سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

کد خبر: 1047306

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«وطن امروز» اسحاق جهانگیری را عکس یک کرده است. او دیروز در سخنانی منتقدان دولت را هدف گرفته و گفته بود که زمستان رفت و روسیاهی برای کسانی ماند که چوب لای چرخ دولت گذاشته‌اند. حالا «وطن امروز» با تیتر کنایه‌آمیر «سرسیاه زمستان» به چند مورد از وعده‌ها و اظهارات آقای معاون اول اشاره کرده و می‌نویسد: «سیاهه وعده‌های جهانگیری را با مثال‌ها و مصادیق متعدد می‌توان ادامه داد، اما اکتفا به همین چند مورد نیز می‌تواند فاصله طویل میان آنچه وعده داده شده بود با آنچه محقق شد را روشن کند. در چنین شرایطی اتخاذ مواضعی مشابه موضع روز گذشته جهانگیری نه تن‌ها از خشم مردم نسبت به شرایط حادث شده در سایه مدیریت دولتی‌ها نمی‌کاهد، بلکه بیش از پیش با در کنار هم قرار دادن طلبکاری این روز‌های جهانگیری با وعده‌هایی که سال ۹۶ داده بود، عصبانی می‌شوند. به بیان دیگر مقامات دولتی پس از آنکه در سایه حمایت‌های همه جانبه، تمام سیاست‌های اقتصادی خود را پیگیری کردند و در نهایت نه تن‌ها موفق به تحقق وعده‌های‌شان نشدند، بلکه شرایط سخت و غیرقابل دفاع فعلی را نیز به مردم تحمیل کرده‌اند، بهتر است با عذرخواهی از مردم از خشم آن‌ها بکاهند، نه آنکه بر آتش خشم عمومی بنزین بپاشند و مدیریت خود را مدیریتی تراز معرفی کنند.»

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«اعتماد» عذرخواهی علی‌عسکری رئیس سازمان صداوسیما از رئیس جمهور به خاطر توهین اخیر در برنامه زاویه را تیتر یک کرده و ضمن آنکه آن را پایان جنجال می‌خواند، می‌نویسد: «این عذرخواهی، اما از قرار معلوم موجبات خرسندی پاستورنشینان را فراهم نیاورده یا دست‌کم به‌طور تام و تمام کدورتی که ایجاد شده را نزدوده است؛ چنانکه روز گذشته ۲ نفر از آنان از لزوم حفظ شأن نفر دوم جمهوری اسلامی بر اساس قانون اساسی سخن به میان آوردند. حسینعلی امیری، معاون پارلمانی روحانی در همین راستا به خبرگزاری برنا گفته است: «لباس روحانیت، لباس ادب و آداب و لباس معنویت و اخلاق است. زیبنده نیست فردی ملبس به لباس روحانیت در رسانه ملی با میلیون‌ها بیننده از مرز ادب عبور و به دومین شخص مملکت که او نیز یک روحانی است، توهین کند. زیبنده نیست که این فرد با ادبیاتی سخیف و زشت به مجموعه‌ای از کارگزاران نظام اهانت کند.» محمد شریعتمداری، وزیر کار نیز دیگر عضو کابینه بود که به این غائله واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: «وقتی منطق نقد فرو می‌پاشد، توهین، جای آن می‌نشیند. طبیعتا توهین‌کننده نباید قدر ببیند و بر صدر نشیند. زاویه و پس از آن رویکرد صداوسیما، اما نشان داد گویا بعضی نه در آزادی بیان که در آزادی توهین هم چک سفید امضا دارند.» همه این‌ها کنار هم می‌تواند فعلا نوید پایان حملات به روحانی و دولت رو به پایانش را دهد ولی نزدیکی به انتخابات از یک‌سو و افزایش احتمال بازگشت ایران و امریکا به میز مذاکره، کنار تلاش‌های اصولگرایان برای ایستادگی مقابل دولت، می‌تواند از تداوم این تنش‌ها و آغاز دوباره این جنجال‌ها حکایت کند؛ جنجال‌هایی که روحانی نه‌تن‌ها با آن بیگانه نیست، بلکه به لطف ۷ سال حضورش در راس قوه مجریه، به خوبی با آن عجین شده است.»

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«شرق» عکس یک خود را به گفت‌وگویی با مرتضی الویری اختصاص داده است. وی در این گفتگو که با عنوان «پاسخ به اتهامات» منتشر شده، به ارائه توضیحاتی درباره فعالیت‌های سیاسی خود به خصوص بخش پیش از انقلاب آن می‌پردازد. این روزنامه اصلاح‌طلب سخنان دیروز احمد توکلی درباره FATF را تیتر یک کرده و با این سوال که «مواضع مخالفان در حال تغییر است؟» می‌نویسد: «حال که مردم امید به برداشتن تحریم‌ها و گشایش احتمالی اقتصادی دارند، توجه به بهبود معیشت مانع از پافشاری بر مواضع تند مخالفان شده است. هرچند چندی‌پیش، آیت‌الله موحدی‌کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عنوان کرده بود: مطمئن هستم اگر این لوایح بار دیگر در مجمع تشخیص مطرح شود، با مخالفت اعضای مجمع روبه‌رو خواهد شد؛ اما در همین راستا احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص، پیوستن به لوایح FATF را مثبت نمی‌داند و تأکید دارد مخالف پیوستن به FATF هستم؛ مگر اینکه ثابت شود برای کشور فایده دارد. او گفته است: بنده مخالفم؛ مگر اینکه به من ثابت شود که این پیوستن برای کشور فایده دارد. اگر چنین باشد، نظرم عوض می‌شود؛ یعنی اگر دلایلی بیاورند که پیوستن به آن برای بهبود وضعیت مردم فایده دارد، من نظرم عوض می‌شود. اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهم؛ چون وضعیت مردم بسیار بد است و برای رفع مشکلات مردم در کشور طرق معقول طی نمی‌شود. در شرایطی که داخل ضعیف باشد، تأثیر تحریم‌ها زیاد می‌شود. این دولت هم کاری را که باید بکند، نمی‌کند. مردم آن‌قدر مضطرب هستند که ما اگر مجبور باشیم جلوی این تحریم‌ها را بگیریم، این کار را انجام می‌دهیم».

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«آرمان ملی» گفت‌وگویی دارد با دکتر نعمت‌ا... فاضلی، انسان‌شناس و از عدم باور مردم به روایت‌های رسمی می‌گوید. اهم اظهارات وی در این گفتگو که عکس یک این روزنامه است، به شرح زیر است: *در کشور‌هایی که ایدئولوژی وجود دارد هژمونی نیست. دولت‌ها تحمل استقلال جامعه مدنی را ندارند و به همین دلیل با قدرت عریان به جامعه مدنی تعرض می‌کنند. همین عامل باعث می‌شود رضایت عمومی و توافق آزاد و فعالانه جمعی در جامعه به وجود نیاید. از همین‌جا بین زیست‌جهان و سیستم شکاف ایجاد می‌شود و دوگانگی در جامعه شکل می‌گیرد. *در کشور‌هایی که دارای هژمونی است، زندگی کردن همچنان امکان‌پذیر است؛ به دلیل تفکیک جامعه مدنی از دولت و آزادی و فردیت و توسعه اقتصادی، زندگی کردن ممکن است. * در جوامعی که توتالیتر است روایت‌های نهانی فرعی هستند که با نمایش عمومی که به صورت رسمی نشان داده می‌شود متفاوت است. با این وجود این روایت‌های فرعی و نهانی به شدت سیستم را ضعیف می‌کند. واکنش اجتناب‌ناپذیر انسان‌ها به قدرت در چنین جوامعی خلق نمایش‌های پشت صحنه است. هنگامی که نظام سیاسی، جامعه مدنی را تضعیف می‌کند افراد در محیط‌های اداری، بازار یا در هر جای دیگری که با سیاست مواجه می‌شوند نوعی تجربه توهین‌شدگی و تحقیر نظام‌مند را تجربه می‌کنند؛ اتفاقی که برای جامعه می‌افتاد این است که شهروندان می‌آموزند که چطور نقاب بر چهره بگذارند و در پشت این نقاب مثل موریانه سیستم را بجوند.

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«آفتاب یزد» ماجرای درگیری عنابستانی نماینده سبزوار و سرباز وظیفه را رها نکرده و با اشاره به ارسال مستندات توسط پلیس واکنش به این موضوع و تصمیم‌گیری درباره آن را «آزمون مهم قالیباف و مجلس» می‌خواند. این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش دیگری که عکس یک شد به اظهارات اخیر واعظی واکنش نشان داده است. آفتاب یزد در با تیتر «واعظی سرشاخ با منتقدان» می‌نویسد: «محمود واعظی از چهره‌های نزدیک به حسن روحانی و رئیس دفتر رئیس جمهور چند روزی است که حسابی پرکار شده. او طی روز‌های گذشته هم به نقد اصلاح‌طلبان از دولت پاسخ گفته و هم به نقد اصولگرایان. به نظر می‌رسد استراتژی او و یا دولت در این راستا تغییر کرده است. بهرحال پیش‌تر معمولا در برابر انتقادات دولت و از جمله واعظی سکوت می‌کردند، اما تجربه همین چند روز گذشته نشان می‌دهد گویا انتخابات ۱۴۰۰ معادلات در پاستور را هم بر هم زده است. از همین رو است که همین دیروز واعظی به حداد عادل توصیه کرد در اموری که اشراف ندارد اظهارنظر نکند.»

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«کیهان» دو برابر شدن حقوق سربازان که سخنگوی کمیسیون تلفیق خبر آن را داد، تیتر یک کرده و در گزارش دیگری که عکس یک شده به وضعیت آمریکا و اعتراضات در آن می‌پردازد. این روزنامه اصولگرا با عنوان «پلیس آمریکا تجمع کنندگان را با خودرو زیر گرفت» می‌نویسد: «در ادامه وحشیگری پلیس آمریکا، پلیس شهر «تاکوما» در سیاتل با خودرو گروهی از مردم و ورزش‌دوستان را که تجمع کرده بودند، وحشیانه زیر گرفت و از صحنه دور شد.» کیهان در یادداشت روز خود نیز با تیتر «پدرخوانده برگشت جوخه‌های ترور، به صف!» می‌نویسد: «نقشه‌های راهبردی برای دفاع از امنیت و منافع ملی، وقتی درست از آب در می‌آیند که مبتنی بر دیدبانی دقیق و داده‌های درست باشند. اطلاعات گمراه‌کننده، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران را منحرف می‌کند. ما در فضای سیاسی و رسانه‌ای، با شبکه آلوده‌ای مواجه هستیم که دشمن را می‌آراید؛ و هر آنچه را که سدّ راه پیشروی دشمن و موجب شکست او شده، تخریب می‌کند.»

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«جوان» در تیتر یک خود به نقش بسیج در مدیریت کرونا پرداخته و نوشته است: «در شرایطی که قربانیان کرونا در دنیا در حال رکوردزنی است و مرگ‌های چندین هزار نفره در امریکا و اروپا، وحشت از ویروس تاجدار را در دنیای غرب بیشتر و بیشتر می‌کند، در ایران با به کارگیری ظرفیت ۲۶۰ هزار بسیجی و اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، تاکنون ۶۱ میلیون نفر غربالگری شده‌اند. همین مسئله هم موجب شده تا طی روز‌های اخیر، شاهد تثبیت آمار دو رقمی فوتی‌های کرونا باشیم. این در حالی است که به گفته سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین با توجه به ظرفیت موجود ۵۰۰ هزار نفری بسیجیان در این طرح، ظرفیت‌های بیشتری برای به کارگیری وجود دارد. در عین حال و با وجود گام بلند مقابله با کرونا در طرح شهید سلیمانی، سرمای هوا، برداشته شدن محدودیت‌ها و باز شدن پای ویروس کرونای انگلیسی به کشور، اوضاع را شکننده می‌کند و هشدار می‌دهد برای از دست ندادن دستاورد‌های طرح شهید سلیمانی باید حساب شده‌تر عمل کرد.» این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری با تیتر «گلف وحشت» نوشته است: «ترامپ در حال تبدیل شدن به اولین رئیس‌جمهور امریکاست که نه فقط از سیاست رانده شده، که حتی سرگرمی مورد علاقه‌اش، یعنی بازی گلف هم بر او حرام شده است. دیلی میل گزارشی از اولین بازی گلف ترامپ بعد از خروج از کاخ سفید منتشر کرده که در تصاویر و فیلم حاشیه آن، ترامپ در احاطه سرویس مخفی امریکا است!»

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

«ایران» که صدای دولت است سخنان دیروز جهانگیری درباره زمستان رفته و وعده رسیدن هفته‌های بهتر را تیتر یک کرده است. این روزنامه در گزارش دیگری با عنوان «راه کولبران هموار شد» از «آغاز به‌کار بازارچه‌های مرزی کردستان و مجاز شدن واردات ۱۰۰ قلم کالا» خبر می‌دهد. ایران همچنین عکس یک خود را به گزارشی اجتماعی اختصاص داده و پای درد دل دانش‌آموزان در عصر آموزش مجازی نشسته است.

سرشاخ با منتقدان/ آشتی دولت و رسانه ملی/ وعده جدید دولت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت