شوک به بزرگ به آمریکا؛ از منطقه برو

کد خبر: 1045920

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«شرق» در تیتر یک خود به گمانه‌زنی درباره انتخابات ۱۴۰۰ و کاندیدا‌های احتمالی آن پرداخته است. این روزنامه اصلاح‌طلب از تمایل اصولگرایان به نامزد ۹۶ یعنی ابراهیم رئیسی خبر داده و با تیتر «شرط آمدن رئیسی» می‌نویسد: «اخیرا یک تشکل اصولگرا از رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کرده بود و حمیدرضا ترقی هم به برنا گفته در نظرسنجی‌ها، رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است.... ترقی در پاسخ به این پرسش نیز که آیا اصولگرایان از آمدن رئیسی اطمینان دارند، گفت: خیر این‌گونه نیست؛ مگر اینکه اصولگرایان بتوانند فشار زیادی بیاورند تا بتوانند رضایت رئیسی را جلب کنند. به هر حال اگر رئیسی بخواهد وارد انتخابات ۱۴۰۰ شود طبیعتا اصولگرایان باید تلاش بسیاری انجام دهند تا رهبری را راضی کنند که منع را از روی رئیسی برای پذیرش مسئولیت دیگر بردارند؛ بنابراین طبیعی است که کار مشکلی است. به هر حال رئیسی سرباز نظام است و در هر جایی که وظیفه باشد، خدمت می‌کند.» این گمانه و اظهارات درباره آمدن رئیسی و یا جلو بودن او از قالیباف در حالی مطرح می‌شود که هیچ یک از دو رئیس قوه تا کنون رسما سخنی درباره ورود به انتخابات ریاست جمهوری نگفته‌اند و این حرف‌ها را نمی‌توان بیشتر از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای دانست.

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«آفتاب یزد» در تیتر یک خود به بررسی جایگاه قطر در منطقه پرداخته و به نقل از محمدعلی بصیری استاد روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان می‌نویسد: «قطر جاه طلبی بی‌آزار است.... قطر همچنان در مرحله بازیگری است و هنوز به مرحله بازیگردانی وارد نشده است». این روزنامه اصلاح‌طلب همچنین از قول غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌نویسد: «باید ناز اصلاح‌طلبان را هم بکشند». این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ضمن ابراز نگرانی از روی کار آمدن یک رئیس جمهور حداقلی می‌گوید: «اگر مردم پای صندوق رای نیایند، پیام‌های بین‌المللی زیادی از این عدم حضور شنیده می‌شود و کار دولت منتخب را مشکل می‌کند؛ بنابراین حتی باید ناز اصلاح‌طلبان را بکشند تا آن‌ها جنس خوبی عرضه کنند و مشتری بیشتری را جذب کنند. مغازه‌ای که یک نوع پارچه دارد خریداران ترجیح می‌دهند با همان لباس قدیمی کنار بیایند و جنسی نخرند.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«وطن امروز» رزمایش موشکی سپاه و هشدار معنادار به آمریکا را عکس یک کرده و با تیتر «می‌زنیم» نوشته است: «روزنامه جروزالم پست در یادداشتی به بررسی رزمایش گسترده موشکی پیامبر اعظم ۱۵ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخت و نوشت این رزمایش حامل پیام صریحی به آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی حاشیه خلیج‌فارس است.» این روزنامه در گزارش دیگری به کشمکش دولت با مجلس برای تداوم یا حذف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخته نوشته است: «دولت مدعی است سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیر قابل قبولی بر کنترل قیمت‌ها داشته است. از سوی دیگر مجلس با اشاره به گزارش‌های متعدد از تبعات تخصیص ارز ۴۲۰۰، اجرای این سیاست را نه تن‌ها بسیار کم‌اثر، بلکه فسادزا و مخرب برای اقتصاد کشور می‌داند. آنچه دولت و مجلس در موضوع تداوم یا پایان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی (حداقل در ظاهر) مطرح می‌کنند، دغدغه حمایت از معیشت مردم است. در چنین شرایطی که تورم سرسام‌آور در ۲ سال گذشته زندگی را برای بسیاری از مردم بشدت سخت کرده، آنچه مهم است اتخاذ یک سیاست حمایتی برای اقشار متوسط و کم درآمد است. در چنین شرایطی اگر مجلس با تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موافقت کند، باید از دولت تضامین کافی را برای کنترل قیمت کالا‌های مشمول دریافت ارز دولتی و همچنین جلوگیری از سوءاستفاده از آن بگیرد. همچنین اگر بنا بر حذف ارز دولتی باشد، باید منابع کافی برای حمایت از معیشت مردم در برابر رشد احتمالی قیمت‌ها در نظر گرفته شود.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«اعتماد» نمایش توان نظامی سپاه در رزمایش «پیامبر اعظم» را عکس یک کرده و با تیتر «پهپاد‌های انتحاری موشک‌های جدید» نوشته است: «سپاه توانست موشک‌های هایپرسونیک خود را به رخ دشمنان بکشاند». این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش دیگری با عنوان «برخوردِ سیاسی با «بودجه سیاسی»!» به اظهارات دیروز امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رییس مجلس کنایه زده و ضمن اینکه او را یکی از کاندیدا‌های ریاست جمهوری در انتخابات سال بعد می‌خواند، می‌نویسد: «قاضی‌زاده هاشمی، نفر اول حلقه مشهد در پارلمان یازدهم است و یکی از چهره‌های اصلی جبهه پایداری؛ از این رو می‌توان گفته‌های او را شرح خواست و میل نیرو‌های این جریان در مجلس یازدهم دانست. قاضی‌زاده هاشمی در جریان این سفر و بر اساس آنچه تسنیم منتشر کرده، صراحتا خواستار رد بودجه شده و در شرایطی گفته «توصیه بنده به دوستان مجلس تصویب بودجه سه دوازدهم بوده است، اما دوستان گفتند که ما دنبال ترمیم بودجه هستیم و باید دید گزارش نهایی تغییرات چه چیزی را نشان می‌دهد» که پیش‌تر اعضای کمیسیون تلفیق تصویب بودجه سه‌دوازدهم را نشان‌دهنده ضعف نظام و مخابره پیامی نه چندان خوشایند به خارج از کشور در آستانه روی کار آمدن دولتی جدید در ایالات متحده امریکا عنوان کرده بودند.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«آرمان ملی» گفت‌وگویی دارد با سید محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح‌طلب که معتقد است «کاندیدای اجاره‌ای بس است». اهم اظهارات وی در این گفتگو به شرح زیر است: *اصلاح‌طلبی یک جریان و تفکری است که موافق با براندازی و قهر کردن با انتخابات نیست. * فعالیت اصلاح‌طلبان در انتخابات بستگی به طرف مقابل هم دارد. اول باید صبر کنیم تا ببینیم چه میزان فضای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات باز می‌شود، اما به نظر بنده شرایط کشور نشان‌دهنده آن است که اصلاح‌طلبان همچنان مانند ۱۰ سال گذشته زیر فشار‌های مختلف خواهند بود. *اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اجاره‌ای معرفی کنند، و به دنبال آن می‌گردند که یک اصلاح‌طلب واقعی برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود. *امیدوارم که شورای نگهبان درباره قانون اصلاح انتخابات تجدیدنظر کند. هر چیزی که به جمهوریت مردم آسیب بزند، به معنای آسیب زدن به کل نظام اسلامی و انقلاب است، به این دلیل که اگر محور کشور نباشند، هیچ عنصری نمی‌تواند حکومت را نگهداری کند.

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«کیهان» بازتاب گسترده نمایش اقتدار سپاه را برای تیتر یک خود برگزیده و با عنوان «تحقیر آمریکا و اسرائیل در رزمایش بزرگ موشکی- پهپادی ایران» می‌نویسد: «شلیک موشک‌های بالستیک سپاه به عمق اقیانوس هند و رونمایی از دستاورد‌های بزرگ دفاعی در رزمایش بزرگ موشکی پهپادی پیامبر اعظم (ص)، برگ دیگری از افتخارات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت و با ناکارآمدسازی نقاط قوت دشمن، ضعف قوای نظامی و دفاعی آمریکا و اسرائیل را بیش از گذشته نمایان ساخت.» این روزنامه در گزارش دیگری به اوضاع و احوال آمریکا در روز‌های اخیر پرداخته و با اشاره به استقرار ۲۵ هزار نیروی مسلح برای روز تحلیف و با تیتر «لشکرکشی به واشنگتن دی‌سی برای سرکوب مردم!» نوشته است: «پایتخت آمریکا، این بزرگ مدعیِ دموکراسی و ارزش‌های غربی، تبدیل به یک پادگان بزرگ نظامی شده برای سرکوب اعتراض‌های مردمی و مهم‌ترین مراکز اطلاعاتی و امنیتی این کشور نیز می‌گویند، احتمال وقوع درگیری‌های مسلحانه در این کشور و در روز تحلیف جوبایدن، «بسیار بالاست». این خلاصه اوضاع امروز آمریکاست.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«جوان» قدرت‌نمایی موشکی ایران و حال و هوای تحلیف در آمریکا را با یک عکس به هم ربط داده و در صحفه نخست خود دیده است. این روزنامه اصولگرا برای رزمایش موشکی سپاه از عنوان «پیام موشک ایرانی به ناو امریکا در ۱۸۰۰ کیلومتری مرز ایران» و برای توصیف وضعیت آمریکا از تیتر «واشنگتن جنگ‌زده در تدارک تحلیف» استفاده می‌کند. این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری با تیتر «نابود شده‌ایم، اما به چنگ‌اندازی هزار فامیل اصلاحات بر پست‌های قدرت امیدواریم!» نوشته است: «اصلاح‌طلبان آدم‌های شب انتخابات نیستند و اغلب از ماه‌ها جلوتر بحث‌های انتخاباتی را آغاز می‌کنند. طی ۱۰ ماه گذشته هم آنان بیشتر ظرفیت رسانه‌ای خود و نیز فعالیت‌های سیاسی‌شان را بر انتخابات ۱۴۰۰ گذاشته‌اند و از این رو هر روز خبر‌های متفاوتی از اردوگاه اصلاح‌طلبی بیرون می‌آید. حزب ندای ایرانیان به دبیرکلی صادق خرازی اخیراً کنگره خود را با حضور چهره‌های اصلاح‌طلب از محسن هاشمی تا محمدرضا عارف برگزار کرده است. سخنان صادق خرازی در این نشست بر محور انتقاد به اصلاح‌طلبان و حمایت همه‌جانبه آنان از دولت حسن روحانی ایراد شد. او حسن روحانی را کاندیدای اجاره‌ای دانست و این رویکرد اصلاح‌طلبان را که از کاندیدای اجاره‌ای و نه ذاتاً اصلاح‌طلب حمایت کردند، اشتباه دانست. او همچنین رویکرد اصلاح‌طلبان رادیکال در تحریم انتخابات مجلس ۹۸ را اشتباه خواند. خرازی البته در مورد اینکه چرا اصلاح‌طلبان مجبور به حمایت از کاندیدای به قول او «اجاره‌ای» شدند، در حالی که عارف کاندیدای اصلاح‌طلبان بود، سکوت کرده است. خرازی در بخشی از صحبت‌های خود با طرح انتقاداتی بزرگ از فعالیت‌های اصلاح‌طلبان و نتیجه کار آن‌ها در دولت اعتدال گفته است: «در یک کلام اصلاحات فاقد استراتژی، تاکتیک و هدف و مبانی فکری است به همین جهت است که رئیس جمهورش اجاره‌ای می‌شود و وزرایش در اوج قدرت مست و مستور هستند و در وقت پاسخگویی بی‌پاسخ. شما یک اصلاح‌طلب را نمی‌توانید ببینید که بتواند سرش را جلوی مردم با افتخار بالا بگیرد. ما اشتباه کردیم باید بپذیریم که اشتباه کردیم و توبه کنیم از رئیس‌جمهور اجاره‌ای که داشتیم.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

«ایران» در تیتر یک خود از تبعات عادی انگاری برخی شهروندان و انجام سفر‌ها و مراسم مختلف عمومی و متراکم گزارش داده و با عنوان «گردش دوباره کرونا» می‌نویسد: «اگر نگاهی به فضای مجازی هم بیندازید تصاویر مسافرانی را می‌بینید که بی‌توجه به شیوع بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این جزیره در حال گشت‌و‌گذار و تفریح هستند. ناپایداری و شکنندگی وضعیت موجود به حدی است که در چند روز گذشته از رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته تا فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا و وزیر بهداشت و معاونانش نسبت به شرایط حساس کنونی هشدار داده‌اند و از مردم خواسته‌اند از اجتماعات پرهیز کنند و مسافرات‌های‌شان را به پایان اپیدمی موکول کنند. از سوی دیگر به دنبال حذف محدودیت‌های کرونایی؛ متخصصان سلامت به مردم تذکر می‌دهند؛ عدم رعایت دستورالعمل‌ها و سهل‌انگاری در بازگشت به شرایط عادی فاصله دو موج سوم و چهارم کرونا را کم می‌کند. آن‌ها به صراحت تأکید می‌کنند با ادامه روند فعلی و افزایش سفر پیک چهارم کرونا با تعداد جانباختگان بیشتر دور از انتظار نیست. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز ضمن هشدار جدی در‌خصوص عدم رعایت پروتکل‌ها و سفر به شمال و جنوب کشور گفت: ۲۳ شهر ما در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی هستند، اما در چند روز گذشته در برخی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل‌ها بودیم.»

بازتاب نمایش اقتدار سپاه/ اصلاح‌طلبان و اعتراف به اشتباه / نگرانی از بازگشت کرونا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت