امید انتخاباتی اصلاح‌طلبان به بایدن

کد خبر: 1042144

جریان اصلاحات منفعلانه نشسته تا یک جرقه از خارج کشور معادلات صحنه سیاست را شب انتخابات ناگهان به نفع آنها تغییر دهد.

گروه سیاسی فردا : اصلاح طلبان این روزها در یک وضعیت دوگانه قرار گرفتند، از یکسو با وجودی که زمام امور اجرایی در دولت و شورای شهر را در دست دارند، به روزمرگی می گذرانند و خلاقیت و ابتکاری را برای برون رفت از وضعیت موجود از خود نشان نمی دهند؛ از طرف دیگر نمی خواهند در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اتفاق سال 84 برای آنها تکرار شود که بعد از مجلس، مجبور شوند پاستور را هم ترک کنند.

بزرگترین مشکل اصلاح طلبان هزینه کردن اعتبار سیاسی شان به پای دولت حسن روحانی بود. آنها در این شراکت سیاسی سرمایه اجتماعی شان را از دست دادند و الان نیز برنامه ای برای احیای آن ندارند. به نظر می آید جریان اصلاحات منتظر نشسته تا قضا و قدر اتفاقاتی را رقم بزند که فضای جامعه ایران را هیجانی و احساسی کند. این طیف سیاسی بیشترین امیدش به ماه های نخست ریاست جمهوری جو بایدن است تا با بازگشت آمریکا به برجام و لغو حداقل بخشی از تحریم‌ها جرقه ای در پایگاه رأی اصلاح طلبان بخورد و آرای «خاموش و خفته»، «شعله ور و فعال» شوند.

موضوعی که بهزاد نبوی فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگوی اخیر خود صراحتا به آن اشاره کرد و گفت «ممکن است با آمدن بایدن و لغو بخشی از تحریم ها شاهد جو مثبت موجی از امید در داخل کشور باشیم».

در واقع اصلاح طلبان امیدوارند روز تحلیف بایدن موج دوم سقوط نرخ دلار و سکه در ایران به وجود آمد، تداوم یابد، سبب ایجاد موج در جامعه می‌شود و حامیان شان به صحنه بیایند. اتفاقی که سال 92 بر اثر ردصلاحیت مرحوم هاشمی رخ داد و موجی پدید آورد که ریاست جمهوری حسن روحانی محصول آن موج بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت