در این انتخابات نشان دادند که به ترامپ علاقه دارند و به جنبش ترامپیسم بها می دهند. به طور مشخص رأی بیش از 70 میلیونی ترامپ این احتمال را تقویت می کند که حتی بعد از چهار سال ترامپ دوباره به قدرت برگردد.

وی افزود: ترامپ شخصیت قابل توجهی است چون هنر این را دارد که با زیر پوست شهر صحبت کند، یعنی علت موفقیتش ساده صحبت کردنش است. معتقدم عامل شکست ترامپ کرونا بود چون می دانست کرونا ساخت آمریکا است و باور داشت دولتش می تواند اوضاع آمریکا را با عرضه واکسن کرونا کنترل کند به همین خاطر او کرونا را مسخره کرد و ماسکش را برداشت. طرفدارانش نیز مثل او عمل کردند که عده ای شان مریض شدند و مُردند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی یادآور شد: ترامپ خیلی با بایدن بد نبود، او بیشتر علیه اوباما موضع می گرفت ولی دنیای بعد ترامپ خیلی با وضعیت کنونی تفاوتی نمی کند چون ترامپ دوستان قوی و دشمنان خاص دارد. سیاست های دولت بایدن مشخص است همان طوری که اوباما عمل کرد، او نیز طبق سیاستگذاری حزب دموکرات پیش می رود. یعنی در نظام بین الملل بیشتر با اروپایی ها هماهنگی می کند.

وی افزود: البته بایدن در ماه های نخست دولتش تلاش خواهد کرد که 70 میلیون رأی دهنده به ترامپ را آرام و شکاف اجتماعی درون آمریکا را قدری ترمیم کند. در منطقه نیز کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خیلی به ترامپ نزدیک شده بودند اگر قدری دیگر ترامپ فرصت داشت عربستان نیز با رژیم صهیونیستی کنار می آمد. بعد از ترامپ، اعراب سریع رنگ عوض می کنند و با پول دوباره به رابطه مطلوب با دولت مستقر آمریکا برگردند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نسبت آمریکا و اسرائیل تأکید کرد: ترامپ خیلی باب میل صهیونیست ها عمل کرد اما بایدن مثل اوباما خواهد بود، اوباما یک فشار نرمی را روی اسرائیل می آورد. درباره ایران نیز بایدن گفته که به برجام بر می گردد چون دموکراتها معتقدند ایران را از طریق برجام بیشتر می شود کنترل کرد.

وی ادامه داد: دولت آقای روحانی خیلی دوست دارد سریع باب مذاکره را با دولت بایدن باز کند اما فکر نمی کند خیلی فرصت این کار را پیدا کند. به نظر پاییز سال آینده که دولت آینده ایران نیز مستقر شد کم کم مذاکرات بین دو کشور شروع شود.

بخشایش اردستانی گفت: در کل دوره پسا ترامپ به اندازه تغییر یکسری تاکتیک های سیاسی عوض می شود. سطح تغییرات نیز به اندازه اختلاف دیدگاه ها بین حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه خواهد بود چون آنها به لحاظ استراتژی و اصول زیاد با هم فرقی نمی کنند. به عنوان مثال هر دو حزب مخالف نظام جمهوری اسلامی هستند و به زعم خودشان می خواهند رفتار ایران را براساس میل و نظر آمریکا تغییر دهند حالا دموکرات ها در چارچوب برجام این را دنبال می کنند و ترامپ با فشار حداکثری می خواست به چنین نتیجه ای برسد.

وی ادامه داد: آمریکا در دولت بایدن به برجام برمی گردد اما اگر بتواند بازار ایران را در حوزه های مختلف مثل نفت، پتروشیمی و خودرو به دست بیاورد وضع بهتر می شود اما اگر به این هدف نرسد طبیعتا دوباره بهانه گیری ها و ایرادگیری هایش شروع می شود و به مسائلی همچون حقوق بشر و موشک می پردازد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها