ایزدی: آمریکا به یک کشور کاملا پلیسی تبدیل شده است

کد خبر: 1047016

تحلیلگر مسائل آمریکا درباره بازداشت کاوه افراسیابی با بیان اینکه آمریکا نباید جرأت طرح مباحث حقوقی بشری را داشته باشد، عنوان کرد: هر کسی به هر نحوی از نظر فکری با بخشی از مواضع جمهوری اسلامی قرابت داشته باشد تحت فشار قرار گرفته و با آن برخورد می‌شود.

خبرگزاری فارس: دولت آمریکا هفته گذشته «کاوه لطف‌الله افراسیابی» که دارای سابقه تدریس در دانشگاه بوستون و سایر دانشگاه‌های آمریکا را دارد را به اتهام لابی‌گری مخفیانه برای دولت ایران بازداشت کرد.

این اقدام واکنش «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی را به همراه داشت و او در گفت‌وگو با ایسنا این اقدام آمریکا را گروگانگیری آشکار علیه اتباع ایرانی خواند و افزود: آقای افراسیابی استاد شناخته‌شده دانشگاه هستند که به اتهامات واهی بازداشت شده‌اند.

«علیرضا میریوسفی» سخنگوی هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه اول بهمن ماه بازداشت «کاوه لطف‌الله افراسیابی» دانشمند علوم سیاسی و تحلیلگر رسانه‌ای در آمریکا را محکوم کرد و در توئیتر نوشت:‌ «از شنیدن خبر دستگیری دکتر افراسیابی با اتهامات ساختگی متأسفیم، [اقدامی] که در آخرین ساعات دولت [دونالد] ترامپ که به ‌خاطر سرسختی و تعصبات ضد ایرانی معروف است، انجام گرفت. دکتر افراسیابی به عنوان یکی از عوامل مأموریت [ایران] مشغول به کار نبود، بلکه وی استاد دانشگاه و متخصص در زمینه روابط بین‌الملل است. او مشاوره‌هایی در خصوص مسائل بین‌المللی به مأموریت [ایران] ارائه داده است و همکاری او با ما از ابتدا باز و کاملاً شفاف بود».

* آمریکا به یک کشور کاملا پلیسی تبدیل شده

در همین راستا «فؤاد ایزدی» تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، به حوزه تبلیغاتی گسترده آمریکا در بحث حقوق بشر و آزادی بیان اشاره کرد و گفت: آمریکا در سال‌های گذشته ایران را متهم می‌کردد که افراد دوتابعیتی (ایرانی‌ - آمریکایی) را بدون دلیل زندانی می‌کند و این حرف را نسبت به کسانی مطرح کردند که اتهام آنها در سیستم قضایی کشور (ایران) ثابت شده است.

وی افزود:‌ نه تنها مورد آقای دکتر افراسیابی، بلکه در حال حاضر شرایطی در آمریکا وجود دارد که هر کسی به هر نحوی از نظر فکری با بخشی از مواضع جمهوری اسلامی قرابت داشته باشد - حال لازم نیست کامل هماهنگ باشد - تحت فشار قرار گرفته و متهم است و با آن برخورد شده و زندانی می‌شود.

ایزدی با بیان اینکه در سالیان گذشته در موارد متعدد دانشمندانی بودند که غالبا به دعوت مراکز پژوهشی آمریکا به این کشور سفر و دستگیر شدند، مثل مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس، اظهار داشت: کاری که آمریکا در حال حاضر انجام می‌دهد این است که دوتابعیتی‌ها و افرادی که تابعیت این کشور را دارند مثل آقای افراسیابی را هدف قرار می‌دهد و همان کاری را صورت می‌دهد که ایران را به آن متهم کرده و عنوان می‌کرد که ایران به دلایل سیاسی ایرانی - آمریکایی‌ها را زندانی می‌کند.

وی یادآور شد: ولی تفاوت در این است که این افراد دوتابعیتی در سیستم قضایی ایران محکوم شده‌اند، ولی برای افرادی مثل افراسیابی هیچ سندی ارائه نشده که چه خلافی کرد‌ه‌اند و اساتید قبلی هم که زندانی شدند برای ماه‌ها و سال‌ها بدون تفهیم اتفاهم و مشخص شدن جرم آنها در زندان بودند.

این استاد دانشگاه با ذکر این نکته که با این گونه اقدامات، نفاقی که در دولت آمریکا وجود دارد، بیشتر عیان می‌شود، خاطرنشان کرد: آمریکا به یک کشور کاملا پلیسی تبدیل شده است. شاهد وضعیت پایتخت آن هستید که با اینکه چندین روز از داستان تحلیف گذشته، قرار است هفته‌ها هزاران گارد ملی در پایتخت (واشنگتن) حکوت نظامی را ادامه دهند. دولت آمریکا هم اقدام به نقض حقوق مردم خودش کرده و هم حقوق افراد دارای تابعیت این کشور را نقض می‌کند.

به گفته فؤاد ایزدی ما باید این تناقض را برجسته کنیم و آمریکایی‌ها نباید جرأت مطرح کردن بحث‌های حقوق بشری را با وضعیت اسفباری که در کشورشان دارند و برخوردی که با مردم خودشان و ایرانیان مقیم صورت می‌‌دهند، داشته باشند.

این تحلیلگر مسائل آمریکا همچنین خاطرنشان کرد: فردی که درگیر سیستم اطلاعاتی و قضایی آمریکا می‌شود، اگر وکیل نگیرد با شرایط بسیار بد محکوم می‌شود و ممکن است سال‌ها به زندان برود و اگر بخواهد وکیل اخذ کند، هزینه آن بسیار گران است و افرادی مثل افراسیابی که هیأت علمی و نویسنده بودند و این منابع را در اختیار ندارند و کسی هم جرأت نمی‌کند به آنها کمک مالی کند، چرا که به اتهام کمک مالی دستگیر می‌شود. بنابراین باید برای کمک به این افراد فکری شود تا بتوانند وکیل داشته باشند و منابع مالی آن هم تامین شود.

ایزادی اضافه کرد: باید برای افرادی که در سیستم موجود در آمریکا به دلایل واهی دستگیر می‌شوند، بودجه‌ای در نظر گرفته شود.

وی یکی از دلایل دستگیری افرادی چون افراسیابی را ترساندن آنها عنوان کرد و توضیح داد: با توجه به محبوبیت ایران، بسیاری از اساتید و فعالان سیاسی در آمریکا هستند که دروغ‌های آمریکا را نسبت به ایران متوجه شده و پروژه‌ای را در این راستا تعریف می‌کنند و هدف از این بازداشت‌ها، ایجاد ترس در این افراد و ترساندن نهادهای ضد جنگ و مدنی است که به سیاست آمریکا نسبت به ایران اعتراض دارند و یک نوع دیکتاتوری خودسانسوری بسیار گسترده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت