هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

کد خبر: 1042892

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«آفتاب یزد» آثار فوت آیت‌الله مصباح یزدی بر جریان اصولگرایی را بررسی می‌کند و در تیتر یک خود با عنوان «خلاء تئوریک در جریان راست» و طرح این پرسش که «با توجه به درگذشت آیت الله مصباح یزدی آیا جناح راست از منظر تئوریک دچار خسران می‌شود؟ این ضایعه چه تاثیری بر وحدت و اتحاد اصولگرایان دارد؟ آیا این جناح توانسته جایگزین مناسبی برای فقدان‌های قبلی (آیت الله مهدوی کنی) بیابد؟» به نقل از حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا می‌نویسد: «برای جریان پایداری زمان باید بگذرد تا جانشینی شایسته برای آیت الله مصباح بیابد و همین مسئله این جریان سیاسی را دچار تغییرات و چالش‌هایی خواهد کرد.» وی افزوده است: «جناح‌های سیاسی که خود را در شیخوخیت یک شخصیت مثل آیت الله مصباح تعریف می‌کنند بعد از رحلت آن شخصیت باید به فکر این باشند که جایگاه ایشان را ترمیم کنندتا بتوانند در روند ادامه فعالیت سیاسی شان از این مرجعیت سیاسی بهره گیرند. قاعدتا تا زمانی ممکن است این خلاء وجود داشته باشد، اما فکر می‌کنم شاگردانی که ایشان تربیت کردند به راحتی می‌توانند جای خالی ایشان را - البته نه مانند خودشان ـ پر کنند.» ااین روزنامه در گزارش دیگری توضیحات سفیر عراق درباره رای ممتنع این کشور را منتشر کرده و به نقل از «نصیر عبدالمحسن عبدالله» نوشته است: «مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در این رابطه پیامی را برای جمهوری اسلامی ایران فرستاده که براساس آن، کمیسیونی برای بررسی این موضوع تشکیل می‌شود. در این پیام تاکید شده است که جمهوری عراق از هیچ تصمیمی علیه جمهوری اسلامی ایران ابدا و مطلقا حمایت نمی‌کند.»

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«شرق» گفت‌وگویی دارد با حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *تحمل اینکه جناح کوچکی که تنها بخش بسیار اندکی از مردم را نمایندگی می‌کند، بتواند جمهوری اسلامی و مردم را محدود کند، ممکن نیست. * به دفعات دیده‌ایم که عده‌ای خواسته‌اند انتخابات را کانالیزه کنند، اما در نهایت مردم در انتخابات حرف خود را زده‌اند. *تصور اینکه اگر نهاد‌های حکومتی یکپارچه شوند، مشکلات حل می‌شود، کاملا غلط است. * پیش‌روی جامعه ایران سه مسیر بیشتر نیست؛ مسیر اول، مسیری است که برخی نیرو‌های به‌اصطلاح انقلابی در پیش گرفته‌اند. مسیر دوم آنی است که فرض بر این باشد که جمهوری اسلامی اصلاح‌شدنی نیست و چترش دیگر فراگیر نیست و نمی‌تواند دربرگیرنده همه نیرو‌های سیاسی باشد. مسیر سوم که ما به‌شدت بر آن تأکید داریم، همچنان اصلاحات است. * (واکنش به موضوع ارتباط اصلاح‌طلبان و با آمریکا) آن‌ها هر قدر می‌خواهند می‌توانند حرف بزنند؛ مهم این است که مگر حرف‌های آن‌ها برای مردم مهم است؟ مطرح‌کردن ادعای واهی کاری ندارد. اگر بنا به اتهام‌زنی است، ما هم می‌توانیم بگوییم آن‌ها وابسته به مرتجعان منطقه‌اند. حرف‌زدن که کنتور نمی‌اندازد.

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«آرمان ملی» گفت‌وگویی دارد با صادق زیباکلام استاددانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب. اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *اصلاح‌طلبان باید حداقل یک درجه‌ای از مسئولیت نشان می‌دادند و به مردم اعلام می‌کردند که چرا روحانی نتوانست در دوره دوم ریاست جمهوری خود موفق عمل کند، نه اینکه روی خودمان را به سوی دیگر کنیم و انگار نه انگار اصلاح‌طلبان بودند که نقش مهمی را در تشویق و ترغیب مردم برای حضور در انتخابات داشتند. *اصلاح‌طلبان مثل گذشته دیگر اعتماد عمومی را در بین مردم از دست داده‌اند و بسیاری از مردم تفاوتی بین اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان قائل نیستند و باتوجه به شرایط موجود کشور اصلاح‌طلبان فعلا نمی‌توانند در حد مطلوب مردم را به پای صندوق رای دعوت کنند. *یک رئیس‌جمهور نظامی چه کاری می‌تواند انجام دهد. وقتی ما محبوبیت خود را حتی در عراق و افغانستان مثل قبل نداریم، آیا یک رئیس‌جمهور نظامی می‌تواند کاری انجام دهد. ما به زور که نمی‌توانیم از مردم بخواهیم به یک نظامی رای دهند. آیا رئیس‌جمهور نظامی می‌تواند به‌رغم تحریم، دارایی‌های ایران را آزاد کند، بنابراین سوال اینجاست که آیا رئیس‌جمهور نظامی در عمل قدرت بیشتری از آقای روحانی دارد.

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«وطن امروز» عکس یک خود را به وداع با پیکر مصباح یزدی اختصاص داده و با عکس کردن تصویری از نماز خواندن رهبری در این مراسم، به انتشار پیام‌های تسلیت می‌پردازد. این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری «از راهکار‌های مجلس برای کاستن از کسری بودجه گزارش می‌دهد» و با تیتر «تراز مجلس بر بودجه دولت» اصلاح نرخ ارز، اصلاح درآمد مالیات بر ارزش افزوده و خانه‌های خالی، وضع عوارض بر برخی تراکنش‌های بانکی، حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه و اصلاح درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی در تبصره ۱۴ را «برخی راهکار‌های مهم جبران کسری بودجه ۱۴۰۰ که در عین درآمدزایی بالا، موجب تشدید فشار‌های اقتصادی به زندگی عموم مردم نمی‌شود» بیان می‌کند. وطن امروز همچنین سخنان دیروز فرمانده کل سپاه که گفته بود: «هر عمل دشمن را با ضربه‌ای قاطع پاسخ می‌دهیم» را با تیتر «هشدار در ابوموسی» پوشش داده و در صفحه نخست خود دیده است.

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«اعتماد» در عکس و تیتر یک خود به «کرونا و چالش رفاه بازنشستگان» می‌پردازد. گروه اجتماعی روزنامه اعتماد با طرح این سوال که «اساسا شیوع کرونا و ایجاد یک وضعیت جدید چقدر سیاست‌های رفاهی ایران را به چالش کشید و آیا این پاندمی سبب شد نقاط ضعف جدیدی از سیاست‌های رفاهی هویدا شود؟» می‌نویسد: «خلأ‌ها و ناتوانی‌ها ما آشکار شد. اساسا می‌توان گفت یکی از کارکرد‌های کرونا این بود که تاب‌آوری اقتصادی، اجتماعی و رفاهی کشور‌ها را به‌طور جدی محک زد.... ما با واقعیت‌های تلخی مواجهیم. اولین واقعیت این است که هم مستمری پرداختی بازنشستگان تکافوی هزینه‌های آن‌ها را نمی‌دهد و هم اینکه به صورت مستمر با تورم‌های دو رقمی که گاهی تا ۳۵ درصد رسیده، قدرت خرید آن‌ها کاهش پیدا کرده و معمولا ترمیم‌هایی که در گذشته انجام شده هم نتوانسته این کاهش قدرت خرید ناشی از تورم را جبران کند. واقعیت تلخ دوم هم تبعیض است؛ هم تبعیض افقی و هم عمودی. به این معنا که افرادی در یک تراز شغلی که در سال‌های مختلف بازنشسته شدند هم به صورت اسمی و هم واقعی دریافتی یکسانی ندارند و بسیار متفاوت است؛ حتی اگر کسانی که زودتر بازنشسته شده‌اند از توانایی و تخصص بالاتری برخوردار بوده باشند.»

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«کیهان» گفت‌وگویی دارد با حجت‌الاسلام علی شیرازی نماینده سابق رهبر انقلاب در نیروی قدس سپاه. اهم اظهارات وی در این گفتگو که با تیتر «حاج قاسم می‌گفت باید «دولت مقاومت» داشته باشیم» منتشر شده است، به شرح زیر است: *من رمز موفقیت سردار سلیمانی را در چهار نکته می‌دانم. اول ارتباط سردار سلیمانی با خدا، دوم ارتباط با اولیا الهی مخصوصاً حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها. سوم ارتباطش با ولایت چه در دوران امام (ره) و چه در عصر کنونی مطیع محض مقام معظم رهبری بود؛ و چهارم ارتباطش با پدر و مادر و تواضعش حتی در اوج قدرت در مقابل پدر و مادر بود. * ایشان جناحی نبود حرفش را می‌زد و کار نداشت به اصلاح‌طلب یا اصولگرا یا جناح دیگر. روی ارزش‌ها محکم بود، روی دفاع از دین محکم بود، روی دفاع از ولایت و تدابیر ولایت محکم بود. سال ۹۶ در دانشگاه امام حسین (ع) رهبر معظم انقلاب اسلامی سخنرانی داشتند و آنجا از تعبیر «دولت مقاومت» استفاده کردند. سردارسلیمانی به من گفت «دولت مقاومت این دولت نیست ما باید برویم دولت مقاومت داشته باشیم.» *حاج قاسم برجام را تأیید می‌کرد، خیر این‌گونه نبود، حاج قاسم ولایت را تأیید می‌کرد.

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«ایران» در عکس یک خود سفر آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری به سیستان و بلوچستان را پوشش داده و با عنوان «سیگنال به شهر آفتاب» می‌نویسد: «وزیر ارتباطات در سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان، اتصال ۱۲۰۰ روستا به شبکه ارتباطاتی، تقویت جاده‌ای و ایجاد ارتباطات پایدار را هدفگذاری کرده و آن‌ها را از جمله برنامه‌های این سفر عنوان کرده است.» این روزنامه دولتی در تیتر یک خود نیز به موضوع آلودگی هوا در تهران و آخرین تصمیمات مسئولان برای مقابله با آن پرداخته و با عنوان «تمام متهمان آلودگی هوا» می‌نویسد: «متهمان اصلی هوای آلوده تهران چه کسانی یا نهاد‌هایی هستند؟ این شاید جدی‌ترین سؤالی باشد که در سال‌های اخیر از دستگاه‌های ذیربط پرسیده می‌شود. جدا از آن‌ها البته باید دید چه عواملی و تا چه اندازه در قرمز شدن وضعیت این روز‌های آلوده تهران نقش دارند. کارشناسان برای منابع متحرک مثل خودرو‌ها سهم ۷۰ درصدی قائل می‌شوند و ۳۰ درصد باقیمانده را مربوط به منابع ثابت مثل سوخت کارخانه‌ها می‌دانند. اما این «موتورسیکلت‌ها»، «دیزلی‌ها» و «بنزینی‌های فرسوده» هستند که در واقع متهمان اصلی آلودگی هوا قلمداد می‌شوند. پدیده وارونگی هوا که در اواخر پاییز و شروع زمستان اتفاق می‌افتد، زمینه ساز خاکستری شدن هوای کلانشهرهاست. سرد شدن هوا البته مصرف گازخانگی را هم افزایش داده و در نتیجه یکی دیگر ازعوامل آلاینده، همین گازخانگی است. کیفیت پایین خودرو‌ها و سوخت در آلوده کردن هوای کلانشهر‌ها نقش جدی دارند و با وجود همه تلاش‌ها، همچنان در ردیف آلوده‌کننده‌ترین‌ها قرار می‌گیرند. یک نظرسنجی نشان می‌دهد بعد از حمل و نقل، این صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها هستند که بار سنگین آلودگی هوا را به دوش می‌کشند. تولید ذرات معلق، گاهی رتبه آن‌ها را پیش از حمل و نقل قرار داده است. استفاده از سوخت مازوت در صنایع همچنان یکی از چالش برانگیز‌ترین سؤالاتی است که جواب روشنی برای آن پیدا نشده است. هوای آلوده تهران در زمانی‌که ممنوعیت تردد وضع شده و تردد خودرو‌ها محدود شده، نشان می‌دهد که حالا کفه «آلودگی صنایع» در ترازوی آلودگی هوای تهران سنگین‌تر شده است.»

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

«جوان» سخنان دیروز سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران را تیتر یک کرده و با عنوان «هشدار فرمانده از خط مقدم» نوشته است: «فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه هیچ تهدید و تعرضی از سوی دشمنان را رها نخواهیم کرد، گفت: ما هم در عمل نشان داده ایم و هم در بیان می‌گوییم که هر عملی از سوی دشمن علیه ما سر بزند، آن را با ضربه‌ای متقابل، قاطع و مستحکم پاسخ می‌دهیم.» این روزنامه اصولگرا عکس یک و سرمقاله خود را به فوت آیت الله مصباح یزدی اختصاص داده است.پ

هشدار فرمانده / جای خالی آیت‌الله مصباح/ سه راه کارگزاران پیش پای جامعه

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت