خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

کد خبر: 1032081

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«اعتماد» تیتر یک خود را به طرح جدید دولت برای مقابله با کرونا اختصاص داده است. طرح مبتنی بر محدودیت تردد و فعالیت بعد از ساعت ۱۸ که از دیروز اجرایی شد. این روزنامه اصلاح طلب برای تهیه این گزارش میدانی با عنوان «شب‌های قرنطینه‌گی» اکثر تحریریه را به کار گرفته تا در مسیر بازگشت به خانه از وضعیت خیابان‌ها و میزان رعایت پروتکل گزارش دهند. پیامک‌ها و عکس‌های ارسالی آنان اجزای این گزارش است و بر مبنای آن شهر و مردم در وضعیت «بلاتکلیفی» است. گروه سیاسی این روزنامه نیز مصاحبه‌ای دارد با محمد غرضی که از برنامه‌های خود برای انتخابت ۱۴۰۰ و دولت بعد می‌گوید. اهم اظهارات وی به شرح زیر است: *برنامه‌های من براساس ۳ اصل نوسازی شده است؛ یک اصل حقوق عامه است که باید بر حقوق خواص ترجیح داده شود.... اصل دوم این است که باید دولت جدید رضایت مردم را براساس تثبیت قیمت ارز برآورده کند و باید با این روش‌های کنونی اداره کشور مبارزه کند.... اصل سومی که براساس آن برنامه‌های بنده تغییر کرده نیز این است که معتقدم روابط داخلی و روابط خارجی باید براساس تعامل شکل بگیرد. * این کشور نیست که مشکل دارد، این دولت به مفهوم اداره‌کننده کشور است که دچار مشکل و ورشکستگی شده. دولت ورشکسته شده و پاسخگوی هیچ‌کس هم نیست. *دایم اعمال و روش‌هایی را که در کشور به مردم تحمل شده، نقد می‌کنم و نقاط ضعف را به اطلاع مردم می‌رسانم. ما این کار را پیش از انقلاب انجام داده‌ایم. در آن زمان به محض اینکه ستاد جامعه لرزید، انقلاب شد. ستاد جامعه همان صاحبان امتیاز هستند. یعنی یک عده رانت‌خوار سیاسی، یک عده رانت‌خوار اقتصادی که این‌ها پشت دولت‌ها ایستاده‌اند.

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«آرمان ملی» از تاثیرات واکسن کرونا بر اقتصاد گزارش داده و می‌نویسد: «مهم‌ترین خبری که توانست مانند بمبی در دنیا سروصدا کند، نتایج امیدبخش از کشف واکسن کرونا بود که بازار‌های مالی نیز متاثر از آن به شکل قابل توجهی دستخوش تغییرات قیمتی شدند. بر همین اساس قیمت طلا در معاملات تحت تاثیر این خبر و قوی شدن ارزش دلار، با بالاترین ریزش قیمت در هفت سال اخیر رو‌به‌رو شد و حدود ۱۰۰ دلار سقوط کرد. بر اساس گزارش ایسنا و به نقل از بلومبرگ، بهای معاملات اونس طلا در بازار نیویورک ۹۷ دلار و ۳۰ سنت معادل حدود پنج درصد سقوط کرد و در ۱۸۵۴ دلار و ۴۰ سنت بسته شد که این بزرگترین کاهش قیمت یک روزه به دلار از ژوئن سال ۲۰۱۳ تاکنون بوده است. اضافه بر آن رویترز هم اشاره کرده است، تنش‌های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا ممکن است بار دیگر شعله‌ور شود که همین عامل از یک سو و خبر واکسن از سوی دیگر، منجر به بالا رفتن ارزش دلار شد.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«آفتاب یزد» هم تیتر یک خود را به موضوعی اقتصادی اختصاص داده و از «افق تاریک کاهش قیمت مسکن» می‌نویسد. در گزارش این روزنامه آمده است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع یک هفته اخیر بین ۱۰ تا ۲۰ درصدی از میزان نرخ‌های نجومی برای فروش خانه و آپارتمان در پایتخت کاسته شده است. برخی از مالکان که در ماه‌های گذشته برای املاک خود، قیمت‌های بالایی تعیین می‌کردند اکنون جانب احتیاط را رعایت کرده و حتی بعضی‌ها اقدام به فروش ملک خود با تخفیف کرده‌اند. به اعتقاد کارشناسان و فعالان بازار مسکن در صورت تداوم کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین خواهد آمد هر چند این اتفاق به سرعت سایر بازار‌ها نخواهد بود و بازار تحت تاثیر فوری جو حاکم بر دیگر بازار‌ها مانند سکه، طلا و خودرو قرار نمی‌گیرد. به اعتقاد بالاترین مقام حوزه مسکن، یعنی محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی؛ ریزش نرخ ارز و طلا به طور طبیعی کالا‌ها و خدمات از جمله مسکن را متاثر می‌کند. وی با اشاره به چسبندگی قیمت‌ها در بازار مسکن، بیان کرده؛ اگرچه قیمت‌ها با رشد ارز و طلا افزایش می‌یابد، اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت‌ها به راحتی ممکن نیست.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«ایران» در تیتر و عکس نخست خود فقط اظهارت دیروز روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت و اجلاس کشور‌های همکاری شانگ‌های را منعکس کرده و هیچ گزارش تولیدی و تحلیلی ندارد. در تیتر‌های کناری نیز از آتش‌بس در قره‌باغ استقبال کرده و در یادداشتی با عنوان «به امید فردایی صلح‌آمیز در قره‌باغ» به قلم بهرام امیراحمدیان، کارشناس حوزه قفقاز می‌نویسد: «سه کشور هم مرز با قلمرو مناقشه: ایران در جنوب، روسیه در شمال و ترکیه در غرب است. اینکه چرا در گروه مینسک تنها روسیه عضویت دارد، سؤال برانگیز و مورد اعتراض ایران و ترکیه است. بیشترین سهم را ایران در جوار با مرز‌های منطقه بحرانی دارد که در این ساختار نادیده گرفته شده است. این حق ایران است که در مرز‌های شمالغربی خود در همجواری با منطقه بحرانی باید نقشی اساسی داشته باشد که به فراموشی سپرده شده است.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«جوان» تیتر یک خود را به موضوع عفو اخیر که شامل حال ۱۵۷ محکوم امنیتی اغتشاشات سال گذشته نیز شده است، اختصاص داده و تحت عنوان «عفو مقتدرانه در آبان» می‌نویسد: «قوه قضائیه با آزادسازی گسترده محکومان امنیتی، آن هم درست در سالگرد اغتشاشات قدرت‌نمایی کرد.» این روزنامه اصولگرا همچنین از «آغاز گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا» گزارش داده و نوشته است: «آمار بالای ابتلا، بستری و فوتی بیماران کرونایی از شیوع افسار گسیخته این بیماری حکایت دارد و باید برای مهار آن تدابیر جدی‌تری در نظر گرفت، بر این اساس هم روز گذشته چهارمین گام بسیج ملی مبارزه با کرونا با شیوه محله‌محور و خانواده‌محور در کشور آغاز شد. در این گام بناست به‌منظور مدیریت و کنترل کووید۱۹ طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» اجرایی شود.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«شرق» با انتشار عکسی از محمد جواد ظریف این سوال را طرح می‌کند که «ظریف نامزد اصلاح‌طلبان خواهد بود؟» در پاسخ نیز برخی اظهارنظر‌های اخیر در این جبهه سیاسی را کنار هم قرار داده و با توجه به متفاوت بودن نظرات بیان شده به جواب مشخصی نمی‌رسد. تیتر یک این روزنامه نیز اختصاص یافته به جوابیه جبهه پایداری. این طیف سیاسی در واکنش به گزارش دو روز قبل «شرق» با عنوان «نگاهی به عملکرد جبهه پایداری در مجلس یازدهم: از پرونده‌سازی تا سیاسی‌کاری» نوشته است: «مطلب نگاشته‌شده، در حالی اقدامات نمایندگان مجلس عضو جبهه پایداری، که در مبارزه با «ویژه‌خواری» و افشای «فساد» جریان نزدیک به دولت انجام شده است را با عصبانیت، «پرونده‌سازی» تعبیر می‌کند که امروز خواست عموم مردم، تقابل با جریانی است که ضمن سوءاستفاده از وضعیت تحریم و با گروگان‌گرفتن معیشت مردم، با به‌کارگیری رانت‌های اقتصادی، به دنبال افزایش سود خود هستند.» در بند پایانی این جوابیه نیز آمده است: «جبهه پایداری انقلاب اسلامی به اعضای محترم روزنامه «شرق» پیشنهاد می‌کند که ایشان نیز به شبکه‌ای که امروز علیه رانت، فساد، تبعیض، ناکارآمدی و غرب‌گرایی مفرط در کشور تشکیل شده، بپیوندند تا مسیر حل مشکلات هموارتر شده تا دستاورد‌های تلخ مسببین وضع موجود، که در هفت سال گذشته چیزی جز افزایش شبکه‌های ویژه‌خواری، تعمیق شکاف طبقاتی و کوچک‌ترشدن سفره‌های مردم نبوده است، به دست فراموشی سپرده شود و مردم پس از مدت‌ها طعم شیرین کارآمدی دولت را بچشند.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«کیهان» اوضاع و احوال آمریکا بعد از انتخابات ریاست جمهوری را مهم‌ترین موضوع روز دانسته و از سردرگمی در ایالات متحده می‌نویسد. در این گزارش آمده است: «آمریکایی که در نسخه‌پیچی برای سایر کشور‌ها ید طولایی دارد در نسخه‌پیچی برای خود درمانده. بعد از گذشت حدود یک هفته از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بایدن و ترامپ هر دو همزمان خود را پیروز انتخابات می‌دانند. تنش‌ها و درگیری‌ها نیز همچنان در سطح سیاسی و در کف خیابان‌ها ادامه دارد. ترامپ و هوادارانش همچنان اصرار دارند که در انتخابات تقلب شده و آن‌ها بایدن را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع به رسمیت نمی‌شناسند.» این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری نیز وضعیت اقتصادی کشور پرداخته و گرانی دلار به رغم بازگشت ارز‌های صادراتی را سوال برانگیز می‌خواند. گروه اقتصادی کیهان می‌نویسد: «وقتی صحبت از بازگشت بیشتر ارز‌های صادراتی و بهبود صادرات نفت می‌شود طبیعی است که قیمت دلار باید وارد یک روند نزولی شود، اما آن چیزی که در عمل اتفاق افتاده دقیقاً برعکس این موضوع است! از همین رو است که در روز‌های اخیر گمانه­‌زنی‌هایی مطرح شده، مبنی براینکه خود دولت نیز تمایل چندانی برای کاهش قیمت ارز ندارد، چه اینکه کسری بودجه و پرداخت حقوق‌ها شرایطی برای دولت به‌وجود آورده که راهکار‌های زیادی در این زمینه برای دولت باقی نگذاشته است. در واقع حامیان این استدلال، معتقدند که دولت عمدا نمی‌گذارد قیمت دلار بیاید پایین. جالب اینجاست که معمولا در آستانه تقدیم بودجه به مجلس، پیش می‌­آید که دولت برای تعیین نرخ ارز سال بعد، به بالا رفتن قیمت ارز متمایل باشد. البته کیهان موضع تایید یا تکذیبی در این زمینه ندارد و صرفا روی این سؤال مردم تکیه می‌کند که وقتی شرایط عرضه ارز بهتر شده، چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

«وطن امروز» همچنان بر انتخابات آمریکا و آثار آن متمرکز است. این روزنامه با تاکید بر اینکه خروج ترامپ نیز مثل ورود او به کاخ سفید جامعه آمریکا را دو‌پاره می‌کند، در گزارشی با عنوان «اره» می‌نویسد: «عدم حمایت قاطبه حزب جمهوری‌خواه از سخنان ترامپ درباره تقلب در انتخابات و حتی تبریک چهره‌هایی مثل جورج بوش به بایدن سبب شده ترامپ خیز بلندی را برای تسلط بر حزب جمهوری‌خواه بردارد. در همین ارتباط دیروز نیویورک‌تایمز گزارش داد ترامپ به دنبال تشکیل کمیته‌ای تحت عنوان کمیته مدیریتی اقدام سیاسی به عنوان یک محرک جمع‌آوری کمک مالی فدرال است که به او به طور بالقوه اجازه می‌دهد حتی بعد از خروج از قدرت، سلطه خود را بر حزب جمهوری‌خواه حفظ کند. انتظار می‌رود خبر تشکیل این کمیته در روز‌های آتی اعلام شود. به گزارش نیویورک‌تایمز، کمیته حاکمیتی اقدام سیاسی می‌تواند مبالغ نامحدودی را صرف هزینه‌های مستقل به نفع سایر نامزد‌ها و همچنین بودجه سفر، نظرسنجی و مشاوران کند و در عین حال قطعا وسیله‌ای خواهد بود که ترامپ می‌تواند نفوذ خود را در حزب جمهوری‌خواه حفظ کند. این کمیته می‌تواند ترامپ را به چهره‌ای بانفوذ در رقابت‌های انتخاباتی بعدی آمریکا تبدیل کند.»

خبر به روایت «فردا» / دولت ورشکسته / سایه واکسن کرونا بر سر اقتصاد/ عفو مقتدرانه در آبان / دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها