تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن

کد خبر: 1041654

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

گروه سیاست سایت فردا- روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«شرق» قالیباف و جهانگیری را عکس یک کرده و مدعی است که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شاهد رودرویی رقبای انتخاباتی ۹۶ خواهیم بود. محمدباقر قالیباف تاکنون هیچ ابراز تمایل صریح یا تلویحی درخصوص کاندیداتوری و ورود به انتخابات ریاست جمهوی نکرده است، اما این روزنامه اصلاح‌طلب ضمن آنکه اظهارات دیروز جواد آرین‌منش درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف را گواه می‌گیرد: «به نظر می‌رسد کار برای فرمانده سابق نیروی انتظامی حتی از ۹۲ و ۹۶ هم سخت‌تر است. این‌بار تنها ماجرا بر سر اجماع‌کردن یا نکردن در ۱۴۰۰ بر سر او نیست؛ چر‌اکه داعیه‌داران فراوان‌اند و رقیب اصلی هم وجود ندارد. پس احتمال اینکه آن‌ها با تکثر نامزد و آرا وارد گود انتخابات شوند و لزومی به وحدت نبینند زیاد است. قالیباف این‌بار جنگ سخت‌تری نسبت به سال‌های قبل پیش‌رو دارد؛ چرا‌که باید شورای وحدت و شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب را مجاب کند و حتی در این صورت هم باز تنها تک‌تیرانداز نخواهد بود. با خیلی از نامزد‌های دیگر مانند ضرغامی، دهقان، سعید محمد، محسن رضایی و. روبه‌رو خواهد بود.» این روزنامه در گزارش دیگری نیز خط تلاش برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان که در روز‌های اخیر مشاهده شده را پیش گرفته و در گزارشی تحت عنوان «حدادعادل یا جامعه روحانیت؟» می‌نویسد: «تا انتخابات ۱۴۰۰ و شورا‌های شهر و روستا باید انتظار سه لیست اصولگرایانه را داشته باشیم. شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت فعال شده و شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب که در وزارت کشور به‌عنوان جبهه ثبت شده‌اند، با مسئولیت غلامعلی حدادعادل فعال است.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«آفتاب یزد» نوک پیکان را به سوی رسانه‌های رقیب گرفته و ضمن آنکه آنان را دوگانه‌سوز می‌خواند، می‌نویسد: «اگر ماجرای فیلم آقازاده‌های برج ساز مربوط به فرزندان حسین فریدون یا اسحاق جهانگیری بود بازهم رسانه‌های اصولگرا سکوت می‌کردند؟» این روزنامه اصلاح‌طلب به نقل از علی‌بیگدلی که غیر از سیاست خارجی در عرصه روزنامه‌نگاری فعالیت کرده است، می‌نویسد: «باید بپذیریم این ملاحظات و دوگانه بینی‌ها نه تازگی دارد و نه مربوط به عصر و زمان خاصی است، اما درک درست نداشتن از زمانه و پیشرفت‌ها و ابزاری که در اختیار مردم به عنوان رسانه قرار گرفته باعث خواهد شد این سکوت‌ها را درست تحلیل و تفسیر نتوانیم کرد و آن گاه شاهد سقوط و در هم فروپاشیدگی‌های اجتماعی خواهیم بود که علاوه بر عصبانی کردن مردم، آنان را روز به روز بی‌اعتمادتر خواهد کرد.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«آرمان ملی» گفت‌وگوی خود با محمد هاشمی، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATF را عکس یک کرده است. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *افق روشنی برای تصویب نیست. *اگر منافع ملی ایجاب می‌کند که لایحه‌ای تصویب شود هر کس مسئولیت دارد باید تلاش کند تا آن لایحه به انجام برسد. حال این تفسیر‌هایی که جریانی می‌خواهد خود این کار را انجام دهد و بعد از ۱۴۰۰ به اسم خود بزند یا اینکه اگر قبل از ۱۴۰۰ برداشته شود در پیروزی جریان اصلاح‌طلب و اعتدال در انتخابات تاثیر دارد تفسیر‌ها و تحلیل‌های رسانه‌ای و اشخاص سیاسی است که هرکدام برداشتی دارند و نمی‌توان خیلی به این تحلیل‌ها توجه داشت. *عواقب یک مصوبه می‌تواند بر عهده تصویب کننده باشد و این بحثی است که در قانونگذاری مطرح است. * اینکه برای اشخاص محدودیت به‌وجود می‌آورند تعرض به حقوق شهروندی است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌ا... هاشمی این حق‌الناس است.

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«اعتماد» عکس و تیتر یک خود را به آخرین اخبار از تامین واکسن کرونا اختصاص داده است. در بخش سیاست، اما بار دیگر به انتخابات ۱۴۰۰ و اصولگرایان پرداخته است. اعتماد در گزارشی با عنوان «کاندیداتوری سه اصولگرای مشابه» مدعی می‌شود که «احمدی‌نژاد، قالیباف و ضرغامی یک گام دیگر به سوی انتخابات برداشتند». در این گزارش آمده است: «آن‌چه، اما شاید در این ۳ چهره اصولگرا جالب توجه باشد، شباهتی است که به یکدیگر دارند. شباهتی که ضرغامی را به‌زعم برخی ناظران به نسخه تازه از احمدی‌نژاد تبدیل کرده و از دیگرسو، باتوجه به آن‌چه ازسوی برخی تحلیلگران، تغییر مشی در روند کنشگری سیاسی احمدی‌نژاد و قالیباف تعبیر شده، منجر به بیان شباهت میان آن‌ها شده است. هرچند قالیباف از چهره‌های منعطف و متفاوت آغاز کرد و حالا به عنوان سرلیست اصولگرایان و خروجی سازوکار انتخاباتی پدرخوانده‌هایی که در بیانیه‌های «نواصولگرایی» به آن می‌تاخت، راهی «بهارستان» شده و رییس مجلس است و برعکس، احمدی‌نژاد، چهره حزب‌اللهی اصولگرایان در سال ۸۴ که حالا از «آزادی حجاب و موسیقی رپ و هیپ‌هاپ می‌گویند. آن‌ها اگرچه در مسیری که پیموده‌اند، خلاف جهت یکدیگر گام برداشتند، اما در اینکه به عکس آن‌چه آغاز کردند، تبدیل شوند، بسیار شبیه یکدیگرند.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«ایران» اظهارات دیروز حسن روحانی که نوعی پافشاری به مواضع قبلی در خصوص بودجه بود را عکس یک کرده و می‌نویسد: «در حالی که قرار بود دیروز کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس کار بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را آغاز کند، رؤسای دو قوه از نقاط قوت و ضعف این لایحه سخن گفتند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از یک سو لایحه بودجه سال آینده را نشانه عزم دولت برای حل معضلات مردم می‌داند و از سوی دیگر محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس، کماکان معتقد است که اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه صورت نگرفته است، ولی این تمام ماجرا نیست بلکه مرکز پژوهش‌های مجلس هم وارد کار شده و اظهار کرده است که کلیات لایحه بودجه رد شود و مجلس بودجه چند دوازدهم را در دستور کار قرار دهد، اما اینکه آخرین بودجه قرن چهاردهم و دولت روحانی چه سرنوشتی پیدا می‌کند به احتمال زیاد در این هفته مشخص می‌شود.» این روزنامه دولتی در یادداشتی به قلم رسول منتجب‌نیا اصلاح قانون انتخابات در مجلس را نقد کرده و نوشته است: «از ترتیبات این طرح و همینطور حواشی آن اینگونه به نظر می‌رسد که مجلس در حال یک «مهندسی معکوس» در زمینه انتخابات است. به این شکل که نامزد مطلوب یا رئیس جمهوری مطلوب خود را کم و بیش مشخص کرده و حالا کمر به نگارش قانون برای برکشیدن آن فرد یا افراد مطلوب خود کرده است. چنین قانون‌نویسی از آنجا که «خیر» و «حق انتخاب» عمومی را بشدت محدود می‌کند، از همین الان از منظر عدالت و انصاف سیاسی و اجتماعی قابل نقد است.» اظهارات این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در حالی در روزنامه دولتی ایران منتشر شده که مجلسیان بار‌ها و بار‌ها در روز‌های گذشته درخصوص طرح اصلاح قانون انتخابات و دخیل نبودن منافع جناحی توضیح داده‌اند؛ جریان رقیب، اما توجهی به این توضیحات نداشته و بر همان طبل تخریب مجلس می‌کوبد.

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«جوان» در تیتر یک خود به موضوعی ظاهرا غیرسیاسی و مهم پرداخته است. این روزنامه اصولگرا با تیتر «هشدار تلگرام پولی» به مسئولان امر هشدار می‌دهد که پولی شدن برخی امکانات تلگرام سبب خروج مقداری قابل توجهی ارز از کشور خواهد بود. جوان در عکس یک خود نیز از فراهم شدن مقدمات بزرگداشت سردار سلیمانی خبر داده است. همچنین در سرمقاله خود با عنوان «دی، ماه غم‌ها و حماسه‌ها» می‌نویسد: «شاید در هیچ ماهی هم سراغ نداشته باشیم که ملت ایران با خلق حماسه حضور ماندگار خویش، صحنه‌هایی چنین زیبا خلق کرده باشند. از آن حماسه‌های ماندگار که توانست غم‌ها و تلخی‌های هشت ماه آشوب فتنه‌گرانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ فضای کشور را متشنج و امنیت مردم را به مخاطره انداخته بودند راهپیمایی مثال زدنی و کم نظیر ملت ایران در ۹ دی ۸۸ بود که آرامش را به کشور باز گرداند و دشمنان را در رسیدن به اهداف‌شان که همانا پایان جمهوری اسلامی بود به یأس تبدیل کرد. حماسه دوم را مردم همیشه بیدار ایران ۱۰ سال پس از آن، در تشییع بی نظیر پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی - نه در یک استان- بلکه در چند استان کشور با آن شور و حرارت مثال زدنی خلق کردند و نشان دادند که همیشه قدردان فداکاری‌های فرمانده بزرگ خود هستند.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«وطن امروز» تصویری از پیاده‌روی ظریف و کری در لوزان را با عنوان «کنایه خط مقدم» عکس یک کرده است. بهانه این کار خاطره و روایت حسین امیرعبدالهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل است. او دیروز در حاشیه نشست خبری خود گفته بود «روزی سردار سلیمانی با من که معاون وزیر خارجه بودم تماس گرفتند، در آن زمان آقای ظریف در لوزان سوییس با ۵ کشور در حال مذاکرات هسته‌ای بودند. شب قبل از آن تصاویری از قدم زدن آقای ظریف با جان کری منتشر شده بود. سردار با کنایه و خنده‌ای به من گفتند دارید با آمریکایی‌ها قدم می‌زنید؟! سپس گفتند این پیامی که می‌خواهم بگویم را به آقای ظریف برسانید. من به دفتر ایشان رفتم. او می‌خواست ما را توجه بدهد به این مساله که به دشمن نمی‌توان اعتماد کرد. در آن جلسه به من گفتند ما اسناد دقیقی به دست آورده‌ایم مبنی بر اینکه در جریان سقوط شهر موصل به دست داعش چند هواپیمای غول‌پیکر لجستیکی آمریکایی در تاریخ و ساعت مشخص در فرودگاه موصل به زمین نشسته است و از یکی از این هواپیما‌ها ژنرال‌های آمریکایی پیاده می‌شوند و فرماندهان داعش روی فرش قرمز به استقبال آن‌ها می‌روند. سپس گفتند در جریان این اتفاق به مدت ۵ ساعت در سالن VIP فرودگاه موصل بین ژنرال‌های آمریکایی و فرماندهان داعش مذاکره می‌شود. جزئیات این مذاکره و فایل آن در اختیار سردار سلیمانی بود. در تمام این مدت ۵ ساعت هم سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته آمریکایی از هواپیما‌های لجستیکی پیاده می‌شد و در اختیار نیرو‌های داعش قرار می‌گرفت. تمام تصاویر و نوع سلاح‌ها در این اسناد مشخص بود. سردار سلیمانی می‌خواستند با این اسناد به ما بگویند این دشمنی که در حال مذاکره با شماست، قابل اعتماد نیست و بدانید این دشمن در آن روی سکه این کار‌ها را می‌کند.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

«کیهان» اظهارات دیروز حسین امیرعبداللهیان یعنی اینکه «۴۸ تروریست در لیست انتقام خون حاج قاسم» قرار دارند را تیتر یک کرده است. همچنین در یادداشت روز خود با عنوان «شماره تلفن و شیشه عطر مدیر امنیتی نامتعارف» می‌نویسد: «بامداد سیزدهم دی‌ماه ۹۸، شیشه عطر حاج قاسم شکست و دنیا را پر کرد. احمق‌های درجه یک آمریکایی و صهیونیست، یزیدوار جشن گرفتند، غافل از آنکه حماسه شهادت او، موجی تازه به راه خواهد انداخت.... سردار سلیمانی با همه منحصر به فرد بودنش، یک مکتب است و نه صرفا یک شخص، که با ترور بزدلانه تمام شود. این مکتب، زنده و زاینده و رویاننده، نقطه مقابل «تهدید و تحریم و ترور و تحریف» است. قطعا مجازات بانیان ترور، مشمول مرور زمان نخواهد شد و آن‌ها تاوان سختی خواهند پرداخت. در عین حال، ترویج عملیاتی نرم‌افزار بیداری و مقاومت، آن راهبرد اصلی است که به حاشیه نخواهد افتاد.»

تلاش روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای اختلاف افکنی بین اصولگرایان / در انتظار واکسن /

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت