استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

کد خبر: 1041435

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«شرق» عکس یک خود را به بررسی بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق اختصاص داده و با اشاره به برگزاری جلسه با حضور دژپسند، نوبخت، همتی و زنگنه و با تیتر «۳۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه غایب در بودجه» می‌نویسد: «با نزدیک‌شدن به روز‌های تصویب، آن انتقاد‌های کوبنده تبدیل به نقد‌های ملایم قابل‌اغماض شده است؛ آن‌هم برای بودجه‌ای که با ۵۲۰ هزار میلیارد تومان کسری ساختاری و ۳۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌های غایب و آورده‌نشده مواجه است.» این گزارش می‌افزاید: «دولت در حالی رقم مصارف عمومی را ۸۴۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد ۳۱۰ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های خود را پنهان کرده و در بودجه نیاورده است؛ بنابراین عدد واقعی مصارف دولت ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان است نه ۸۴۰ هزار میلیارد تومان.»

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«آرمان ملی» در گفت‌وگویی با مجید ابهری، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس به بررسی حال و روز جامعه امروز پرداخته و این مصاحبه را با تیتر «از آتشفشان گرسنگان باید ترسید» عکس یک کرده است. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *توقع این بود که حداقل دولت با ابزار‌های خدماتی و رفاهی به کمک بازنشستگان، بیکاران و بیماران، سالخوردگان و زنان سرپرست خانوار بشتابد، چراکه گروه‌های یاد شده علاوه بر نیازمندان قبلا ذکر شده، روزگار بسیار سختی را سپری می‌کنند. *خشونت در فضای مجازی و کاهش چشمگیر سطح نشاط اجتماعی باعث بالا رفتن افسردگی، انزوا، خودکشی و تلخ‌کامی‌های دیگر شده و این موارد در دوران پسا‌کرونا بیشتر از شرایط فعلی خواهد بود. *بعضی‌ها در شرایط حاضر انگشت اشاره را به سمت مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن گرفته‌اند، درحالی‌که ما در کشور کمبود قوانین نداریم، بلکه با تورم قانون روبه‌رو هستیم. نکته اساسی عدم اجرا، کم‌توجهی یا اجرای ناقص قوانین موجود است. اگر همین قوانین را با وجدان کار انقلابی و تقوای مالی، به اجرا درآوریم دیگر بعضی از مسئولان نمی‌توانند برای شنا و سونای آخر هفته به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس بروند و روز بعد در پشت میزشان از مشکلات و درد‌های مردم بگویند. *دولت هر چه سریع‌تر فکری به حال گرانی و تورم و فقر روزافزون جامعه کند و‌گرنه شاهد اقدامات دیگری برای سیر کردن شکم خواهیم بود. از جناب رئیس‌جمهور و وزرای محترم، نمایندگان جهادی مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم به هشدار جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان گوش دهند و هر چه زودتر فکری به حال شرایط موجود کنند. *بسیاری از مدیران و مسئولان ارشد کشور سکوت و صبر و آرامش مردم و تهیدستان را به‌حساب عملکرد خود می‌گذارند؛ درحالی‌که رفتار‌های نیازمندان و فقرا در زمینه طغیان اجتماعی و نافرمانی مدنی فقط با ترمز ایمان و وفاداری به نظام بوده است و باید از زمانی ترسید که دیگر آتشفشان گرسنگان هیچ‌گونه ترمزی را نپذیرند.

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«اعتماد» عکس یک خود را به اتفاق تلخ دیروز در ارتفاعات تهران اختصاص داده و با تیتر «مرگ سپید» گزارش می‌دهد که «برف و کولاک جان ۱۰ کوهنورد را در ارتفاعات شمال تهران گرفت و ۱۴ نفر را مصدوم کرد». این روزنامه همچنین موضوع ابلاغ سند تحول قضایی را در صفحه نخست خود دیده است. ضمن آنکه در یادداشتی با عتوان «تغییر پارادایم در سند تحول قضایی» به قلم «محمدصادق خیاطیان یزدی» استادیار پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری می‌نویسد: «وجه ممیزه این سند نسبت به سایر اسنادِ سیاستگذاری که تدوین می‌شوند، موضوع متدولوژی (روش‌شناسی) این سند است. در روش‌شناسی که برای تدوین سند تحول قضایی استفاده شده، علاوه بر اینکه اسناد و قوانین بالادستی مرتبط و تحلیل محتوای بیانات امام (ره) و مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفت، از نظرات خبرگان درون بدنه قوه قضاییه و صاحب‌نظران بیرون دستگاه قضایی استفاده شد. قوه قضاییه در این سند براساس مساله محوری و نیازمحوری کار خود را آغاز کرده و این رویکردی است که در سند تحول قضایی شاهد آن هستیم. اگر بخواهم از ویژگی‌های ممتاز این سند بگویم، نگاه مساله‌محوری و چالش‌محوری نسبت به تدوین سند است.»

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«وطن امروز» در پی ابلاغ سند تحول قضایی، عکس یک خود را به سید ابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضا اختصاص داده و با تیتر «عدلیه ۱۴۰۴» نوشته است: «مشاهده تغییرات و عیان بودن تحولات قضایی باعث افزایش سرمایه اجتماعی رئیس جدید قوه قضائیه شد، تا جایی که اغلب گرایش‌های سیاسی نیز به عزم جدی دستگاه قضا برای مبارزه برای مفاسد اقتصادی و ناامن کردن فضا برای مفسدان اقرار کردند. در چنین موقعیتی لزوم بهره‌گیری از این سرمایه و اعتماد اجتماعی برای ایجاد تغییرات ساختاری و اصلاحات قضایی بیش از هر زمان دیگر ضروری جلوه می‌کرد و ابلاغ این سند با توجه به اهداف و نقشه راهی که برای پیاده‌سازی آن تدوین شده است، نشان از آغاز گامی عملی برای اصلاحات و تحولات ساختاری در قوه قضائیه دارد.» این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری نیز با عنوان «کم دخل پرخرج» به انتقاد از بودجه ۱۴۰۰ پرداخته و نوشته است: «بودجه ۱۴۰۰ در کسری تراز عملیاتی و افزایش بدهی رکورددار ۱۰ سال اخیر است». این گزارش همچنین می‌افزاید: «رشد شدید هزینه‌ها با اتکا به درآمد‌های موهوم، یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف لایحه‌ای است که دولت برای دخل و خرج سال آینده کشور تقدیم مجلس کرده است. با این حال دولت درج منابع موهوم در لایحه بودجه را با کلیدواژه «امیدآفرینی» توجیه می‌کند. این همان حربه‌ای است که دولت در سال‌های گذشته هم برای توجیه ارقام موهومی و جلب موافقت مجلس با بودجه از آن استفاده کرد.»

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«کیهان» ابلاغ سند قضایی را با عنوان «گام بلند دستگاه قضایی برای تحقق عدالت و رضایت مردم» تیتر یک کرده است. این روزنامه اصولگرا در گزارشی نیز با تیتر «FATF تکمیل‌کننده پازل برجام در اعمال تحریم‌ها علیه ایران است» به مخالفت با تصویب این لوایح پرداخته و نوشته است: «کارشناسان مسائل سیاسی و اقتصادی و همچنین نمایندگان مردم در خانه ملت بار دیگر ضمن هشدار نسبت به تبعات پیوستن به این لوایح در شرایط فعلی کشور، مسئولان دولت را به اولویت‌دهی به خنثی‌سازی تحریم‌ها، عدم گره زدن همه مسائل کشور به FATF و عدم بهره‌برداری سیاسی از آن توجه می‌دهند.» بودجه دیگر موضوع مورد توجه کیهان است و با انتشار سخنان دیروز رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق که در اولین نشست خبری این کمیسیون بیان شد، می‌نویسد: «حتی نمایندگان اصلاح­‌طلب هم لایحه بودجه را عملیاتی نمی‌دانند».

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«آفتاب یزد» امروز کمتر به سیاست پرداخته است. عکس یک این روزنامه به شکار غیرمجاز و تیتر یک آن نیز مروبط به ابلاغ سند تحول قضایی است. در سایر تیتر‌های صفحه نخست نیز موضوعاتی مثل موسیقی دیده شده است. این روزنامه، اما گفت‌وگویی دارد با جلال جلالی زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مورد استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *سکون و سکوت اصلاح‌طلبان طبیعی است، چون هر تصمیمی می‌تواند یک شکست باشد و از این رو باید پذیرفت که «آزموده را آزمودن خطا است. *از یک سو جامعه به این تلقی رسیده که انتخابات ۱۴۰۰ دربست در اختیار اصولگرایان است پس اگر اصلاح‌طلبان حرکتی نمی‌کنند باز می‌گردد به پالس و پیام‌هایی که دریافت می‌شود که نظارت و برخی ملاحظات قطعا باعث خواهد شد خیلی از کسانی که می‌توانند نامزد شوند نیز قید این ریسک بزرگ را بزنند و وارد معرکه انتخابات نشوند. *اصلاح‌طلبان شرایط فعلی را قبلا نیز تجربه کرده‌اند پس وقتی نتیجه را می‌دانند لابد به این امر واقف هستند که آزموده را آزمودن خطا است. *این که چرا کاری نمی‌کنند یا حرکتی از خود نشان نمی‌دهند در مقام ایراد‌گیری شاید آسان باشد، اما در شرایط سختی که در آن گرفتار آمده‌اند لابد همین کاری نکردن هم خود حرکتی است! *معیشت مردم وضعیت خوبی ندارد. مردم برای حضور در انتخابات دچار بی‌انگیزگی و بی‌اعتمادی توامان شده‌اند و این یعنی وظیفه‌ای سنگین بر دوش همه نهاده شده است.

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«ایران» ابلاغ سند تحول قضایی را با عنوان «چرخش در عدلیه» پوشش داده و نوشته است: «پس از گذشت یک سال و نیم از آغاز اجرای سند تحول قضایی و ابلاغ برنامه‎های اجرایی به دادگستری و سازمان‌های تابعه از سوی رئیس قوه قضائیه، متن ارتقا یافته این سند دیروز ابلاغ و منتشر شد. سندی که پیش از روی کار آمدن سید ابراهیم رئیسی بر مسند ریاست دستگاه قضا جزو برنامه‌های او قرار گرفته بود، مأموریت‌هایی مهم در عدلیه را دنبال می‌کند که همانا هدف آن بازگشت به همان اصول ذکر شده در قانون اساسی است؛ رسیدگی به تظلمات و شکایات مردم، دفاع از آزادی‌های مشروع مردم، احیای حقوق عامه و گسترش عدالت، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور، کشف جرم و تعقیب، مجازات و تعزیر مجرمین، پیشگیری از وقوع جرایم و دعاوی، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت افراد از جمله مواردی است که در این سند که مشتمل بر یک دیباچه، یک مقدمه و چهار فصل است ذکر شده تا دستگاه قضا با در کنار هم قرار دادن همه مأموریت‌های ذاتی خود تبدیل به یک دستگاه در میدان، پیشرو و تهاجمی شود.» این روزنامه عکس یک خود را نیز به بیان «آخرین جزئیات از سقوط مرگبار بهمن در ارتفاعات تهران» اختصاص و گزارش داده که «تا کنون ۱۴ نفر نجات یافته، ۸ نفر جان باخته و ۷ نفر مفقود شده‌اند».

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

«جوان» نیز ابلاغ سند تحول قضایی را در تیتر یک دیده و آن را «سند آبادی عدلیه» می‌خواند. این روزنامه اصولگرا عکس یک خود را نیز به هشدار دیروز روحانی مبنی بر اینکه باید مراقب کرونای انگلیسی بود، اختصاص داده است. سرمقاله جوان، اما به «باید‌ها و نباید‌های تفسیر امام (ره)» اختصاص دارد. عبدالله گنجی با اشاره به اظهارات اخیر حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی مبنی بر اینکه «نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری قرائت و تفسیر شخصیت و اندیشه امام نمی‌دانیم» نوشته است: «امام یک نویسنده و مؤلف نیست که مثل همه اندیشمندان دیگر، سلسله نسل‌ها بیایند و او را نقد و تفسیر نمایند. اگر امام را از حکومت بیرون بکشیم، نظر سیدحسن خیلی هم بی‌ربط نیست، اما امام بنیان یک حکومت را نهاده‌اند که با تفسیر می‌توان آن را به ضدخودش تبدیل کرد. تفسیر دانشگاهی از امام عموماً مبتنی بر معرفت نسبی‌گرا و اخیراً شالوده‌شکن و جوهرستیز انجام می‌شود. در تفسیر‌های دانشگاهی که از اندیشه سیاسی امام می‌شود، ایشان یک فرد عرفی‌گرا و نسبی‌گرا معرفی می‌شود. به هر حال معرفت و جهان‌بینی خود را بر تفسیر تحمیل می‌کند و چاره‌ای جز این نیست، اما در درون حکومت تفسیر امام متفاوت است. مثلاً نمی‌توان مدعی انقلاب امام بود و تفسیری از امام ارائه کرد که با اسلام سیاسی فاصله داشته باشد. از قضا، چون امام از اعتبار ویژه در کشور و ملت ما برخوردار است، کسی نمی‌تواند مقابل اندیشه امام بایستد، اما برای عبور از جمهوری اسلامی به تفسیر از وی روی می‌آورند و این تفسیر چیزی جز «تحریف» نیست؛ لذا تفسیر حکومتِ امام لاجرم باید بر مبنای اسلام سیاسی، معرفت ذاتی و مسئولیت حکومت به هر دو بعد مادی / معنوی، دنیوی / اخروی انسان باشد. همانگونه که برخی تفسیر امام را مهم‌ترین راه فرار از نظام دینی می‌دانند، دفاع از انقلاب اسلامی و حقانیت آن نیز در اندیشه امام نهفته است، چراکه در درون حکومت، اندیشه و سیره امام باید به رفتار، قانون، تصمیم و سبک حکومت تبدیل شود، به همین دلیل تفسیر از امام در حکومت نمی‌تواند موسّع باشد.»

بودجه ۱۴۰۰ صدای اصلاح‌طلبان را هم درآورد/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ / استقبال رسانه‌ها از تحول در دستگاه قضا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت